Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Nový Jičín > Štramberk
Štramberk
Horské městečko Štramberk leží přibližně 30 km jižně od Ostravy. Nachází se v těsném sousedství města Kopřivnice v centru Štramberské vrchoviny v předhůří Beskyd. Pro svou malebnost je město nazýváno „Moravský Betlém“.
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na řece Sedlnici vybudovaná vodní nádrž Štramberk. Nedaleko vodní nádrže je v lese vybudován kemp a v jeho blízkosti je chatová osada. Jihovýchodním směrem od města je na severním svahu kopce Červený kámen vybudovaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. Od severního okraje města se zvedá vrchol kopce Bílá hora ( 556 m.n.m.) na jejímž vrcholku byla postavena rozhledna, jejíž schody připomínají šroubovici DNA. Největším lákadlem pro turisty je v severní části města Štramberská trúba, která dnes slouží jako rozhledna. Na protějším kopci je jeskyně Šipka, která je světoznámým nalezištěm pozůstatků člověka neandrtálského. U východního okraje města je v bývalém vápencovém lomu nově budovaná botanická zahrada. Stěny tohoto lomu slouží jako horolezecká cvičná stěna. Severní částí města prochází trasa dálkové cyklistické trasy Jihlava – Český Těšín, nazývaná rovněž Jantarová stezka. Městečko je výchozím bodem několika značených turistických tras. Od východního okraje města je vyznačena Lašská naučná stezka jejíž trasa vede nedaleko zkušebního polygonu v Kopřivnici. Byl tu postaven hrad a první zmínka o osadě, která vznikla v podhradí je z roku 1179. V roce 1359 byla osada povýšena na město, které bylo obehnáno hradbami. Do dnešních dnů se dochovaly souvislé části hradebních zdí. V období třicetileté války bylo město několikrát napadeno a vypleněno nepřátelskými vojáky. V letech 1720 až 1725 město opustila většina evangelíků. Dominantou města je Štramberská trúba, která je pozůstatkem původního hradu. V roce 1903 prodělala věž úpravy na rozhlednu. Na náměstí stojí kostel svatého Jana Nepomuckého pocházející ze 14. století. V letech 1721 až 1723 prodělal kostel přestavbu. Náměstí obklopují pozdně barokní a empírové domy. Štramberk se může pochlubit souborem dochovaných roubených domů valašského typu, které byly postaveny v druhé polovině 18. století a v první polovině 19. století. Tyto domy najdeme v přilehlých ulicích vedoucích na náměstí. Na městském náměstí sídlí Městské muzeum a nedaleko něj je budova Muzea Zdeňka Buriana. U jižního okraje města na stráních kopce Kotouče ( 495 m.n.m.) byl založen v roce 1922 park, ve kterém jsou umístěny bysty významných osobností. Výše ve stráni tohoto kopce najdeme jeskyni Šipku. Název města: ŠtramberkPočet obyvatel: 3405Rozloha: 9,49 km2Adresa: Městský úřad Štramberk, Náměstí 9, 742 66 ŠtramberkStatutární orgán - Starosta: Ing. Jan SochaTelefon: 556 812 084Fax: 556 812 094E-mail: podatelna@stramberk.czOficiální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: KopřivniceObec s pověřeným obecním úřadem: Kopřivnice Dostupné autem po celý rok
Historie - Štramberk
Území bylo osídlené již v prehistorickém období. Původní středověké osídlení je spojeno s výstavbou hradu ve 13. století. Roku 1359 Jan Jindřich Lucemburský, bratr císaře římského a krále českého Karla IV., povyšuje Štramberk na město a udílí mu řadu privilegií. Od 15. století byla většina obyvatelstva včetně vrchnosti nekatolická, hlásila se nejvíce k víře českobratrské. V období po Bílé hoře roku 1624 se dostal Štramberk do vlastnictví jezuitů. Během třicetileté války bylo město a okolí několikrát zasaženo válečnými událostmi a zpustošeno. Olomoučtí jezuité se snažili vybudovat ve Štramberku centrum protireformačních snah. To mělo napomoci k hospodářskému povznesení města. Reformy císaře Josefa II. však některé snahy zrušily a zasáhly tak tvrdě do osudu Štramberka. Koncem 17.století město velmi strádalo ničivými nájezdy Turků a Maďarů. K jeho obnově došlo přílivem valašských osadníků. Mimo městské hradby postupně začíná převládat zástavba s dřevěnými roubenými domy na zděné podezdívce, která Štramberku vtiskla neopakovatelný ráz. Obyvatelstvo města se dlouho živilo převážně zemědělstvím. V roce 1895 vznikla ve Štramberku odbočka Klubu českých turistů, který později odkoupil zříceninu hradu a v letech 1903-1904 nechal zastřešit válcovitou věž zvanou Trúba a upravil ji na rozhlednu. Ta je dodnes dominantou města. Větší hospodářský rozvoj města začal až koncem 19. století založením vápencového lomu na hoře Kotouči což následně přivedlo do města železnici. 10. října 1938 byl Štramberk obsazen německým vojskem, které mělo od počátku problémy s hnutím odporu. Město bylo osvobozeno 6. května 1945. Poválečná doba přinesla Štramberku nový rozvoj těžby vápence na Kotouči. V roce 1969 se stal městskou památkovou rezervací.
Výlety - Štramberk
Nejvýznamnější památkou města je hrad Štramberk. Ve Štramberku najdeme Muzeum Novojičínska - Muzeum ve Štramberku, Výstavní síň Jaroňkova pekárna se stálou výstavou obrazů Bohumíra Jaroňka a zejména Muzeum Zdeňka Buriana, které současně slouží jako městská galerie. V muzeu Zdeňka Buriana je také umístěno Městské informační centrum.,. Z dalších zajímavostí zve k návštěvě rozhledna Bílá hora, Botanická zahrada a arboretum nebo Aqua Terra - mini ZOO která je stálou výstavou akvarijních a terarijních zvířat a největším sladkovodním akváriem ve Štramberku. Nachází se na náměstí pod schody na hrad Trúba. Štramberk proslavil voňavý perníkový výrobek zvaný „Štramberské uši“, který zde pečou již dlouhá staletí v upomínku na legendární vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem 8. května 1241, v předvečer Nanebevstoupení Páně.