Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Opava > Kružberk
Kružberk
Nad údolím řeky Moravice, v blízkosti stejnojmenné přehrady, leží obec Kružberk. Obec je v současnosti cílem mnoha rekreantů, zejména v letních měsících. Prochází tudy hranice Přírodního parku Moravice - významné přírodní rezervace. Lokalita je známa především překrásnou, okouzlující přírodou, cyklistickými trasamiy, sjížděním řeky, horolezectvím a pěší turistikou.
Obec Kružberk se rozkládá severozápadním směrem od města Vítkov v údolí tvořeném řekou Moravicí. Západním směrem nedaleko obce byla vybudovaná stejnojmenná vodní nádrž Kružberk. Tato vodní nádrž byla vystavěna v roce 1948 až 1955 a původně sloužila k zásobování ostravského průmyslu a v důsledku rostoucí potřeby pitné vody byl změněn její původní účel a dnes je využívaná jako zásobárna pitné vody. Obec leží u jihozápadního okraje přírodního parku Moravice a je obklopena rozlehlými lesy. Kružberk je pro svou polohu rekreační obcí, v jejímž okolí najdeme řadu chat a rekreačních chalup. Součástí Kružberku je osada Staré Lublice. Kružberk je vyhledávaným cílem horolezců. Jihozápadně od obce a nedaleko přehrady je cvičná horolezecká skála, na které je několik lezeckých cest s různým stupněm obtížnosti. Zdejší skály se skládají ze tří částí a to Žabí kůň, Hlavní masiv a Rozlámaná. Skály jsou tvořeny břidlicemi s řadou přechodových struktur. Kolem jižního okraje obce prochází cyklistická stezka, po které podél toku Moravice dojedeme do Opavy. Obcí prochází červená turistická značka a nedaleko kostela je výchozí bod zelené trasy. Po zelené se vydáme severním směrem k železniční stanici v obci Mladecko. Jihozápadním směrem z Kružberka se vydáme kolem vodní nádrže do města Budišov nad Budišovkou. Severovýchodním směrem z obce nás červená dovede přes Jánské Lázně a stále podél toku řeky Moravice do Hradce nad Moravicí. První zmínka o osadě Staré Lublice pochází z roku 1283. V průběhu 15. století byla osada označena jako pustá, nové osídlení Staré Lublice bylo započato v roce 1585. Dominantou osady je empírový kostel svatého Floriána postavený v letech 1810 až 1811. V osadě se do dnešních dnů dochovala původní barokní rychta, kterou zdobí hrázděný štít. Rychta byla postavena v stylu lidové venkovské architektury v roce 1765. První zmínka o obci Kružberk pochází z roku 1377. V této době byl Kružberk součástí obce Krahují, která byla v 15. století pustá a postupně zanikla. Kružberk byl součástí majetku opavského knížectví. V držení obce se vystřídala řada majitelů a mezi nimi Stošové z Kounic, Bruntálští z Vrbna a kolem roku 1620 koupil obec kníže z Lichtenštejna, který obec připojil k panství opavské knížecí komory. V roce 1638 se stala obec součástí knížecí komory. V jižní části obce Kružberk stojí kostel svatého Floriána s kaplí svaté Anny pocházející z roku 1746. V obci byl v 15. století postaven kostelík svatého Petra a Pavla, který v 18. a 19. století prodělal přestavbu. Další historickou památkou v obci je kamenný kříž. Název obce: Kružberk Počet obyvatel: 295Rozloha: 8 km2Adresa: Obecní úřad Kružberk , 747 86 Kružberk 84Statutární orgán - Starostka: Anna HruškováTelefon: 556 311 029Fax: 556 311 029E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: VítkovObec s pověřeným obecním úřadem: Vítkov Dostupné autem po celý rok
Historie - Kružberk
První zmínka o Kružberku se nachází v listině z roku 1377, kterou si synové Mikuláše II. rozdělili Knížectví opavské. Kružberk je zde uváděn jako součást vsi Krahují, která však v 15. století zanikla. V listině uváděný název Creuczenburg byl později modifikován na Kreuzberg – křížová hora, hora, na které stál kříž. Dnešní podobu má obec z konce padesátých let, kdy došlo ke sloučení dvou obcí – Starých Lublic (jsou připomínané již v roce 1283) a Kružberku, ležícího v údolí Moravice. Po sloučení se celá ves nazývala Kružberk. Tento název se zdál příliš německý a tak došlo k přejmenování na Lublice. V polovině šedesátých let se sloučená obec vrátila k původnímu názvu Kružberk.
Kultura - Kružberk
V letech 1948 až 1955 byla u Kružberku na řece Moravici vybudována vodárenská nádrž. První myšlenka na postavení tohoto vodního díla vznikla již začátkem dvacátého století. Voda Kružberské nádrže po jejím dokončení zatopila dolní část usedlosti, v níž prožila své dětství Friederika Victoria Gessnerová, známá ve světě jako Joy Adamsová. Pod tímto pseudonymem psala knihy především o africké přírodě. V horní části usedlosti, ve vile postavené dědečkem spisovatelky Karlem Weisshuhnem, bylo zřízeno muzeum. Tato budova 19. listopadu 1992 vyhořela. Později byla obnovena, avšak muzejní sbírka byla požárem zničena.
Výlety - Kružberk
V dolní části obce se nachází nevelký pozdně gotický kostel Sv. Petra a Pavla ze 14. století. Tato státem chráněná kulturní památka patří k nejstarším kostelům ve Slezsku.Nachází se v něm také varhany, které jsou údajně nejstarší ve slezsku a jsou plně funkční. V horní části Kružberku (bývalé Staré Lublice) se nachází kostel Sv. Floriana z 19. století s kaplí Sv. Anny z roku 1746. Můžete si udělat pěkný výlet k vodní nádrži. Pěšky nebo na kolech. Kružberkem prochází nejen pěší a cyklistická trasa pro turisty, ale i dálková koňská stezka z Jeseníků do Beskyd. Na vodní dílo Kružberk se nachází nádherný pohled z rozhledny na skále Hradisko. V blízkosti Kružberku se nachází také známé lázně Jánské Koupele, a v městě Budišov nad Budišovkou Muzeum břidlice.
Na této prezentaci obce se významnou měrou podílel pan Miroslav Pavel Bulanda, kterému tímto děkujeme.