Uherský Ostroh leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Uherského Hradiště. Město se rozkládá převážně ne levém břehu řeky Moravy a u západního okraje Vizovické vrchoviny. V okolí města je rovinná oblast Dolnomoravského úvalu. Severním směrem od města jsou rozlehlé vodní plochy a jedna z nich je využívána k provozování vodních sportů. Severovýchodním směrem je městečko Ostrožská Nová Ves v jejíž severní části jsou sirnaté lázně. Součástí lázeňského areálu je také golfové hřiště. Severozápadním směrem se rozprostírá oblast Předměstského lesa. Historická část města s muzeem Bitev leží na pravém břehu řeky Moravy. Jihovýchodním směrem od města bylo vybudováno sportovní letiště. Východním směrem od města se rozprostírá rozlehlá oblast vinohradů. Městem prochází síť značených cyklistických tras a mezi nimi Moravská trasa, Strážnická a Uhersko-hradišťská. Ve městě ani v jeho blízkém okolí nejsou značeny turistické trasy.
Ve 13. století tu byl postaven vodní hrad, který měl sloužit k obraně tudy procházející obchodní stezky a k zajištění bezpečnosti moravské hranice. V podhradí královského hradu byla založena osada Stenice. Nedaleko osady bylo ve 14. století vystavěná město nesoucí původně název Ostrov. První zmínka o tomto městě je z roku 1366. V období husitských válek byl majitelem města Hašek z Valdštejna, který byl stoupencem kalicha. V tomto období se z města stalo středisko husitů východní Moravy. Císařské vojsko se několikrát marně pokoušelo o dobytí města. Dalším majitelem panství byl Jan Jiskra z Brandýsa, který byl známým válečníkem. V 16. století působili ve městě kalvíni a bratrský sbor. Ve městě se rovněž usídlila početné židovská komunita. V 17. století byl rozvoj města přerušen válkami. V roce 1605 bylo městské předměstí zničeno výbojnými Bočkajovci, v roce 1645 bylo město napadeno a obsazeno švédským vojskem a v roce 1663 byl v okolí města sveden boj s Turky. Na počátku 18. století v roce 1709 bylo městské předměstí zničeno a vypáleno uherskými kuruky. Předešlé válečné události a několik následných požárů měli za následek to, že vzhled města se zcela změnil.
Historické centrum města je městskou památkovou zónou. Na náměstí a v přilehlých ulicích se dochovalo několik barokních či klasicistních domů. Z původního hradu je ve městě jen hranolová věž, hrad byl přestavěn na renesanční zámek. Zámek byl rekonstruován a dnes je využíván ke kulturním účelům. V místech mezi zámkem a náměstím je renesanční brána pocházející ze 16. století, která se dochovala z původního opevnění města. Kostel svatého Ondřeje byl postavený v roce 1634 a v druhé polovině 18. století byla na kostele provedena barokní úprava. U mostu přes řeku Moravu stojí památník věnovaný osvobození národa, který byl zhotovený v roce 1930. Nejznámějším místním rodákem je spisovatel Zdeněk Galuška, který je autorem komediálních příběhů Slovácko sa súdí a nesúdí.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑