Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Plzeňský kraj > Okres Klatovy > Klatovy
Klatovy
Město Klatovy je kulturním a správním centrem šumavského podhůří. Nachází se přibližně 40 km od hranice České republiky s Německou spolkovou republikou, 40 km jižně od Plzně. Bývalé královské město je dnes přitažlivé moderní město s bohatou historickou tradicí, žijící čilým turistickým ruchem.
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedají zalesněné stráně kopců Švihovské vrchoviny. Východním směrem od města se rozkládá přírodní park Plánický hřeben. Severovýchodním směrem od města se nachází letiště Čertovka. Na náměstí v Klatovech najdeme Černou věž, která kromě rozhledny má v prvním patře mučírnu. Turistickým lákadlem ve městě jsou katakomby, ve kterých se dochovalo několik mumifikovaných těl. Ve městě jsou značené turistické u cyklistické trasy, které nás zavedou do zalesněné oblasti Švihovské vrchoviny. Vydáme-li se z města severozápadním směrem dojdem k motokrosové dráze, která je vybudovaná nedaleko obce Drslavice. V druhé polovině 12. století byla obchodní stezce z Bavorska do Plzence postavena trhové ves. První písemná zmínka pochází z roku 1253. V letech 1260až 1263 tu nechal král Přemysl Otakar II. založit královské město. Město byla obehnáno obrannými hradbami. Na počátku 16. století patřily Klatovy k deseti nejvýznamnějším Českým městům. V tomto období se ve městě vyráběli roušky a šlojíře. V okolí města se pěstoval také chmel. První semena karafiátů byla do Klatov přivezena v roce 1813. V roce 1831 byly vyšlechtěny nové odrůdy, které si získaly světový věhlas. Největší rozkvět v pěstování karafiátů byl v 80. letech 19. století. Od 19. století se ve městě také začalo rozvíjet plátenictví a přádelnictví. V roce 1876 přijel po nově vybudovaná železnici první vlak. Gotický půdorys si město dochovalo do současné doby. Ve městě je vidět řada pozůstatků původního opevnění pocházejících z 15. století. Černá věž byla původně postavena jako hláska v roce 1547 až 1557. V sousedství věže je renesanční budova radnice pocházející ze 16. století. V letech 1828 až 1850 byla radnice přestavěna v novorenesančním stylu. Dominantou náměstí je barokní jezuitský kostel Neposkvrněného početí panny Marie a svatého Ignáce, které byly součástí jezuitského areálu vybudovaného v letech 1655 až 1679. Pod kostelem se nacházejí katakomby s mumiemi zemřelých jezuitů. Budova jezuitské koleje byla v roce 1773 přestavěna na kasárny. Domy na náměstí mají ve většině gotická jádra. Nejvýznamnější historickou stavbou ve městě je barokní lékárna U bílého jednorožce se zařízením ze 17. století. Tato památka je zapsaná na seznamu UNESCO. Městské muzeum má sídlo v secesním domě z roku 1905. V druhé polovině 13. století byl postaven kostel panny Marie. U kostela je bílá barokní věž pocházející z roku 1758. Dominikánský klášter s kostelem svatého Vavřince byl postaven v letech 1812 až 1908. Na okraji města na stráni Klatovské Hůrky byl v 18. století postaven kostel svatého Martina a na vrcholu tohoto kopce je zřícenina kostela svaté Anny. Dostupné autem po celý rok
Historie - Klatovy
Oblast byla dle archeologických nálezů osídlena patrně již v pravěku. Královské město Klatovy vzniklo z původní trhové osady. Založil je kolem roku 1260 Přemysl Otakar II na důležité obchodní cestě z Čech do Bavorska. Obyvatelé nově vzniklého města byli převážně německého původu. Během 13. a 14. století se město opevňovalo hradbami a příkopy a ve 13. století zde byl postaven v gotickém slohu děkanský kostel. Město postupně nabývalo různých výsad a vzmáhaly se řemesly, obchodem i zemědělstvím. V dobách husitské revoluce v 15. století se město, tehdy již převážně osídlené českým obyvatelstvem, stalo pevnou husitskou baštou a po bitvě u Lipan stálo věrně při Jiřím z Poděbrad. V 16. století dále rozkvétaloa patřilo mezi deset nejvýznamnějších a nejbohatších českých měst. V tomto období rozkvětu byla postavena dominanta města Černá věž. Tragický dopad na rozvoj města měla třicetiletá válka. Opětovný rozkvět města znovu započal až po roce 1685, kdy se Klatovy staly díky obrazu Panny Marie Klatovské slavným poutním místem. Od první poloviny 19. století vznikaly první manufaktury jako základy pozdějšího rozvoje průmyslové výroby. Tradiční průmysl textilní, kožedělný, dřevařský, strojírenský i potravinářský zůstal ve městě i po 2. světové válce a později i v dobách budování socialismu. V současné době se do povědomí dostávají nové, spíše menší firmy, které dosahují dobrých výsledků.
Kultura - Klatovy
Ve městě je řada příležitostí k aktivnímu odpočinku. Působí zde sportovní kluby s nejrůznějším zaměřením. Fotbal, florbal, judo, horolezectví, box, atletika, potápění, volejbal a další. Město má zimní stadion i krytý plavecký bazén. Milovníci koní mohou navštívit Calverovu farmu v Habarticích u Klatov s možností výuky jízdy na koni a dalších aktivit, nebo Westernový ranč Podolí. Oblast je vhodná i pro příznivce pěší turistiky a cykloturistiky v zimě lze potom navštívit novou sjezdovku Pod Bukovákem, nebo vyrazit na běžky do krásné pošumavské přírody.
Sport - Klatovy
Velmi bohatý kulturní život ve městě se soustředí zejména do místních kulturních zařízení. Je zde divadlo, dvě kina, kulturní dům, který je ve správě Městského kulturního střediska, které se dále stará o veřejnosti zpřístupněné katakomby a Černou věž. Dále jsou zde Galerie, městská knihovna, muzeum, hudební kluby a dům dětí a mládeže.
Výlety - Klatovy
Název vsi pochází zřejmě od slova „kláty“, což znamenalo pařezy, špalky, které zůstaly na místě po vykácení lesa. Město v celé jeho historii proslavily nejen tradiční výrobky, zajímavé historické památky, ale také klatovské karafiáty. Velkým úsilím a obětavostí klatovských pěstitelů se podařilo od roku 1813 vyšlechtit z původních francouzských drobnokvětých karafiátů velké množství pestrobarevných odrůd, které Klatovy úspěšně reprezentovaly na mnoha světových výstavách.