Územím dnešního města vedla velmi frekventovaná obchodní stezka, která se nazývala Trstenická. Před obcí Benátky byla postavená brána, kterou střežilo hradiště Hrutov, které předcházelo Litomyšli. Koncem 11. století tu nechal kníže Břetislav II. založit benediktinský dům, ke kterému byl v první polovině 12. století přistaven klášter premonstrátů. Klášter se nazýval Hora olivetská a v jeho areálu byl vybudován kostel svatého Klimenta. V údolí pod klášterem vznikla osada, která byla v roce 1259 Přemyslem Otakarem II. povýšena na poddanské město. V roce 1344 bylo v Litomyšli vybudováno nové biskupství a klášter sloužil jako rezidence biskupa a byly kolem něj postaveny hradby. Kolem roku 1350 bylo vybudováno také opevnění kolem města. Za vlády Karla IV. byl ve městě postaven další klášter a to augustiánů a kostel. Biskupství bylo zničeno nepřímým způsobem biskupem Janem Železným. Tento biskup se velmi zasloužil o odsouzení Jana Husa a tak v roce 1421 husité jeho sídlo napadli a zničili. V roce 1432 se stal majitelem města Vilém Kostka z Postupic, členům jeho rodu město patřilo do roku 1547. V roce 1490 byly zbytky biskupova sídla kromě paláce rozebrány a byla tu vybudována nová městská část. Tato nová část města měla své vlastní opevnění, náměstí i radnici. Rod Kostků ale o majetek přišel jako trest za účast na protihabsburském povstání. Od roku 1567 je město v majetku Pernštejnů, kteří tu nechali postavit renesanční zámek, který byl sídlem rodu. V roce 1635 se městem prohnal velký požár, který zcela zničil novou městskou část. Na jejím původním místě je dnes piaristická kolej. Začátkem 18. století byly ve městě postaveny nové školy a velký barokní chrám. Koncem 18. a na počátku 19. století postihly město dva velmi ničivé požáry. V 19. století se Litomyšl stal střediskem obrozeneckého hnutí. V roce 1824 se v sousedství zámeckého pivovaru narodil Bedřich Smetana. V roce 1918 byla k původnímu města přistavěna nová Masarykova čtvrť.
Historické centrum města se dochovalo v původním středověkém půdorysu a byla vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Většina domů na náměstí má středověké jádro, i když venkovní vzhled budov byl v důsledku oprav po požárech několikrát změněn. Řada domů má barokní či empírové průčelí a podloubí. Radnice byla postavena v roce 1418 a pyšní se hranolovou věží. Koncem 16. století radnice prodělala renesanční přestavbu a v roce 1785 byla rozšířena a spojena se sousedním domem. Jako nejpěknější je označen dům U rytířů postavený po roce 1546 a má kamenickou výzdobu na fasádě. Dům je součástí muzea Litomyšl. Na západní straně náměstí je pomník věnovaný Bedřich Smetanovi zhotovený v roce 1924. V budově nesoucí název Portmoneum je muzeum věnované práci grafika a spisovatele Josefa Váchala, ve kterém najdeme malby na stěnách. V budově bývalého pivovaru je z bytu kde se narodil B. Smetana vybudován památník věnovaný jeho památce. Naproti této budovy je renesanční zámek postavený italskými mistry v letech 1568 až 1582. Tato unikátní památka byla zapsána do seznamu UNESCO. Fasádu zámku zdobí velmi pěkné sgrafity. Z církevních památek ve městě jmenujme chrám Povýšení svatého Kříže s bývalým klášterem augustiánů, který byl postaven v roce 1758 až 1763. V 17. až 18. století byla postavena piaristická kolej s kostelem Nalezení svatého Kříže.
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé především proto, že se tu v bývalém zámeckém pivovaru narodil hudební skladatel Bedřich Smetana. Každoročně se ve městě koná mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl. Městem protéká řeka Loučná, která má tu zvláštnost, že jižně od města v obci Benátky teče v podzemí a vyvěrá v severní části obce. Od západního okraje města se rozprostírají ovocné sady. Východním směrem nedaleko od města je rozsáhlá zalesněná oblast. Ve městě se křižují lokální cyklostezky s dálkovými a to s trasou Hradec Králové – Břeclav a trasa nesoucí název krajem Smetany a Martinů. Město je rovněž výchozím bodem několika turistických cest. Východním a severním směrem z města dojdeme do oblasti lesa. Vydáme-li se změsta východním směrem dojdeme do míst zvaných Nedošínský háj, kolem kterého byla vyznačena naučná stezka s informačními tabulemi.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Litomyšl
Město vzniklo v 11. století na bývalém obranném hradišti při významné obchodní cestě, která spojovala Čechy a Moravu při takzvané Trstenické cestě. V polovině 12. století sem olomoucký biskup přivedl řád premonstrátů. Klášter, jež obývali se stal důležitým střediskem kraje. Pod klášterem vyrostlo Louční sídliště. V roce 1259 dostalo toto sídliště od krále Přemysla Otakara II. městská privilegia a Litomyšl se stala poddanským městem. V důsledcích přírodních katastrof a válek a na základě pozdějších rozsáhlých oprav a rekonstrukcí získalo město empírový ráz (první polovina 19.st.). Po dramaticky prožité situaci kolem revolučního roku 1848 byla Litomyšl velice zadlužené město. Toto město odkoupila v dražbě rodina Thurn - Taxisů. Panství se stalo za jejich doby správním centrem nového okresu. Během druhé světové války byla zlikvidována zdejší židovská obec. V roce 1949 se v zámeckém areálu konal první ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se koná s přestávkami až dodnes. Zámecký areál dosáhl v roce 1999 zápisu na seznam památek světového dědictví UNESCO. Dnes si zachovává Litomyšl tzv. maloměstský charakter.
Kultura - Litomyšl
Litomyšl je město, kde na Vás kultura doslova "dýchá" na každém kroku. Ve městě a jeho okolí je Vám k dispozici velké množství zařízení, kde se můžete kulturně vyžít - muzea, galerii, hudební kluby, lidový dům, kina a divadla s bohatým kulturním programem. Ve Smetanově domě probíhá po celý rok nesčetné množství hudebních akcí. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Tento festival se koná každoročně na přelomu června a července přímo na místě narození Bedřicha Smetany na litomyšlském zámku.
Sport - Litomyšl
Pro aktivní formu odpočinku nabízí město Litomyšl velké množství sportovních zařízení. Mezi ně patří krytý zimní stadion, městská plovárna, fit-centrum, tělocvičny. Mimo jiné nabízí město a hlavně jeho okolí možnost cykloturistiky a turistiky.
Výlety - Litomyšl
Při návštěvě města Litomyšl by Vám neměly ujít zajímavá místa a přírodní skvosty nacházející se v okolí města. Horkými typy jsou Toulcovy Maštale (chráněný přírodní výtvor), hrady Košumberk a Nové Hrady, památné místo Růžový palouček, přírodní rezervace Nedošínský háj, víska Kozlov a vrchol s rozhlednou nad městem Andrlův Chlum.
www.litomysl.cz _(hide) ↑