Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Plzně. Dálniční most v blízkosti města je nejdelším v České republice a měří 721 metrů. Při severním okraji města je na řece Berounce vybudováno koupaliště a v jeho blízkosti kemp. V blízkosti centra Berouna najdeme Městskou horu, která slouží jako park. Na vrcholku hory můžeme vystoupat na rozhlednu, za příznivého počasí můžeme vidět Prahu. Na úpatí hory je postaveno medvědárium, kde chovají tři medvědy. Nedaleko města jižním směrem je chráněná krajinná oblast Český Kras. Vydáme-li se z města východním směrem podél toku řeky Berounky dojdeme ke Karlštejnu. Z města vede řada značených turistických tras. Východním směrem dojdeme do obce Bubovice, kde je sportovní letiště s možností vyhlídkových letů. Cestou budeme procházet kolem Solvayových lomů, kde najdeme malé muzeum mapující těžbu a dopravu vápence v Českém krasu. Od muzea ke bývalé štole jezdí původní vozíky tažené důlní lokomotivou. Jižním směrem z města se vypravíme ke Koněpruské jeskyni, která je největší v Čechách.
První zmínky o životě v místě dnešního Berouna jsou již z mladší doby kamenné. Podle historických pramenů byla na levém břehu řeky ves v roce 1179 a nesla název Brod. Na pravém břehu stála osada, kterou nechal Přemysl Otakar II. přestavět na trhovou obec, a byla nazývána Bern. Na místě této obce nechal král Václav II. postavit v roce 1295 královské město. Města mělo čtvercový půdorys a bylo chráněno hradbami. Vnitřní hradby byly opatřeny cimbuřím a byly vysoké 7 až 9 metrů. Bezpečnost opevnění byla zvýšena 37 baštami. Vnější hradby byly v rozích posíleny válcovými věžemi. Zbytky opevnění se dvěma bránami z počátku 14. století se dochovaly do dnešních dnů. V jihovýchodní části města byl postaven klášter Dominikánů. Ves Brod na levém břehu řeky byla předměstím nově postaveného města. V době husitských nepokojů bylo město stoupencem císaře Zikmunda. V roce 1421 město podlehlo husitům v čele s Janem Žižkou. Klášter byl zničen a řada mnichů upálena. Od 18. století se v okolí města těžila železná ruda. První vlak se na železnici z Prahy do Plzně rozjel v roce 1862.
Na náměstí je několik historických domů, které jsou postaveny v renesančním a barokním slohu. Naší pozornosti by neměl uniknout dům číslo 87, který byl postaven v roce 1612. Jeho zvláštností je portál, který je z červeného mramoru. V současné době je v domě umístěno muzeum. Za zmínku stojí i další domy jako hostinec u Červeného orla ze 16. století, dále dům Český dvůr z roku 1715 a dům u Tří korun, který byl postaven v letech 1683 až 1684. Mezi cenné památné stavby jistě patří tak zvaná Dusilova vila, postavena v roce 1890. V Zámečnické uličce se dochovaly domy řemeslníků, které jsou postaveny ve venkovském stylu. Gotický kostel svatého Jakuba pochází ze 13. století, v 16. století byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu. Hřbitovní kostel Zvěstovaní panny Marie je také postaven v pozdně gotickém slohu. V roce 1681 byl postaven morový sloup, jako připomínka morové epidemie. Historické centrum města je památkovou zónou. Beroun je rodiště básníka Františka Branislava. Svá studentská léta tady prožil Josef Jungman.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Beroun
Na důležité obchodní stezce z Prahy do Bavor vznikla v raném středověku při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. V listině Přemysla Otakara II. z roku 1265 je pak první zmínka o městě. Za vlády Karla IV. Beroun vzkvétal a proslavil se svými řemesly. Známí byli hrnčíři, soukeníci, sladovníci, vinaři či pivovarníci.
Kultura - Beroun
Deset let se v Berouně na Husově náměstí konají vždy druhý víkend v září hrnčířské trhy. Návštěvníci mohou obdivovat umění 200 nejlepších hrnčířů a keramiků z celého Česka. Od r. 2003 pořádá město v květnu i Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, kde se vedle hrnčířů prezentují i další zajímavá řemesla. Nedílnou součástí kulturní nabídky je již 23 let mezinárodní hudební festival Talichův Beroun.
Sport - Beroun
Ve městě jsou dětská a fotbalová hřiště, tenisové kurty i sportovní centra. Oblíbený je atletický a zimní stadion, v létě venkovní koupaliště s minigolfem. Celoročně je využíváno Městské školní hřiště se zázemím pro fotbal, tenis, volejbal, petanque či stolní tenis. V r. 2007 bude u zimního stadionu dokončen také Městský plavecký areál Tipsport laguna.
Výlety - Beroun
Turistickou atrakcí je lesopark Městská hora s rozhlednou, dětskými hřišti a medvědáriem, kde žijí večerníčkoví medvědi Matěj, Vojta a Kuba. Za návštěvu stojí také Geopark Barrandien, expozice pod širým nebem na dvoře Muzea Českého krasu věnovaná geologické stavbě Barrandienu.
Zajímavé odkazy:
www.mesto-beroun.cz _(hide) ↑