Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Pardubický kraj > Okres Ústí nad Orlicí > Vysoké Mýto
Vysoké Mýto
Město Vysoké Mýto leží na řece Loučné v malebném kraji pod Orlickými horami. Přibližně 40 km jihovýchodním směrem od Hradce Králové. V tomto historické městě, které bývalo věnným městem českých královen žije v současné době přes 12000 obyvatel.
Vysoké Mýto leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Chrudim. Město se rozkládá v severní části Svitavské pahorkatiny a na levém břehu řeky Loučná. Východním směrem od města je vybudováno několik rybníků. Severovýchodním a jihovýchodním směrem od města jsou vybudovaná dvě malá sportovní letiště. Východním směrem od města najdeme ranč s chovem koní. Jihovýchodně nedaleko města byla vybudována motokárová dráha. Městem prochází dálková cyklistická Česko-moravská trasa, kterou na území města křižují lokální značené cyklistické trasy. Okolí města je protkáno celou řadou značených cyklistických tras. Z města do okolí také vede řada značených turistických tras. Vydáme-li se severovýchodním směrem z města dojdeme do města Choceň, kde můžeme navštívit zámek. Západním směrem dojdeme do městečka Vraclav, kde je umístěn památník věnovaný vyvraždění rodu Vršovců v roce 1108. U jižního okraje města byla vyznačena naučná stezka Knířov – Vanice a u severovýchodního okraje pak najdeme naučnou stezku Vinice. Na trase obchodní stezky vedoucí z Čech na Moravu byla založena osada. V místech osady nechal král Přemysl Otakar II. založit kolem roku 1265 město. Město převzalo právo původní osady vybírat mýto. Název města Vysoké Mýto se začal používat v období po husitských válkách. Domy ve městě byly převážně dřevěné a opevnění představoval jen plot z pláněk. Tento plot byl koncem 13. a počátkem 14. století nahrazen kamennou hradbou. Od roku 1307 bylo Vysoké Mýto věnným městem českých královen. V období husitských nepokojů sympatizovaly obyvatelé města s husity. V průběhu let se městem prohnala řada ničivých požárů. Rozvoj města byl zastaven obdobím třicetileté války, kdy bylo město téměř pusté. Po tomto období se obyvatelé města živili především zemědělstvím. Průmysl se tu začal rozvíjet až v 19. století, byla tu postavena nemocnice a gymnázium. V roce 1882 byla ve městě dokončena železniční trať. Historické centrum města tvoří velké čtvercové náměstí s přilehlými ulicemi a je vyhlášeno městskou památkovou zónou. Do roku 1844 bylo město obehnáno hradbami a baštami. Do dnešní doby se dochovala část hradebních zdí, několik bašt a tři vstupní brány. Vodárenská bašta slouží od roku 1768 jako vodárna. Náměstí dominují dvě budovy radnice. Stará budova radnice byla původně gotická, v 17. století byla přestavěna barokně a v 19. století získala klasicistní fasádu. Nová radnice má gotické jádro a v 18. století prodělala barokní úpravu. Náměstí je obklopeno historickými domy s gotickými či renesančními jádry a s barokními, klasicistními či empírovými fasádami. Kromě radnice městu dominuje gotický kostel svatého Vavřince, který se pyšní renesanční zvonicí. Dostupné autem po celý rok
Historie - Vysoké Mýto
Vysoké Mýto založil r. 1262 král Přemysl Otakar II.Od poloviny 14. stol. dochází k celkovému rozvoji města. V období husitských válek je město pod správou husitských velitelů a po jejich porážce u Lipan přijímá Zikmunda za českého krále. Za to byla potvrzena všechna městská privilegia. Rozvoj zbrzdil roku 1517 velký požár. Nová výstavba ovšem byla tak rozsáhlá, že se město stalo desátým největším městem království. Třicetiletá válka a následní emigrace nekatolíků znamenala pro město pohromu. Další rány přišli v podobě velkých požárů a války s Pruskem. Další období rozkvětu zadusila I. světová válka a následná hospodářská krize. Jen se město vzpamatovalo z hospodářské krize, bylo 16. března 1939 okupováno německou armádou. Po osvobození sovětskou armádou přichází krátké období svobody, které přeruší roku 1948 nástup totalitního komunistického režimu. Po těchto historických událostech dostalo město novou příležitost na konci roku 1989, tento režim padl.
Kultura - Vysoké Mýto
V rodném domě A. V. Šembery sídlí Regionální muzeum, prezentací převážně moderního umění se zabývá Městská galerie. Ve městě se koná mnoho kulturních akcí, mezi než patří přehlídka dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto, Mezinárodní partnerské dny, Den Země, Evropský svátek hudby, Týden hudby, a další.
Sport - Vysoké Mýto
Ve měste lze navštívit Tyršovu veřejnou plovárnu s nedávno vybudovaným tobogánem a hřišti na petanque a plážový volejbal. V zimních měsících každý ocení nabídku krytého plaveckého bazénu se saunou. K největším sportovištím ve městě náleží moderní areál autodromu, kde se konají motocyklové a motokárové soutěže. V areálu autodromu se nachází i cvičiště pro hasiče, dětské dopravní hřiště, škola smyku a skatepark. V poslední době je hodně využíváno Sportcentrum, kde si návštěvníci mohou zahrát bowling, sqaush, ricochet, a další.
Výlety - Vysoké Mýto
Společenským centrem je velké čtvercové náměstí na ploše 2 ha s mnoha historickými stavbami. Stranou od veškerého ruchu přežívají pozůstatky opevnění, ve kterém jsou umístěny pamětní desky připomínající významná data z historie města. S opevněním souvisí i dochované městské brány. Jako vyhlídková slouží věž Pražské brány, ke krátkodobým sezónním výstavám slouží věž brány Litomyšlské. Z Choceňské brány se dochovala již jen věž. Dále by neměl být opomenut chrám sv. Vavřince, v jehož prostorném interiéru vyniká oltářní obraz od mistra Petra Brandla řazený k největším skvostům barokního umění ve východních Čechách.