Historie - Velké Karlovice
V první polovině 16. století bylo údolí zvané dříve Dolina Urgatina jedlobukovým pralesem vyhledávané pouze lovci a těmi kdo se schovávali před zákonem ať už pro spáchané zločiny či pro své náboženské přesvědčení.. Osidlování krajiny probíhalo postupně na přelomu 17. a 18. století poddanými rožnovského, vsetínského, povážsko-bystrického panství a Valachy. V r. 1714 založil Karel Jindřich ze Žerotína, majitel rožnovského panství ves Karlovice. O toto území se odjakživa vedly spory i boje. Hranice procházející hřebenem Javorníků byly často měněny, ves byla císařovnou Marií Terezií na více než 150 let rozdělena na Malé a Velké Karlovice. V roce 1966 byla znovu spojena a nyní má rozlohu 82 km2 .
Sport - Velké Karlovice
Velké Karlovice jsou díky dostatku sněhu v zimních měsících označovány za ráj lyžařů. V sedmi větších lyžařských střediscích s moderními vleky najdou vhodné podmínky začátečníci i náročnější vyznavači sjezdového lyžování. Zájemci o běžecké lyžování na okolních kopcích mohou využívat několik různě náročných běžeckých tras. Některé z nich jsou strojově upravovány.
Výlety - Velké Karlovice
Zdejší roubený kostel postavili karlovičtí tesaři pod vedením Jana Žáka z Hážovic v r. 1754. Mezi další památkově chráněné objekty lidové architektury patří také usedlost na Sihle, fojtství – dřevěná patrová budova s hospodářskými staveními tvořící dvorec a kupecký dům z r. 1813 v němž vzniklo r. 1971 Karlovské muzeum. Součástí stálé expozice je mimo jiné lidový kroj, řezbářské práce dokumentující život na Valašsku i originální betlém J. Kacerleho s modely historických budov Velkých Karlovic. Zajímavé půdní prostory jsou využívány k výstavám různých oblastí výtvarného umění a přiblížení historie Velkých Karlovic.
V údolí Malá Hanzlůvka se na rozloze 23,52 ha rozkládá jedlobukový prales Razula. Nejstarší stromy v něm jsou staré 250 až 300 let, žijí tu chránění živočichové a rostou vzácné druhy rostlin a hub. Mezi vrcholy Třeštík a Bumbálka stojí rozhledna Čarták s výhledy na hřebeny Beskyd, Javorníků a slovenských hor. Nejvyšším vrcholem je Vysoká – 1024m.
Přírodní raritou je také jezero v údolí Jezerné, které vzniklo následkem sesuvu půdy a vykytuje se zde vzácná perloočka a kříženci raka říčního a potočního. Chráněné jsou také jalovcové pastviny, orchidejové louky a mokřady. Příroda Valašska – Velkých Karlovic Vás upoutá svou rozmanitostí v každém ročním období.
Zajímavé odkazy:
www.velkekarlovice.cz _(hide) ↑