Moravské Budějovice leží na Jižní Moravě, jihozápadně od Brna. Město se rozkládá pod východními vrcholky kopců Českomoravské vrchoviny. Městem protéká řeka Rokytka. V okolí Budějovic je vybudována řada rybníků. Východním směrem od města je rozlehlý lesní prostor ve kterém jsou kolem toků řek dva přírodní parky a to Rokytná a Jevišovka. Rozlehlý lesní prostor najdeme také západním směrem z města. U jižního okraje města bylo postaveno hřiště pro minigolf u městského koupaliště. Na území města se křižuje několik značených cyklistických tras. Moravské Budějovice jsou výchozím bodem dvou značených turistických tras. Severním směrem z města dojdeme na vrchol kopce Svatý Vít ( 557 m.n.m.) na jehož vrcholku je stejnojmenný kostel a nedaleko něj nepatrné zbytky hradu. Západním směrem z města dojdeme ke dvěma rybníkům nesoucím název Hrachovec, které jsou využívány jako přírodní koupaliště.
Nejstarší zmínka o osadě pořádající trhy je z roku 1231, ale osada a panský dvorec byl v těchto místech již ve 12. století. Osada byly postavena na důležité obchodní stezce vedoucí ze Znojma do Čech. Král Přemysl Otakar II povýšil osadu na městečko. V roce 1306 bylo městečko darováno králem Jiřím Korutanským pánovi Raimundovi z Lichtenburku. V roce 1421 bylo město dáno do zástavy králem Zikmundem vévodovi Albrechtu Habrburskému. V roce 1491 byly Moravské Budějovice povýšeny na město. V roce 1532 bylo město téměř zničeno rozsáhlým požárem. Nová výstavba byla ve slohu pozdní gotiky a renesance a město bylo opevněno kamennými hradbami. V letech 1522 až 1623 bylo město v majetku rodu Valdštejnů, kterým byl za účast ve stavovském povstání zabaven majetek a novými majiteli města se stali Schaumburkové. V letech 1666 až 1672 tu byl na místě kde stávala radnice postaven barokní zámek. Od roku 1736 se majiteli zámku i města stal rod Wallisů a to až do roku 1945. Na konci druhé světové války bylo město bombardováno a bylo poškozeno kolem dvou stovek domů a na třicet domů bylo zcela zničeno.
Centrum města tvoří dvě úzká náměstí, které na sebe navazují pod pravým úhlem. V blízkosti náměstí je areál zámku s kostelem svatého Jiljí. Na náměstích i v přilehlých ulicích se dochovalo několik měšťanských domů. Budova radnice byly vybudována přestavbou renesančního domu v roce 1666. Na náměstí Míru je zajímavý gotický dům Stará lékárna. Z městského opevnění se dochovaly části zdí, dvoupatrová bašta a jedna ze vstupních bran. Kostel svatého Jiljí byl postaven v první polovině 13. století. Historická část města je městskou památkovou zónou.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑