Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Olomoucký kraj > Okres Šumperk > Zábřeh
Zábřeh
Zábřeh leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou a na levém břehu Moravské Sázavy. V současnosti zde žije asi 15 000 obyvatel.
Zábřeh leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou a na levém břehu Moravské Sázavy. V jižní části města je vybudován rybník. Západním směrem od Zábřehu je postavena vodní nádrž Nemilka, sloužící jako rezervoár vody. Jižním a západním směrem od města se zvedají zalesněné stráně okolních kopců. Městem neprochází značená cyklistická trasa, ale vydáme-li se z města východním směrem můžeme se připojit k tudy procházející cyklostezce Moravská trasa, která vede podél toku řeky Moravy. Zábřeh je výchozím bodem několika značených turistických tras. Vydáme-li se východním směrem z města dojdeme do obce Brníčko, kde si můžeme prohlédnout dochované domy v lidové architektuře a na kopci nad obcí jsou pozůstatky zříceniny stejnojmenného hradu. Vydáme-li se severozápadním směrem dojdeme do městečka Štíty, kde najdeme akrobatický skokanský areál, který tu byl vybudován zásluhou Aleše Valenty, olympijského vítěze z roku 2002. Západním směrem z města jsou značeny dva výcházkové okruhy, které nás zavedou do Růžového údolí a k přehradní nádrži. Od západního okraje města jižním směrem byla vyznačena naučná stezka Zábřeh – Sázava. První zmínka o Zábřehu je z roku 1254. V této době byla v osadě gotická tvrz, která byla později přestavěna na hrádek. Již v roce 1289 byla osada povýšena na město. Za panování Jana z Boskovic ve městě tu našli útočiště čeští bratři. Po Boskovicích se majiteli panství stávají Žerotínové, kteří značně přispěli k rozvoji města i řemesel. V období po Bílé hoře se panství dostalo do rukou rodu Lichtenštejnů a rozvoj města začal stagnovat. Městem a jeho okolím se prohnalo několik válečných událostí. V roce 1793 bylo město ničeno velmi rozsáhlým požárem, kdy byla poničena většina domů a také zámek. V roce 1849 prodali Lichtenštejnové zámek městu. V roce 1845 tu byla vybudovaná železnice tak zvaná Ferdinandova dráha a v roce 1871 byla železnice rozšířena o lokální dráhu do Sobotína. Vybudování železnice přispělo k rozvoji průmyslu ve městě a to textilního, potravinářského a strojírenství. Městské náměstí má obdélníkový půdorys a řada domů na náměstí byla postavena v roce 1793 po požáru. Nejzajímavější dům na náměstí je dům Pod podloubím, který byl původně bránou na náměstí a na domě je napsaný letopočet 1581. V tomto domě se narodila manželka J.A. Komenského M. Vizovská. Dominantou města je zámek, který byl vybudován renesanční přestavbou hradu v 16. století. V letech 1661 zámek prodělal barokní úpravy a v letech 1727 až 1736 byl rozšířen. Kostel svatého Bartoloměje byl postaven v letech 1750 až 1757. Původně gotický hřbitovní kostel svaté Barbory byl v roce 1773 barokně přestavěn. Před zámkem stojí mariánský sloup zhotovený v roce 1713 a nedaleko něj empírová kašna pocházející z roku 1829. Zábřeh je rodným městem známého polárníka J. Welzla. Dostupné autem po celý rok
Historie - Zábřeh
První zmínka o Zábřehu je z roku 1254. V této době byla v osadě gotická tvrz, která byla později přestavěna na hrádek. Již v roce 1289 byla osada povýšena na město. Za panování Jana z Boskovic ve městě tu našli útočiště čeští bratři. Po Boskovicích se majiteli panství stávají Žerotínové, kteří značně přispěli k rozvoji města i řemesel. V období po Bílé hoře se panství dostalo do rukou rodu Lichtenštejnů a rozvoj města začal stagnovat. Městem a jeho okolím se prohnalo několik válečných událostí. V roce 1793 bylo město ničeno velmi rozsáhlým požárem, kdy byla poničena většina domů a také zámek. V roce 1849 prodali Lichtenštejnové zámek městu. V roce 1845 tu byla vybudovaná železnice tak zvaná Ferdinandova dráha a v roce 1871 byla železnice rozšířena o lokální dráhu do Sobotína. Vybudování železnice přispělo k rozvoji průmyslu ve městě a to textilního, potravinářského a strojírenství.
Výlety - Zábřeh
Městské náměstí má obdélníkový půdorys a řada domů na náměstí byla postavena v roce 1793 po požáru. Nejzajímavější dům na náměstí je dům Pod podloubím, který byl původně bránou na náměstí a na domě je napsaný letopočet 1581. V tomto domě se narodila manželka J.A. Komenského M. Vizovská. Dominantou města je zámek, který byl vybudován renesanční přestavbou hradu v 16. století. V letech 1661 zámek prodělal barokní úpravy a v letech 1727 až 1736 byl rozšířen. Kostel svatého Bartoloměje byl postaven v letech 1750 až 1757. Původně gotický hřbitovní kostel svaté Barbory byl v roce 1773 barokně přestavěn. Před zámkem stojí mariánský sloup zhotovený v roce 1713 a nedaleko něj empírová kašna pocházející z roku 1829. Zábřeh je rodným městem známého polárníka J. Welzla. V jižní části města je vybudován rybník. Západním směrem od Zábřehu je postavena vodní nádrž Nemilka, sloužící jako rezervoár vody. Jižním a západním směrem od města se zvedají zalesněné stráně okolních kopců. Městem neprochází značená cyklistická trasa, ale vydáme-li se z města východním směrem můžeme se připojit k tudy procházející cyklostezce Moravská trasa, která vede podél toku řeky Moravy. Zábřeh je výchozím bodem několika značených turistických tras. Vydáme-li se východním směrem z města dojdeme do obce Brníčko, kde si můžeme prohlédnout dochované domy v lidové architektuře a na kopci nad obcí jsou pozůstatky zříceniny stejnojmenného hradu. Vydáme-li se severozápadním směrem dojdeme do městečka Štíty, kde najdeme akrobatický skokanský areál, který tu byl vybudován zásluhou Aleše Valenty, olympijského vítěze z roku 2002. Západním směrem z města jsou značeny dva vycházkové okruhy, které nás zavedou do Růžového údolí a k přehradní nádrži. Od západního okraje města jižním směrem byla vyznačena naučná stezka Zábřeh – Sázava.