Veřovice leží západním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm. Obec se rozkládá v údolí které tvoří tok říčky Jičínky a okolní Veřovické vrcholky a to Grygarův kopec ( 406 m.n.m.), Štramberčík (498 m.n.m.), Kociánův kopec ( 477 m.n.m.) a Na Peklech ( 602 m.n.m.). Jižním směrem od obce se zvedají vrcholky kopců Moravskoslezských Beskyd. Nejvyšší vrchol v této části pohoří je vrchol Velký Javorník ( 918 m.n.m.), který se zvedá jihovýchodním směrem. Severním směrem od obce jsou města Kopřivnice a Štramberk. Od železniční stanice, kterou najdeme u východního okraje obce je značená turistická trasa vedoucí jižním směrem do oblasti Beskyd. Po této žluté značce se vydáme na rozcestí Pod Kamenárkou. Z tohoto rozcestí dále půjdeme po červené značce východním směrem a kolem pramenů Jičínky na rozcestí Malý Javorník a dále po červené severním směrem na vrchol Velkého Javorníku, kde si můžeme odpočinout ve zdejší horské chatě. Z vrcholku kopce je krásný výhlad na okolní panorama hor a na obce a městečka rozkládající se v údolí. Vrcholek kopce je rovněž vyhledávaným místem pro vyznavače paraglidingu. Půjdeme-li z rozcestí Pod Kamenárkou západním směrem po červené značce vydáme se na hřebenovou túru kolem Kamenárky ( 859 m.n.m.), přes Dlouhou ( 859 m.n.m.) a přes Krátkou ( 757 m.n.m.). Nedaleko tohoto vrcholku je rozcestí ze kterého dále půjdeme severozápadním směrem po žluté značce do obce Mořkov a odtud se vydáme proti toku říčky Jičínky do Veřovic.
Veřovice byly založeny ve 14. století na obchodní stezce. První písemná zmínka o obci je z roku 1411. Obec patřila do majetku štramberského panství, které v roce 1411 získal Jan Puklic z Cimburka. Jeho syn byl loupeživým rytířem, který drancoval okolí. Výpady loupeživých rytířů potlačil Jiří z Poděbrad a zdejší štramberské panství včetně obce Veřovice bylo prodáno rodu Žerotínů. Žerotínové připojili zdejší panství k Novému Jičínu. V roce 1558 se město Nový Jičín se vykoupilo z poddanství a stalo se svobodným městem a součástí majetku města byla také obce Veřovice. V roce 1619 stálo město na straně Bedřicha Falckého a v důsledku toho bylo později zbaveno samostatnosti. Novými majiteli panství byli olomoučtí jezuité. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 byl Nový Jičín opět svobodným městem, ale obce Veřnovice a okolní panství byly majetkem Tereziánské akademie ve Vídni.
V okolí obce se v roce 1850 těžila Veřovická železná ruda známá pod názvem ocelek. Tato ruda se po té vozila do Frýdlantu na zpracování v železných hutích a na hamrech. Jelikož ruda měla malý obsah železa a zpracování bylo nákladné byla těžba rudy v okolí obce zastavena. Jelikož se v nedalekém okolí obce nachází řada skal, byl zde lámán kámen na stavbu domů a z lomu na úbočí Kamenárky se těžily kamenné desky, sloužící ke dláždění cest.
Název obce: Veřovice Počet obyvatel: 1937Rozloha: 16,55 km2Adresa: Obecní úřad Veřovice , 742 73 Veřovice 70Statutární orgán - Starosta: Bc. Vít SmetanaTelefon: 556 857 093Fax: 556 857 093E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: Frenštát pod RadhoštěmObec s pověřeným obecním úřadem: Frenštát pod Radhoštěm
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑