Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Opava > Opava
Opava
Opava leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Ostravy a nedaleko hranice s Polskem. Opava se rozkládá na obou březích řeky Opavy a oblasti Poopavské nížiny. Ve městě sídlí Slezská univerzita.
Řeka Opava vzniká soutokem tří potoků a to Černé, Střední a Bílé Opavy. Soutok Střední a Bílé Opavy je u západního okraje města Vrbna pod Pradědem. Černá Opava ústí do tohoto toku v severní části Vrbna a nedaleko tohoto soutoku najdeme rozcestí turistických tras nesoucí název Mnichov. Pramen Černé Opavy je na západním úbočí vrcholku Orlík ( 1203 m.n.m.) v nadmořské výšce 1040 metrů. Nedaleko tohoto pramene prochází žlutá turistická trasa vedoucí z obce Rejvíz do Videlského sedla. Pramen Střední Opavy najdeme na západním úbočí vrcholku Sokol ( 1186 m.n.m.), který se zvedá jihozápadně od Videlského sedla. Pramen je jižně od Silonovy chaty v nadmořské výšce kolem 1100 metrů. Nedaleko pramene a podél toku Střední Opavy vede modrá turistická trasa z Videlského sedla k turistické chatě Švýcárna. Bílá Opava pramení na jižním úbočí vrcholku Praděd ( 1491 m.n.m.), jižně od turistické chaty Barborka a v nadmořské výšce 1300 metrů. Na toku Bílé Opavy je pěkný vodopád a říčka protéká malebným kaňonem. Bílá Opava protéká lázeňskou obcí Karlova Studánka a v západní části této obce je na jejím toku vybudován umělý vodopád. Tok řeky Opavy směřuje nejprve jihovýchodním směrem k obci Nové Heřminovy , kde se stáčí severovýchodním směrem k městu Krnov. Od tohoto města pak Opava teče jihovýchodním směrem k Ostravě. Mezi městy Krnovem a Opavou tvoří tok řeky Opavy hranici s Polskem. Na hranici městských částí Ostravy a to Třebovic a Hošťálkovic ústí řeka Opava do Odry. Řeka Opava je sjízdná a délka sjízdného úseku dosahuje 112 kilometrů. Kromě celé řady potoků ústí do Opavy řeky Opavice a Moravice. Dostupné autem po celý rok
Historie - Opava
V roce 1195 vznikla u obchodní cesty a u brodu přes řeku Opavu osada. V roce 1224 byla Opava povýšena na město. V první polovině 13. století bylo město obehnáno hradbami a kolem roku 1400 tu nechal kníže Přemek vybudovat hrad. Rozkvět města ukončila třicetiletá válka. Město se vzdalo v roce 1626 Dánům, po nich okupoval město Albrecht z Valdštejna a v roce 1642 se dostalo do rukou Švédů. Ve druhé polovině 17. století tvořili většinu obyvatel Němci. V letech 1741 až 1742 bylo město obsazeno Prusy a značná část Slezska byla odebrána Rakousku. Státní hranici tvořil tok řeky Opavy a z Opava se stala hraničním městem. Opava byla hlavní město Slezska a v tomto období byla ve městě vystavěna řada škol. V roce 1877 tu byla založena Matice Opavská. V druhé polovině 19. století se na území města začal rozvíjet průmysl, jehož rozvoj je spojen s vybudováním železnice v roce 1855 z Ostravy. V letech 1905 až 1956 jezdila v Opavě tramvaj, která byla postupně nahrazena trolejbusy. V období druhé světové války patřila Opava k říší a byla centrem sudetské župy. Značné škody ve městě způsobily osvobozovací boje na konci druhé světové války.
Výlety - Opava
Historické centrum města je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Z opevnění města se dochovaly části hradebních zdí. Jako nejcennější památka ve městě je označen kostel Nanebevzetí panny Marie postavený ve 14. století. Kostel je cihlový a ve slohu slezské gotiky. Minoritský klášter s kostelem svatého Ducha byl postaven ve 13. století a ve století 18. prodělal barokní přestavbu. Kostel svatého Vojtěcha pochází z roku 1676 až 1681 a stojí v sousedství bývalé jezuitské koleje z 18. století. Na Rybím trhu je gotický kostel svaté Alžběty, který byl v 18. století přestavěn. Ve městě najdeme i jiné zajímavé kostely. Ve středu Horního náměstí stojí věž zvaná Hláska, je to renesanční stavba z roku 1618, původně sloužící jako stanoviště vojenské stráže. V roce 1902 byla k Hlásce přistavěna budova radnice. Významnou budovou ve městě je Slezské divadlo postavené v letech 1804 až 1805 a v 90. letech 20. století proběhla v objektu rozsáhlá rekonstrukce v novorenesančním slohu. Památkově chráněný je měšťanský dům nazývaný Boží koutek postavený v 16. století. Na dolním náměstí je soubor měšťanských renesančních domů původně ze 16. století, které byly později přestavěny. Na náměstí je barokní mariánský sloup zhotovený v 18. století. Nejslavnějším Opavským rodákem je zcela jistě spisovatel Petr Bezruč (1867-1958).
V okolí města je vybudováno několik rybníků a u severního okraje města je tak zvané Stříbrné jezero sloužící jako přírodní koupaliště. Severozápadním směrem z města je patrná linie vojenských bunkrů z 30. let 20. století. Jeden z nich byl zrekonstruován a bylo tu vytvořeno muzeum armády ČR a čs. opevnění. Jižním směrem z města je obec Hradec nad Moravicí s malebným zámkem. Jihovýchodním směrem leží obec Raduň se stejnojmenným zámkem a nově otevřenou oranžerií. Východním směrem od Opavy můžeme navštívit zámek v obci Kravaře. Městem prochází cyklistické značené trasy z nichž dvě jsou dálkové a to Prajzská cesta, Slezská magistrála a Jantarová stezka. Po značené turistické trase se můžeme vydat severním směrem z města k hraničnímu přechodu v obci Vávrovice. Jižním směrem dojdeme do Radúně a východním směrem nás turistická značka dovede do Kravař.