Historie - Staré Město
V místě dnešního města u bývalé obchodní Jantarové stezky stávala v 6. století slovanská osada. Tato osada byla známá pod názvem Velehrad a postupně se rozrůstala na důležité sídelní středisko Velkomoravské říše, kde sídlili panovníci a biskupové. V 10. století po pádu Velkomoravské říše sídlo panovníků zaniklo a zůstala jen malá osada. První písemná zmínka a této osadě je z roku 1141. Po té co byl na počátku 13. století nedaleko osady založen cisterciácký klášter, získal jméno původní osady Velehrad a tato byla hospodářským zázemím kláštera a díky němu se pomalu rozrůstala. V polovině 13. století byla zdejší rotunda přestavěna na kostel svatého Michala. V roce 1321 získala obec název Staré Město. V roce 1550 se Staré Město stává součástí majetku Uherského Hradiště. V období třicetileté války byla obec zcela zničena švédským vojskem a nově obnovena byla v druhé polovině 17. století. V roce 1734 byl také nově vybudován kostel svatého Michala. V roce 1841 projel Starým Městem první vlak a v roce 1868 byl založen cukrovar. V roce 1925 byla ve Starém Městě postavena továrna na výrobu barev. V roce 1949 byly na území obce objeveny první archeologické nálezy a v roce 1960 byl nad základy kostela z období Velké Moravy vybudován památník.
Výlety - Staré Město
Nejvýznamnějšími památkami ve Starém Městě je výše uvedený Památník Velké Moravy, který zastřešuje základy velkomoravského kostela z poloviny 9. století. Kostel byl postaven v místech pohanského pohřebiště ze 7. století. Kostel zanikl někdy kolem 10. století. Kromě základů kostela je muzejní expozice věnovaná životu a kultuře Slovanů, najdeme tu i další nálezy dokazující vyspělost tehdejších lidí. Další archeologickou lokalitou je místo zvané Na Špitálkách, kde můžeme vidět část základů kostela z 9. století. Kromě výše uvedených jsou ve Starém Městě ještě další památky a to na místním hřbitově kostel svatého Michala, jehož dnešní podoba je z roku 1734. V interiéru kostela byly nalezeny pozůstatky rotundy z 9. století. V sousedství kostela stojí románská kaple svatého Jana Křtitele pocházející z poloviny 13. století, která bývala dříve kostnicí. Ve vstupní části hřbitova je socha svatého Jana Nepomuckého zhotovená v roce 1753.
Kolem východního okraje Starého Města vede uměle vybudovaný Baťův plavební kanál, dnes turistická atrakce. Staré Město je nevelkým městem se 6800 obyvateli. Město je nejvýznamnější archeologickou lokalitou u nás. Byly tu objeveny pozůstatky osídlení z období Velkomoravské říše, sahající do 6. století. Nejhodnotnější nálezy jsou národní kulturní památkou. V severovýchodní části města najdeme Památník Velké Moravy, jehož budova byla postavena nad základy kamenného velkomoravského kostela z 9. století. U jihozápadního okraje města najdeme další zajímavou archeologickou lokalitu, tentokrát volně přístupnou a vidět tu můžeme již méně zachované základy kostela z 9. století. Staré Město je důležitou dopravní křižovatkou a bezprostředně sousedí s městy Uherské Hradiště a Kunovice. Kolem západního okraje města vede železniční trať na trase Přerov – Břeclav. Severozápadním směrem od města se rozprostírá přírodní park Chřiby. Jižním směrem od Starého Města je několik slepých ramen řeky Moravy a na levém břehu Moravy se rozprostírá lužní Kunovský les. Severovýchodně od Starého Města je vybudovaná malá vodní nádrž Louky. U místní železniční stanice je výchozí místo červené a zelené turistické značky a ve městě se křižuje řada značených cyklistických tras. Po červená značce se můžeme ze Starého Města vydat do poutní obce Velehrad.
Zajímavé odkazy:
www.staremesto.uh.cz _(hide) ↑