Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Olomoucký kraj > Okres Jeseník > Javorník
Javorník
Město Javorník se nachází na severu Moravy nedaleko státní hranice mezi Polskem a Českou republikou. Malebné, poklidné městečko nabízí klid a pohodu. Nachází se mimo hlavní dopravní trasy a je ideálním východiskem pro výlety nejenom do Jeseníků ale i k návštěvě Polska. Dominantou města a přitažlivým turistickým cílem je zámek na Jánském Vrchu.
Javorník leží ne Severní Moravě, severozápadně od města Jeseník. Městečko se rozkládá pod vrcholky kopců Rychlebských hor a nedaleko hranice s Polskem. Severním a východním směrem od města je krajina kolem města jen nepatně zvlněna. Západním a jižním směrem je město obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. Město tvoří křižovatku lokálních značených cyklistických tras, po kterých se můžeme vydat do oblasti Rychlebských hor nebo podél hranice s Polskem. Javorník je výchozím bodem celé řady značených turistických tras. Městem Javorník prochází naučná stezka Rychlebské hory. Vydáme-li se z města jižním směrem tak zvaným Račím údolím dojdeme ke zřícenině hradu Rychleby. Západním směrem z Javorníku dojdeme na vrchol Vysoký ( 691 m.n.m.) odkud je pěkná vyhlídka na panorama okolních kopců. První písemná zmínka o Javorníku je z roku 1291. V roce 1307 byl na ostruhu Jánského vrchu hrad. Hrad byl sídlem vratislavských biskupů. V roce 1428 byl hrad dobyli husité a v roce 1432 byl hrad na základě příkazu z města Vratislav zbořen. Počátkem 16. století byly pozůstatky hradu částečně rekonstruovány a byl tu postaven gotický zámek nesoucí název Jánský vrch. V 16. století se v okolí města těžilo stříbro, pracoval tu hamr. V tomto období se ve městě rozvíjela i další řemesla především výroba plátna, kožešnictví a tkalcovství. Negativně se na rozvoji města podepsal rozsáhlý požár v roce 1576, a v období třicetileté války nájezdy a plenění Švédů a v neposlední řadě epidemie černého moru. V roce 1766 se zámek stal opět sídlem vratislavských biskupů. V důsledku toho se z Javorníka stalo kulturní centrum Slezska. Působil tu skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu ( 1739 – 1799). V domě který obýval je v dnešní době instalováno muzeum věnované jeho památce. V roce 1830 byla vystavěna silnice vedoucí do obce Žulová. V roce 1855 až 1869 se v oblasti dnešního Račího údolí těžil arzén. V roce 1897 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic. V období druhé světové války byl Javorník nechvalně známý, nedaleko města bylo vybudováno několik zajateckých táborů. Nejvyhledávanější památkou ve městě je zámek Jánský vrch. Hřbitovní kostel svatého Kříže zdobený románsko-gotickým portálem byl postaven v polovině 13. století. Jižním směrem od města jsou viditelné pozůstatky tvrze z 13. až 15. století. Barokní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v roce 1723 a budova fary pochází z roku 1728. Městské náměstí je obklopeno měšťanskými domy, které mají barokní a klasicistní fasády. Budova radnice pochází z roku 1935. Ve středu náměstí je soch Immaculaty zhotovené v roce 1713. Ve města ještě najdeme sochu svatého Jana Nepomuckého z 19. století a pomník věnovaný skladateli Karlu Dittersovi. V roce 1992 byl Javorník vyhlášen městskou památkovou zónou. Dostupné autem po celý rok
Historie - Javorník
Název města je slovanského původu a je, jak asi každého napadne, odvozen od javoru. Písemné prameny zmiňují Javorník na konci 13. století, avšak k založení obce došlo nepochybně dříve. Následně byl postaven hrad a kostel. Vlastníci hradu nejsou známí, až ve čtrnáctém století bylo jistým vlastníkem hradu vratislavské biskupství. V 15. století byl Javorník i s hradem na Jánském vrchu obsazen husity. Po jejich odchodu zůstal v troskách. Na přelomu 15. a 16. století byl na Jánském vrchu postaven zámek. Objev ložisek stříbra a železné rudy znamenal pro obec krátké období prosperity a vynesl obci roku 1549 městská práva. Následující období spojené s třicetiletou válkou znamenalo pro obec pohromu v podobě drancování a plenění od obou válčících stran. Nový rozkvět přineslo 18. století, kdy byl postaven nový kostel, kostel, fara, škola a nová radnice. Roku 1733 se stala zdejší fara sídlem arcikněžství. Význam města dále narůstal, vratislavský biskup Gothard Filip Schaffgotsch, který našel na místním zámku dočasné útočiště, se zasloužil o nebývalý lesk zámku i města. Do kulturní historie obce se nejvíce zapsal vídeňský rodák, hudebník a skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu. V druhé třetině 19. století se začaly projevovat důsledky rozdělení Slezska v předchozím století. Nevýhodná pozice znamenala postupný úpadek řemesla a obchodu. Vše dovršil rok 1848 a zrušení patrimoniální správy, město přišlo o zemský soud a zůstal mu pouze okresní soud a berní úřad. Velké změny nepřineslo ani 20. století. Před druhou světovou válkou zvítězili ve volbách přívrženci K. Henleina a město bylo připojeno, ještě před mnichovskou dohodou, k pozdější župě Sudety. Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva rozvoj města víceméně stagnoval. V současné době je nejpřitažlivějším turistickým cílem zámek, ale také každoroční Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse.
Kultura - Javorník
Nejvýznamnější kulturní akci v roce představuje pravidelný Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse, který se koná každoročně od konce srpna do poloviny září. Festival začíná v Javorníků, poté následují koncerty v dalších městech a obcích regionu i v samotném Javorníku. Závěrečný koncert hostuje tradičně Jeseník. Bohatý program nabízejí kulturní dům a kino. V místním muzeu naleznete vedle národopisných sbírek a sbírky minerálů i expozici věnovanou Karlu Dittersovi.
Sport - Javorník
Možnost sportovního vyžití nabídne krytý bazén a tělocvična při místní základní škole. Oblast Jeseníků nabízí množství možných výletů a to nejenom v letním ale v zimním období. Příznivci sjezdového lyžování naleznou v oblasti Jeseníků množství příležitostí pro vyzkoušení svého umění.
Výlety - Javorník
Dominantou města je bezesporu zámek na Jánském vrchu, kde kromě prohlídky samotného zámku můžete navštívit výstavu dýmek, která v současné době zahrnuje více než 1200 exponátů. V samotném městě je nepřehlédnutelný barokní kostel Nejsvětější Trojice z r. 1723. Příznivci klasické hudby se jistě zastaví u domu č.p. 31, ve kterém sídlil skladatel Karel Ditters jehož pobyt ve městě připomíná již zmiňovaný festival. Nedaleké lázeňské město Jeseník nabízí nespočet dalších památek a architektonických památek, včetně proslulých Priessnitzových léčebných lázní.