Zámek Teplice se nachází ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji. Trojkřídlá zámecká stavba je otevřená do nádvoří, po pravé straně vstupu je věž romanticky upravená v 19. století. V areálu je zámecký kostel Povýšení sv. Kříže, na křídlo s věží se napojuje budova zámeckého divadla. Zajímavostí je vyznačený půdorys klášterní baziliky na vnitřním nádvoří se zpřístupněnou románskou kryptou. V zámeckém interiéru jsou stále expozice, věnované pravěku severozápadních Čech, gotickému, renesančnímu a baroknímu umění, vývoji lázeňství a keramické výroby v oblasti. Na zámek navazuje rozsáhlý park.
V letech 1158 – 1164 založila královna Judita, druhá manželka Vladislava II., ženský benediktinský klášter, který dodnes tvoří nejstarší část zámku. Za husitských válek vyplenila klášter míšeňská vojska a majetek poté přešel do rukou světských feudálů. Nejdříve si majetek užíval Jakoubek z Vřesovic. Později tady Johana z Rožmitálu, druhá manželka Jiřího z Poděbrad, dala vybudovat tvrz. V roce 1547 začal Volf z Vřesovic s přestavbou objektu na renesanční zámek, konečnou renesanční podobu dal zámku Radslav Vchynský. Zámek pak získal Jan Aldringen, sňatkem v roce 1637 přešly Teplice na rod Clary-Aldringen, za kterých proběhla barokní přestavba a zámecká zahrada byla přebudována ve francouzském stylu. Clary-Aldringové se také zasloužili o klasicistní podobu zámku. V polovině 18. století vzniklo zámecké divadlo. V roce 1813 byl na zámku umístěn hlavní štáb spojeneckých armád proti Napoleonovi. Alfons Clary-Aldringen, který otevřeně sympatizoval s nacismem, hostil v roce 1938 na zámku anglického lorda Runcimana. Po osvobození převzal zámek stát. V současné době je areál zámku přístupný veřejnosti.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Teplice
Jméno Teplice je slovanského původu a znamená místo s vývěrem teplých pramenů. První zmínku o městu s tímto jménem najdeme v tzv. Jarlochově kronice z počátku 13. století. Prvopočátky města však přiřazujeme k založení teplického kláštera ve dvanáctém století. Ten je nejstarší budovou ve městě. O samotném vzniku města nejsou písemné zmínky, předpokládá se, že došlo k výstavbě nového města došlo postupně spojení osad v blízkosti kláštera. Až do patnáctého století nejsou o městu dochovány celistvé zprávy. Z kusých informací víme, že město mělo několik výsad jako bylo právo trhu, právo stavět hradby, právo mílové a další. Během husitských válek procházela městem vojska obou válčících stran. Tyto události vedli k odchodu řeholnic z kláštera a město i klášter připadly husitskému hejtmanovi Jakoubku z Vřesovic. Po jeho smrti město střídalo majitele až jej v polovině 16. století získal Volf z Vřesovic, významný český šlechtic. Ten výrazně přispěl hospodářskému rozvoji města. Úspěšný rozvoj pomohl i při budování lázní, jejichž léčivé účinky se rychle dostávaly do všeobecného povědomí. Ke konci 16. století získaly lázně kamennou podobu. Období třicetileté války a vůbec celé 17. století nebylo pro město příznivé, několikanásobné plundrování a požáry způsobily obrovské škody. Obnova města je již natrvalo spojena s rozvojem lázní. Jejich rostoucí obliba přitáhla do města nové řemeslníky a město opět začalo prosperovat. Proslulé lázeňské město z poloviny zničil obrovský požár roku 1793. Obnova města však začala téměř okamžitě a finančně přispělo také množství spokojených návštěvníků lázní. Většina nových domů v klasicistním stylu nahradila staré dřevěné budovy. Ve stejném stylu byl přestavěn i zámek. Lázně navštěvovalo čím dál více významných osobností a jejich upevňující se vliv ve městě se projevil i na podmínkách pro výstavbu, kdy nové průmyslové stavby musely splňovat množství omezujících podmínek jakými byla úroveň hluku, nečistoty a další, tak aby nenarušily lázeňské prostředí.
Kultura - Teplice
V Teplicích již přes padesát let působí obnovená Severočeská filharmonie, jejíž kořeny sahají k lázeňským kapelám z 19. století. Z dalších kulturních institucí jmenujme Krušnohorské divadlo, galerie, knihovnu či botanickou zahradu.
Sport - Teplice
Největším lákadlem je zajisté nové Aquacentrum s 61 metrů dlouhým toboganem. Fanoušek fotbalu se nenechá ujít prvoligová utkání na místním stadionu. Ve městě naleznete zázemí pro většinu obvyklých sportů jako je tenis, volejbal, fotbal, halové sporty atd. Lyžařům plně poslouží blízké Krušné hory s množstvím tratí a sjezdovek.
Výlety - Teplice
Kromě krásného zámku, zaujme každého návštěvníka množství drobných památek v podobě měšťanských domů, kašen a soch dokreslujících lázeňský charakter města. Z ostatních zajímavostí města připomeňme botanickou zahradu a hvězdárnu. Na osamoceném vrcholku nedaleko Teplic nalezneme zříceninu hradu Doubravská hora.
Zajímavé odkazy:
www.teplice.cz _(hide) ↑