Nepomuk leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Plzeň. Město najdeme na okraji pohoří Brdy. Město Nepomuk a nedaleký zámek Zelená hora proslavil ve svém románu Černí baroni, který byl také zfilmován spisovatel Miloslav Švandrlík. Západním okrajem města protéká řeka Mihovka. V okolí Nepomuku je vybudováno několik rybníků. Západním směrem od města je na okraji Nepomuckého lesa Nový rybník sloužící jako přírodní koupaliště a na jeho břehu je vybudován kemp. Zámecký areál Zelená Hora najdeme severním směrem od města. Ve městě se křižuje několik značených cyklistických tras. Nepomuk je výchozím bodem celé řady turistických cest. Severním směrem z města kolem Zelené hory dojdeme ke zřícenině kláštera u obce nesoucí název Klášter. Severovýchodním směrem dojdeme k technické památce bývalých železáren u obce Vrčeň. Vydáme-li se západním směrem z města dojdeme ke zřícenině hradu Potštejn.
Nedaleko cisterciánského kláštera postaveného v roce 1144 vznikly dvě osady a to Pomuk a Přesanice. Od roku 1254 se na území osad konaly trhy a v jejich okolí se těžilo zlato a stříbro. V roce 1384 byly osady spojeny a vytvořily městečko, které bylo v roce 1413 povýšeno králem Václav IV. na město. Někdy v průběhu let 1340 až 1345 se ve městě narodil Jan z Pomuku, který byl podroben mučení a zemřel v roce 1393. Jan byl v roce 1729 svatořečený jako svatý Jan Nepomucký. Nepomuk se stal poutním místem a v důsledku toho se úspěšně rozvíjel. V roce 1868 byla do města přivedena železnice. V první polovině 19. století byl nedaleko města zahájen provoz v nově vybudovaných železářských hutích. Nepomuk není městskou památkovou zónou jelikož v 80. letech 20. století byla část náměstí zbořena a vyrostlo tu nové nákupní centrum. Barokní zámek na Zelené hoře byl postaven v 17. století a nedaleký kostel Nanebevzetí panny Marie byl postaven také v 17. století. Na náměstí stojí kostel svatého Jakuba ze 13. století, který byl v 18. století přestavěn. Barokní poutní kostel svatého Jana Nepomuckého pochází z let 1734 až 1738. Budova staré radnice byla postavena v roce 1686. Nová radnice byla vybudována v roce 1911 přestavbou tak zvaného Jantovského domu. Ve středu náměstí stával sloup se sochou svatého Vojtěcha z roku 1672, který byl přemístěn před budovu arciděkanství.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Nepomuk
Město Nepomuk patřilo vždy mezi nejdůležitější centra zdejšího kraje. Jeho věhlas a historie jsou úzce propojeny se založením slavného cisterciáckého kláštera v údolí řeky Úslavy pod vrchem Zelená Hora v roce 1144.
V místech, kde se dnes rozprostírá město Nepomuk stávaly dříve dvě osady - Pomuk a Přesanice, které byly spojeny v roce 1384. Ve třináctém století se stal Nepomuk centrem řemesel a obchodu. Ve 13. a 14. století bylo velmi výnosné také rýžování zlata a dolování stříbra, jehož stopy jsou dodnes patrné ve zdejší krajině. V roce 1413 povýšil král Václav IV. Nepomuk na město, které bylo tehdy správním a hospodářským centrem klášterního panství s množstvím cenných privilegií, např. právo konání výročních trhů a právo vaření piva.
V architektuře se dodnes dochovalo množství historicky cenných staveb, přestože jich řada podlehla četným požárům především v průběhu 16. - 19. století. Největším zásahem do historického architektonického dědictví bylo narušení jihozápadní části náměstí v 80. letech 20. století. Na místě původních historických budov vyrostlo funkcionalistické nákupní středisko Úslava. Ani to však neubírá Nepomucké architektuře na kráse.
Kultura - Nepomuk
Kulturní život v Nepomuku se probouzí především v letní sezóně, kdy počasí přeje akcím pod širou oblohou. Některé kulturní akce se během několika posledních let staly tradicí a neodmyslitelnou součástí kulturního života města. Nejvýznamnější je Mezinárodní sochařské a řezbářské sympozium, které se koná každoročně první tři týdny v červenci. Návštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat práci umělců přímo na nepomuckém náměstí. Mezi další hojně navštěvované akce patří Tradiční nepomucká pouť, Pivní slavnosti, multikulturní přehlídka alternativní hudby Nepal Fest, turistický Podzim pod Zelenou Horou nebo Vánoční zpívání koled.
Sport - Nepomuk
Poloha a krajina Nepomucka nabízí široké vyžití především pro příznivce turistiky. Zdejší okolí je protkané hustou sítí turistických a cykloturistických tras, které Vás provedou krásami a zajímavostmi tohoto kraje. Příznivci aktivního sportu mohou využít tenisové kurty, hřiště pro minigolf v areálu Nový rybník, tělocvičnu nebo fotbalová hřiště.
Pro děti se v době letních prázdnin otevírá zábavní park se spoustou atrakcí nebo plavecký bazén v areálu Základní školy v Nepomuku.
Výlety - Nepomuk
Historii Nepomuku a zvyky zdejšího kraje přibližují expozice Městského muzea, jehož návštěvu si určitě nenechte ujít. Součástí prohlídky muzea je stálá expozice výtvarných prací slavného nepomuckého rodáka akademického malíře Augustina Němejce. V letní sezóně můžete navštívit zámek Zelená Hora s expozicí věnovanou historii zámku.
Obdivovat můžete také monumentální stavbu chrámu sv. Jana Nepomuckého slavného barokní architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, který stojí na místě světcova rodného domu. K dalším architektonickým zajímavostem patří kostel sv. Jakuba, kaplička sv. Jana, kašna, kaplička sv. Vojtěcha, Červený most, množství historicky zajímavých domů nebo trosky cisterciáckého kláštera nedaleko Nepomuku.
V okolí Nepomuku můžete navštívit rozhlednu Na Skále nad obcí Železný Újezd, muzeum Blovice, zámek Kozel, zámek Nebílovy, vodní hrad Švihov, zříceniny hradů Potštejn a Vlčtejn, zámek Lnáře, židovský hřbitov a židovské muzeum v Kasejovicích, muzeum Pivovarnictví v Oselcích, skanzen lidové architektury v Chanovicích nebo nádvoří a zahradu zámku Žinkovy.
obecní úřad
Náměstí Augustina Němejce 63, Nepomuk 33501
Web
www.nepomuk.cz
Zajímavé odkazy:
www.nepomuk.cz _(hide) ↑