Hradec nad Moravicí je známý nejenom místním zámeckým areálem. Městečko najdeme jižním směrem od města Opavy. Součástí areálu zámku je rozlehlý park. Místní zámek se může pochlubit návštěvami významných hudebních velikánů a to L. van Beethovena, N. Paganiniho či F. Liszta. Park obklopující zámecký areál byl vybudován velmi citlivě a to tak aby vhodným způsobem doplňoval okolní krajinu. Dnešní přírodní krajinářská podoba parku byla zakládána po roce 1796. V tomto období byl po požáru také přestavován zámek. Při rekonstrukci objektu byly strženy hradby a zasypány příkopy. Na tomto volném místě byl po té vybudován anglický park. Parkové úpravy byly prováděny i v pozdějších letech zejména ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století. V parku byla vyznačena řada vyhlídkových tras, na kterých byla zhotoveno několik odpočívadel. Zámecký areál má rozlohu 130 hektarů a z toho vlastní park zaujímá plochu 40 hektarů. Věk nejstarších stromů je odhadován na 300 až 400 let.
Při návštěvě Hradce nad Moravicí bychom si neměli nechat uniknout zajímavý výlet po tak zvaném Bukovském chodníku, což je vlastně lovecká stezka Lichnovských. Trasa chodníku vede lesem, který se rozprostírá na stráních kopců nad řekou Moravicí. Tato trasa byla vyznačena jako naučná stezka Bukovský chodník. Zámeckým parkem prochází několik značených turistických tras. Z městečka Hradce se vydáme jižním směrem přes zámecký park a dojdeme k Bezručově vyhlídce a dále můžeme pokračovat na rozcestí turistických tras u myslivny Doubrava. Od zámku Hradec nad Moravicí vede turistická trasa jihozápadním směrem přes obec Žimrovice a dále kolem Weisshuhnuva kanálu, k zajímavým technickým památkám. Najdeme tu akvadukt, dále vodní tunel a papírenský splav. Od tohoto splavu vede dlouhý náhon až k papírnám v obci Žimrovice.
Dostupné pouze pěšky celý rok
Historie - Hradec nad Moravicí
Osídlení Hradce je prastaré. Slované zde měli své hradisko již v 8.stol.n.l. Počátky významnějšího středověkého osídlení se datují do poloviny 11 století. První písemné záznamy se vztahují k létům 1060 a 1078. V tomto období zde Přemyslovci vybudovali hrad, který byl později po požáru přestavěn na důmyslně opevněný gotický komplex. Historie města byla v dalším období významně spjata s historií tohoto knížecího sídla. Do historie zámku se nejvíce zapsal rod Lichnovských. Hradec navštívili na svých cestách Ludwig van Beethoven, Franz Liszt malíř Josef Mánes a další umělci a významné osobnosti.
Kultura - Hradec nad Moravicí
V Hradci je Městské muzeum, divadelní a koncertní sál, kino a knihovna. Působí zde Matice slezská, živou tradicí jsou hasičské akce, lidové zvyky, poutě a jarmarky. Speciality české a slezské kuchyně nabídne návštěvníkům řada restaurací a provozoven rychlého občerstvení. Velmi dobré jméno má hradecké školství a základní umělecká škola.
Sport - Hradec nad Moravicí
Ke sportovnímu vyžití Hradec nabízí koupaliště, tenisové a volejbalové kurty, krytý bazén, víceúčeovou halu a hřiště pro kopanou. Můžete usednout i do koňského sedla, k dispozici jsou stezky pro cyklosturistiku, turistiku a běh. Každoročně se konají sjezdy řeky Moravice.
Výlety - Hradec nad Moravicí
V místě a okolí je k vidění celá řada zajímavostí. Rozhledna Šance, Jakubčovice, Zámek Hradec nad Moravicí, Zámek Raduň, farní kostel sv. Petra a Pavla (16. stol.), Slezská Kalvárie-Křížová cesta (18. stol.), Papírenský náhon (19. stol.) a Opevnění-Šance (18. stol.). Město samo je tvořeno spojenými obcemi Hradec-Podolí, Benkovice, Bohučovice, Domoradovice, Filipovice, Jakubčovice, Kajlovec a Žimrovice. Má plnou obchodní síť a zdravotnická střediska. Dopravní dostupnost je dobrá po železnici i po silnici.
Zajímavé odkazy:
www.muhradec.cz _(hide) ↑