V letech 1939 až 1942 nechal továrník Břetislav Barták provést na území Chropyně hlubinné vrty, z důvodu hledání ropy. Místo ropy objevil několik minerálních pramenů, z nichž nejhlubší byl v hloubce 360 metrů. Rozborem vody bylo zjištěn obsah jodu a plynného metanu, kromě minerálních solí a dále obsahuje brom, lithium, kyselinu boritou. Vzhledem k tomuto složení je pramen jediný svého druhu v Evropě. Tato minerální voda se prospěšná při léčení revmatických chorob. V roce 1944 postavil továrník Barták soukromou koupelnu a sám testoval účinky minerální vody. Výsledky byly více než upokojivé a v roce 1945 byla založena společnost Lázně Chropyně s.r.o. a díky ní byly postaveny lázně s 12 koupelnami, masážemi a příslušenstvím. Slavnostní otevření lázní bylo v roce 1947. V roce 1949 procházely lázně krizí a jelikož nevyhovovaly technickým předpisům byly uzavřeny. Představitelé města Chropyně nenechali lázně padnout a tak byly v provozu jako rekreační a očistné nikoli léčebné. Kromě revmatických chorob se v lázních léčily nemoci dýchacích cest, nervové, srdeční a gynekologické. V roce 1958 byly lázně rozšířeny. V roce 1976 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce lázní. Po povodni v roce 1997 byly lázně zcela zničeny. V roce 2004 byly lázně prodány investorům, kteří by je měli obnovit.
První písemná zmínka o Chropyni je z roku 1261, ale podle archeologických průzkumů bylo území dnešního města osídleno již kolem roku 1000. Osadu vlastnil Smil ze Střílek a v tomto roce ji věnoval cisterciáckému klášteru, který nechal založit. V roce 1421 byla osada na pokyn císaře Zikmunda klášteru odebrána a získal ji Petr ze Sovince, ovšem nedlouho po té se osada vrátila zpět do majetku kláštera. V roce 1502 byla osada Chropyně Hynkem Rokytským z Ludanic vyplacena z vlastnictví kláštera a stává se majetkem rodu z Ludanic. V roce 1520 nechali Ludaničtí v obci postavit panský dvůr, pilu a mlýn. V roce 1535 byla Chropyně povýšena na městečko. V roce 1567 se majitelem městečka stává Haugvicem z Biskupic. V letech 1579 až 1580 nechal pan Haugvic stavět tvrz, která ovšem nebyla dokončena. V roce 1616 se městečko stává majetkem olomouckého biskupství. Olomoucký biskup kardinál František z Ditrichštejna nechal z nedostavěné tvrze kolem roku 1615 renesanční zámek. V roce 1643 zámek vyplenili Švédové. Opraven a přestavěn a zřejmě i zvýšen o 2. patro byl v letech 1701 – 1703 podle staršího projektu G. P. Tencally. Po polovině 19. století z něj kardinál Bedřich Füstenberk vytvořil lovecký zámeček. V roce 1973 byl zámek rekonstruován a byla tu instalována muzejní expozice s rozsáhlou sbírkou středověkých zbraní. V roce 1772 byl v Chropyni postaven barokní kostel svatého Jiljí, který je chráněnou kulturní památkou. Ve městě stojí sousoší svatého Cyrila a Metoděje zhotovené v roce 1888. V roce 1867 byl v městečku postaven cukrovar a městečko se začíná pomalu rozrůstat. V roce 1947 byl tento cukrovar přebudován na podnik na výrobu umělých hmot. V roce 1869 byla dokončena železniční trať vedoucí přes Chropyni a spojující města Brno a Přerov. V roce 1970 byla Chropyně povýšena na město.
Chropyně je nevelké hanácké město s pěkným dvoupatrovým zámkem se štíhlou věží. Město se rozkládá severním směrem od města Kroměříž, v jižní části oblasti Hané a na soutoku Malé Bečvy a říčky Svodnice. Chropyně leží v prostoru mezi tokem říčky Svodnice a řeky Moštěnky. K městu byla jako jeho místní část připojena malá obec Plešivec a společně mají 5500 obyvatel. V Chropyni se každoročně pořádají Hanácké slavnosti. Až do roku 1997 byla Chropyně lázeňským městem, v tomto roce byly lázně zničené rozsáhlou povodní a do dnešní doby nebyly i přes značné snahy místních obnoveny. V okolí města se rozprostírají rozlehlé lužní lesy. U jižního, západního okraje města a v zámeckém parku jsou vybudovány rybníky. Velký rybník u jižního okraje nese název Chropyňský rybník a je chráněn jako přírodní památka. V místech dnešního rybníka stávala v 13. a 14. století tvrz a rybník byl vybudován v roce 1542. Kromě vzácných vodních rostlin tu najdeme hnízda největší kolonie racků chechtavých. Kolem severního okraje města vede železniční trať na trase Kojetín – Přerov. Chropyní prochází značená dálková cyklistická trasa nesoucí název Moravská stezka, která vede podél toku řeky Moravy. U místní železniční stanice je výchozí bod modré turistické značky a vydat se po ní můžeme kolem Chropyňského zámku a rybníka a přes kroměřížský zámecký park ke zdejšímu zámku či do centra Kroměříže. Ze středu města Chropyně byla vyznačena naučná stezka Chropyňský rybník, jež vede podél břehu tohoto rybníka.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑