V první polovině 13. století vyrostla pod loveckým hrádkem Vargačem osada. Byly postaveny na obchodní stezce vedoucí z Bavor do Prahy. Osada se v roce 1321 stala trhovou vsí. Za období vlády Lucemburků byl lovecký hrádek přestavěn na gotický hrad, který je v dnešní době využíván jako velká sýpka a přilehlé budovy slouží k hospodářským účelům. V období husitských válek byla osada zcela vypálena, ale život z ní vyprchal až v 16. století. Osada byla v místech, kde v dnešní době stojí hřbitovní kostel svatého Kříže. Původní osada byla nahrazena novou obcí postavenou kousek dál západním směrem. Obec se postupně rozrůstala a v roce 1569 byla povýšena na město. Do roku 1630 byla Dobříš v majetku krále. Který ji prodal rodu Mansfeldů. V roce 1639 město napadli a vyplenili Švédové. Město se pomalu vzchopilo a v 17. století zde bylo centrum panství. V okolí města bylo naleziště železné rudy, kterou zpracovávala nedaleká Stará Huť. Mansfeldové patřili k přísným vladařům a proto ve městě a okolí vznikali časté nepokoje.
Dominantou města Dobříš je velmi pěkný rokokový zámek postavený v letech 1745 až 1765. Kolem zámku byla vybudována francouzská zahrada s anglickým parkem. Centrum města tvoří náměstí. V druhé polovině 20. století část domů na náměstí musela ustoupit panelové výstavbě. Z historických budov se dochovala klasicistní budova radnice. Radnice byla postavena v roce 1821 a je ozdobena věžičkou. Demolice na náměstí byly ušetřeny také tři barokní domy. V jednom z těchto domů bydlel v období Napoleonských válek generál Bagration. V blízkosti zámku stojí pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice postavený v 18. století. Část města obývala také komunita židů. Její přítomnost připomíná židovský hřbitov, který najdeme na stráni vrcholku Větrník.
Dobříš leží v Středních Čechách, severovýchodně od města Příbram. Kolem východního okraje města prochází rychlostní komunikace do Prahy. Město je obklopeno lesy a nad městem se zvedají vrcholky kopců náležející k horskému útvaru Hřebeny. U východního okraje města byly vybudovány čtyři rybníky, z nichž severní rybník Papež a jižní rybník Strž slouží jako přírodní koupaliště. U jižního okraje města byla postavena malá vodní nádrž Chotobuš. Městem prochází značená cyklistická trasa. Severním směrem z města nás trasa povede po vrcholcích kopců v Hřebenech. Vydáme-li se po této trase jihovýchodním směrem z města bude naším cílem údolní nádrž Slapy. Z Dobříše vede také celá řada turisticky značených tras, vybízejících k návštěvě Hřebenů. Vydáme-li se z města západním směrem dojdeme na nejvýše položené místo v nedalekém okolí a to na vrcholek kopce Kuchyňka ( 635 m.n.m.). Cestou budeme procházet kolem památníku věnovanému padlým partyzánům.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑