Městečko nechal založit Šebestián z Veitmile na vrcholku Městského vrchu, jako zázemí pro nedaleké doly pro těžbu nerostů. Hora svaté Kateřiny byla původně hornické město. Městečko dostalo jméno podle patronky horníků svaté Kateřiny. V roce 1528 byla původní hornická osada povýšena na městečko a to Ferdinandem I. V 16. století bylo městečko sídlem báňského úřadu. V roce 1585 bylo městečko součástí majetku Lobkoviců, ale Jiří Popel přišel o majetek a městečko se dostalo do držení císaře Rudolfa II. Po zmenšení objemu těžby zajišťovalo obživu obyvatelům plátenictví a výroba dřevěných hraček. V roce 1850 se v městečku usídlily státní instituce jako soud, notářství, berní úřad, telegraf a policejní složky.
Městečko tvoří dvě ulice, které ústí na náměstí s úzkým obdélníkovým půdorysem. Nedaleko náměstí je kostel svaté Kateřiny postavený v roce 1611 až 1612, později přestavěný barokně. Budova fary pochází z roku 1860. Budova soudu byla postavena na počátku 19. století. Barokní budova radnice pochází z druhé poloviny 18. století. V městečku je několik dochovaných typických krušnohorských domů, zdobených hrázděnými štíty. U severního okraje městečka bylo vybudováno Hornické muzeum.
Hora svaté Kateřiny leží v Ústeckém kraji, severně od Chomutova. Jedná se o městečko rozkládající se v hraničním pásmu s Německem. Hora svaté Kateřiny je podhorské městečko, nad kterým se zvedají vrcholky Krušných hor. Nejvýše položeným místem nad městečkem je vrcholek Lesenská pláň ( 921 m.n.m.), na kterém je televizní vysílač. U severního okraje města je vybudována sjezdová trať s lyžařským vlekem. U jižního okraje Hory svaté Kateřiny je na úbočí kopce Růžový vrch postavena rozhledna, odkud jsou pěkně vidět vrcholky okolních kopců a malebná údolí. Nedaleko města jižním směrem se křižují dvě dálkové cyklistické stezky a to trasa Most – Doksy a Krušnohorská magistrála. Z Hory svaté Kateřiny se můžeme vypravit také na turistický výlet po značených trasách. Severním směrem se vydáme přes hranici do Německa a dále pokračujeme podél hranice do nedalekého Německého města Olbernhau. Jižním směrem půjdeme přes obec Malý háj a dále k osadě Rudoltice v Horách u jehož jižního okraje je u rybníka s názvem v díře vybudováno přírodní koupaliště. Jihovýchodním směrem z městečka se vydáme k zámku Jezeří, který leží nedaleko okraje Mostecké uhelné pánve.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑