Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Pardubický kraj > Okres Ústí nad Orlicí > Lanškroun
Lanškroun
Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové. Město se rozkládá v Zábřežské pahorkatině na soutoku Ostrovského a Třešňoveckého potoka.
Lanškroun vznikl v polovině 13. století. Nedlouho po založení byly kolem města vybudovány ochranné hradby a vstup zajišťovaly dvě vstupní brány. Opevnění bylo v 16. a 17. století posíleno a v roce 1790 až 1791 byly hradby zbořeny. Do dnešních dnů se dochovaly jen nepatrné zbytky hradebních zdí. Město bylo součástí majetku patřící hradu Lanšperk. V místech kde stával augustiánský klášter byl postaven zámek. V roce 1568 byl ve městě postaven pivovar. V roce 1622 koupily město Lichtenštejnové a v jejich majetku byl Lanškroun až do roku 1945. V období třicetileté války bylo město několikrát napadeno a v roce 1621 bylo vypáleno centrum města. V roce 1639 město odolalo obléhání švédských vojsk, ale v roce 1643 bylo Švédy dobyto. Koncem 17. století tvořili značnou část obyvatel města němci. V roce 1789 byl Lanškroun vyhlášen samosprávním městem. V 19. století se tu začal rozvíjet textilní průmysl a v roce 1874 byla založena továrna na zpracování tabáku. Centrum města je tvořeno čtvercovým náměstím, ze kterého se v pravidelném půdorysu rozbíhají ulice. Ve středu náměstí stojí renesanční budova radnice postavená v letech 1581 až 1582. Radnice byla v roce 1830 klasicistně přestavěná a její dnešní podoba je po rekonstrukci, která proběhla v 90. letech 20. století. V jihovýchodní části náměstí stojí 50 metrů vysoká pětipatrová hranolová věž. K věži byla v roce 1801 přistavěna strážnice ostrostřelců. Domy v historické části města byly postaveny v 18. a v první polovině 19. století. V centru města se dochoval dřevěný roubený dům z roku 1643, jehož dnešní podoba je po přestavbě v druhé polovině 18. století. V renesančním zámku je v současné době sídlo regionálního muzea. Z církevních staveb ve městě vyniká gotický, barokně upravený kostel svatého Václava a empírový kostel svaté Máří Magdaleny. Střed náměstí zdobí empírová kašna s delfíny a barokní mariánský sloup. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové. Město se rozkládá v Zábřežské pahorkatině na soutoku Ostrovského a Třešňoveckého potoka. Severozápadním směrem je na toku Ostrovského potoka vybudováno několik rybníků. Největší z těchto rybníků Dlouhý je určen k rekreačním účelům. Na jeho březích jsou upravené pláže přírodního koupaliště, je tu vybudován kemp a na vodní ploše je možné provozovat vodní sporty. Od jižního okraje rybníků se rozprostírá les na jehož okraji je několik chatových osad. Z Lanškrounu do okolí vede několik značených cyklistických tras. Město je výchozím bodem také pro turistické trasy. Jedna z tras tvoří okruh kolem rybníků. Vydáme-li se z města jihozápadním směrem na vrchol Zámecké hory (434 m.n.m) dojdeme ke zřícenině hradu zvanou Zámecký vrch. Severním směrem z města dojdeme do míst zvaných Mariánská hora, kde byla vybudovaná křížová cesta. Dostupné autem po celý rok
Historie - Lanškroun
Lanškroun vznikl v polovině 13. století. Nedlouho po založení byly kolem města vybudovány ochranné hradby a vstup zajišťovaly dvě vstupní brány. Opevnění bylo v 16. a 17. století posíleno a v roce 1790 až 1791 byly hradby zbořeny. Do dnešních dnů se dochovaly jen nepatrné zbytky hradebních zdí. Město bylo součástí majetku patřící hradu Lanšperk. V místech kde stával augustiánský klášter byl postaven zámek. V roce 1568 byl ve městě postaven pivovar. V roce 1622 koupily město Lichtenštejnové a v jejich majetku byl Lanškroun až do roku 1945. V období třicetileté války bylo město několikrát napadeno a v roce 1621 bylo vypáleno centrum města. V roce 1639 město odolalo obléhání švédských vojsk, ale v roce 1643 bylo Švédy dobyto. Koncem 17. století tvořili značnou část obyvatel města němci. V roce 1789 byl Lanškroun vyhlášen samosprávním městem. V 19. století se tu začal rozvíjet textilní průmysl a v roce 1874 byla založena továrna na zpracování tabáku.
Výlety - Lanškroun
Centrum města je tvořeno čtvercovým náměstím, ze kterého se v pravidelném půdorysu rozbíhají ulice. Ve středu náměstí stojí renesanční budova radnice postavená v letech 1581 až 1582. Radnice byla v roce 1830 klasicistně přestavěná a její dnešní podoba je po rekonstrukci, která proběhla v 90. letech 20. století. V jihovýchodní části náměstí stojí 50 metrů vysoká pětipatrová hranolová věž. K věži byla v roce 1801 přistavěna strážnice ostrostřelců. Domy v historické části města byly postaveny v 18. a v první polovině 19. století. V centru města se dochoval dřevěný roubený dům z roku 1643, jehož dnešní podoba je po přestavbě v druhé polovině 18. století. V renesančním zámku je v současné době sídlo regionálního muzea. Z církevních staveb ve městě vyniká gotický, barokně upravený kostel svatého Václava a empírový kostel svaté Máří Magdaleny. Střed náměstí zdobí empírová kašna s delfíny a barokní mariánský sloup. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Severozápadním směrem od města je na Ostrovském potoce vybudováno několik rybníků. Největší z těchto rybníků Dlouhý je určen k rekreačním účelům. Na jeho březích jsou upravené pláže přírodního koupaliště, je tu vybudován kemp a na vodní ploše je možné provozovat vodní sporty. Od jižního okraje rybníků se rozprostírá les na jehož okraji je několik chatových osad. Z Lanškrounu do okolí vede několik značených cyklistických tras. Město je výchozím bodem také pro turistické trasy. Jedna z tras tvoří okruh kolem rybníků. Vydáme-li se z města jihozápadním směrem na vrchol Zámecké hory (434 m n. m.) dojdeme ke zřícenině hradu zvanou Zámecký vrch. Severním směrem z města dojdeme do míst zvaných Mariánská hora, kde byla vybudovaná křížová cesta.