Ostrava je centrální město Severní Moravy. Ostrava je bývalé hornické město, těžilo se tu černé uhlí od roku 1763 a těžba byla zastavena v roce 1994. Těžební jámy byly zasypány. Město leží na soutoku čtyř řek a to Odry, Ostravice, Opavy a Lučiny. K největším lákadlům města zcela jistě patří Stodolní ulice, kde najdeme ojedinělý soubor barů, restaurací a hospůdek soustředěných v jednom místě. V těchto místech se pořádají různé kulturní a společenské akce. Jihovýchodním směrem od města je mezinárodní dopravní letiště Ostrava-Mošnov. Východním směrem nedaleko od Ostravy je několik větších či menších měst, které téměř na Ostravu navazují a tím budí dojem jednoho velkého města. Jedná se o města Bohumín, Rychvald, Orlová, Petřvald, Šenov a Havířov. Severním, východním a jihozápadním směrem od Ostravy je vybudovaná soustava rybníků. Severozápadním a západním směrem od města se rozkládají lesy, ve kterých najdeme řadu chatových osad. U severního okraje města je u bývalého dolu Anselm Hornické muzeum v jehož areálu je sportovní areál pro volný čas, včetně lanového centra. U severovýchodního okraje města je zoologická zahrada. Nedaleko západního okraje města je v lese hvězdárna a Planetárium. Severním směrem od Ostravy je v obci Šilheřovice vybudováno golfové hřiště. U jihozápadního okraje města nedaleko obce Vřesina je vybudována sjezdová trať a lyžařským vlekem a umělým osvětlením umožňujícím noční lyžování. K zajímavostem ve městě zcela jistě patří nově vybudovaný Svět Miniatur v areálu výstaviště Černá louka. Ostrava je protkána celou řadou cyklistických tras, které vedou přes městské lesy a parky do okolí města a křižují se tu s dálkovými trasami procházejícími městem. Turistické značené trasy jsou v okrajových částech města, u jižního okraje města v místech zvaných Bělský Les jsou značené dva vycházkové okruhy.
Hrabová:
Významnou památkou v této části města je kostel svaté Kateřiny postavený v 16. století.
Kunčice: V této části města se dochoval největší Český bludný kámen, který váží 16,5 tuny.
Mariánské Hory:
Tady bychom neměli přehlédnout novobarokní kostel Korunování panny Marie pocházející z let 1901 až 1908.
Michálkovice:
V roce 1951 tu byla v lesoparku založena zoologická zahrada a nedaleko ní je kulturní památka bývalý důl Michal, jehož prostory jsou zpřístupněny veřejnosti.
Petřkovice:
Od okraje městské části se zvedá vrchol kopce Landek, kde byla při archeologických průzkumech nalezena tak zvaná Landecká Venuše. Na úpatí Ladneku je areál Hornického muzea se kterým těsně sousedí sportovní areál.
Poruba:
Tato část města byla v roce 2003 vyhlášena městskou památkovou zónou. Kostel svatého Mikuláše byl postaven v 15. století a v letech 1901 až 1909 prodělal rekonstrukci. V Porubě byl postaven v roce 1573 zámek, který byl v 18. a 19. století přestavěn a v současné době se v tomto objektu konají společenské akce. Soubor domů lemujících Hlavní třídu a přilehlé ulice byl postaven v 50. a 60. letech 20. století.
Přívoz:
Najdeme tu soubor secesních domů a novogotický kostel Neposkvrněného početí panny Marie postavený v roce 1899.
Slezská Ostrava:
Dominantou je budova radnice s kvadratickou věží postavená v letech 1911 až 1913. Najdeme tu pozůstatky hradu, který byl nedávno částečně zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. V areálu hradu se konají také různé kulturní akce. Kostel svatého Josefa byl postaven v letech 1780 až 1783. Most přes řeku nese název Miloše Sýkory a byl postaven v roce 1847 až 1851 na místě řetězového mostu.
Třebovice:
Tady v roce 1931 až 1933 zahájila provoz tepelná elektrárna, která v době svého vzniku byla největší svého druhu ve Střední Evropě.
Vítkovice:
Tato část města je také od roku 2003 městskou památkovou zónou. Na Mírovém náměstí je zajímavý komplex neomítnutých cihlových domů z konce 19. století. Novogotický kostel svatého Pavla byl postaven v letech 1880 až 1886. Empírový zámek v dnešní době sídlo muzea byl postaven v roce 1846 až 1847. Areál dolu Hlubina je národní kulturní památkou a byl vybudován v první polovině 19. století. Dnešní ČEZ Aréna, dříve Palác kultury a sportu byl postaven v letech 1985 až 1988.
Radniční budova byla postavena v letech 1925 až 1930. Nad radnicí se zvedá 86 metrů vysoká věž s veřejnosti přístupnou vyhlídkovou plošinou. Areál radnice je největší stavbou svého druhu u nás. V blízkosti radnice je socha Ikara, jedná se o bronzovou plastiku a vedle sochy je kašna s vodotryskem. Na tak zvaném Kuřecím rynku jsou vesměs secesní budovy z přelomu 19. a 20. století. Nedaleko je kostel svatého Václava pocházející ze 13. století. Kostel je nejstarší zachovanou památkou ve městě. V sousedství kostela je socha svatého Jana Nepomuckého zhotovená v roce 1717. Do této městské části patří areál výstaviště Černá louka, která byla vybudována na bývalých haldách. Ve zdejším areálu je několik bludných kamenů. Před výstavním areálem nepřehlédneme novobarokní budovu divadla A. Dvořáka postavenou v roce 1906 až 1907. Blízký obchodní dům byl postaven v roce 1929. V budově staré radnice ze 16. století je umístěno Ostravské muzeum. Na Masarykově náměstí stojí barokní morový sloup z roku 1702. Katedrála Božského Spasitele postavená v roce 1889 je novorenesanční a má dvě 67 metrů vysoké věže. Nedaleko náměstí byla v letech 1991 až 1996 postavena budova Janáčkovy konzervatoře, které se pyšní největšími varhanami ve střední Evropě. Polský dům je secesní budova z let 1899 až 1900. Z režných cihel byl v roce 1907 postaven evangelický kostel ve slohu tak zvané holandské renesance. V areálu pivovaru Ostravar je Pivovarnické muzeum. V místech kde stával židovský hřbitov stojí památník věnovaný ostravským židům. Ve Vítkovické ulice je kostel svatého Josefa, který je první ocelovou církevní stavbou u nás a byl postaven v roce 1937. Na břehu řeky byl vybudován rozlehlý park Komenského sady s mauzoleem Rudé armády. Součástí parku je dětské hřiště a sportovní areál.
Podle archeologických nálezů bylo uzemí dnešního města osídleno v době lovců mamutů, což dokládají nálezy na vrcholku Landek u hornického muzea. V 10. století tu bylo slovanské sídliště. Ve 13. století tu byl postaven hrad. Ostravou procházela Jantarová stezka. Jako první vznikly Moravská a Slezská Ostrava. V místech Slezské Ostravy byla osada poprvé zmíněná v roce 1229. V roce 1267 byla Moravská Ostrava vyhlášena městem. V období husitských válek bylo město v držení husitského hejtmana Jana Čapka ze Sán. V roce 1556 se městem prohnal ničivý požár. Období třicetileté války se na rozvoji města negativně podepsalo. Řada obyvatel podlehla morové epidemii a v roce 1626 bylo město napadeno a vypleněno Dány a později také Švédové. Požár v roce 1675 zničil značnou část centra města a v roce 1715 se do města opět vrátila morová nákaza. V 18. století byla značná část Slezska oddělena a hranici tvořila řeka Odra a Opavice. V 19. století v důsledku vzrůstající těžby uhlí a rozvíjení průmyslu ve městě zaznamenalo město velký rozkvět. V roce 1847 byla v Ostravě dokončena železniční trať a vlaky se mohly vydat jak do Prahy tak i do Krakova a také do Vídně. V roce 1869 zahájila provoz plynárna a započala výstavba kulturních objektů a škol. V roce 1894 se po městě poprvé rozjela městská doprava, především tramvaje, trolejbusy nastoupily v roce 1952. Ostrava byla nejvýznamnější průmyslové město Rakouské monarchie. Spojení městských částí a okolních obcí do jednoho velkého města proběhlo v roce 1924. V roce 1941 bylo uzemí města rozšířeno o připojení ještě dalších 12 obcí. V roce 1944 bylo město bombardováno náletem spojeneckých vojsk. Na uzemí Ostravy najdeme celou řadu církevních památek, technických památek i budovy postavené v moderní architektuře v 19. a 20. století. Soubor technických památek je v návrhu na zapsání do seznamu UNESCO.
Název města: OstravaPočet obyvatel: 315442Rozloha: 214 km2Adresa: Magistrát města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 OstravaStatutární orgán - Primátor: Ing. Aleš ZedníkTelefon: 599 444 444Fax: 596 118 861E-mail: [email protected]é stránky: http://www.mmo.cz/Obec s rozšířenou působností: OstravaObec s pověřeným obecním úřadem: Ostrava
Dostupné autem po celý rok
Historie - Ostrava
První písemné zmínky o městě pocházejí z druhé poloviny 13. století, město bylo založeno u brodu přes řeku Ostrou (nyní Ostravice), od které pochází i název. Město založili němečtí kolonisté, na polském území, neboť Slezsko patřilo do r. 1327 Polsku. Pohraniční poloha města vedla ke stavbě hradu na konci 13. stol. Ve městě byl postaven kostel a v druhé polovině 14. století byly budovány hradby. Význam Ostravy postupně rostl. Husitské války v 15. století se Ostravě prakticky vyhnuli a město dále rostlo. Během 16. století byla Ostrava vykoupena olomouckým biskupem ze zástavy a město vzkvétalo. Hrad byl přestavěn na zámek. Roku 1556 vypukl zničující požár, který neušetřil ani dvě kamenné stavby – radnici a kostel. Následky neslo město dalších deset let. Počátek 17. století znamenal začátek velkého úpadku města. Kromě nezájmu nového kardinála Františka z Ditrichštejna bylo město zasaženo 30ti letou válkou. Bylo několikrát obsazeno, vypleněno a navíc vypukl mor, který zahubil polovinu obyvatel. Na konci války muselo město zaplatit výpalné, které znamenalo zadlužení obce na sto let. Následující století proběhlo v podobném rytmu – požáry, povodně, mor, dluhy. Význam Ostravy klesl. Až objev uhlí na ke konci století znamenal prudký obrat v ekonomickém i politickém vývoji. Byla vybudována huť ve Vítkovicích a mnoho dalších průmyslových objektů. Počet obyvatel raketově stoupal. Po první světové válce si město udrželo významné hospodářské postavení. K Ostravě byly připojeny okolní obce a vznikla tzv. Velká Ostrava. Město získalo velkoměstský charakter, byly budovány banky, obchodní domy, hotely, kulturní budovy. Po okupaci za druhé světové války a následném komunistickém převratu byl kladen stále větší důraz na železářský průmysl, bylo devastováno životní prostředí na úkor těžby a výroby. Zvýšená výroba vedla k dalšímu růstu obyvatelstva a stavbě obrovských panelových sídlišť. Počet obyvatel vzrostl na více než 300 000.
Kultura - Ostrava
Širokou paletu různých žánrů nabízí na dvou scénách Národní divadlo moravskoslezské. Pro malé diváky je určeno Divadlo loutek. Každé 2 roky na podzim ožívá Ostrava mezinárodním loutkovým festivalem Spectaculo Interesse. Bohatý program nabízí celoročně velké kulturní domy, kam zavítá mnoho činoherních i hudebních těles. Tradičním se stal festival Janáčkův máj i nedaleký festival Janáčkovy Hukvaldy. Ostravské muzeum pořádá množství výstav, pozadu nezůstávají ani početné galerie. Známou se v posledních letech stala i Stodolní ulice se svým bohatým klubovým životem. Od roku 2002 je Ostrava dějištěm hudebního festivalu Colours of Ostrava. Hutnickou tradici připomíná Hornické muzeum OKD a expozice v Národní kulturní památce Důl Michal. Za zmínku stojí i unikátní sbírka důlní záchranářské techniky.
Sport - Ostrava
Velkým lákadlem je zajisté Letní koupaliště Poruba - největší přírodní koupaliště v ČR. Výběr sportovišť je obrovský, v číslech má město kolem 200 hřišť, 5 otevřených i krytých stadiónů, 122 tělocvičen, 3 zimní stadiony, 11 krytých bazénů a 5 letních koupališť. Ostrava je součástí regionálních cyklotras a v sezóně je v provozu mnoho cyklobusů do okolních hor. Blízké Beskydy i Jeseníky nabízí možnost zimních sportů i letních procházek.
Výlety - Ostrava
Dětskou radost zajistí ZOO Ostrava s celoročním provozem. Ze ZOO lze dojít přes unikátní vyhlídkovou lokalitu na haldě Ema k renovovanému slezskoostravskému hradu. Pokud by děti zahrada nevyčerpala nabízí se Pohádkový sklep strašidel. Z přírodních ale i historických důvodů je významný vrch Landek – proslavený těžbou uhlí a s tím spojenými nálezy prehistorického osídlení. Přímo na území města se nachází část chráněné oblasti Poodří – Polanský les a Polanská niva. Z dalších přírodních krás jmenujme přírodní rezervaci Rezavka a rybník Štěpán, nebo lesní rezervaci Turkov.
Programové balíčky města Ostravy
Pokud vás klasická návštěva turistických cílů neláká a chcete prožít něco nového a nevšedního, využijte některý z balíčků zážitků, které Ostrava nabízí. Za všechny jmenujme např. „Extreme truck trial“, „Mýdlový sen“, „Za tajemstvím zámeckého pivovaru“, „Já letím, nádhera!“, „Můj první hit na CD“, „Výprava za skvosty kamenné říše“ nebo „Tanec tisíce a jedné noci“. Z pestré nabídky si mohou vybrat opravdu všichni – milovníci historie, relaxace, hudby, příznivci aktivit v přírodě, sportu nebo dobré gastronomie a jiné zábavy. Balíčky vám umožní objevit toto město aktivně a hlavně netradičně.
Více informací o této atraktivní nabídce pro návštěvníky města naleznete na serveru www.ostrava.cz, sekce Turista
obecní úřad
Prokešovo náměstí 8, Ostrava 72930
Web
www.mmo.cz
www.mmo.cz _(hide) ↑