Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Nový Jičín > Příbor
Příbor
Příbor leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Příbor je rodným městem psychoanalytika Sigmunda Freuda (1856-1939). Jižním směrem od města je oblast přírodního parku Podbeskydí. Příbor se rozkládá na březích řeky Lubiny.
Příbor leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Příbor je rodným městem psychoanalytika Sigmunda Freuda ( 1856-1939). Jižním směrem od města je oblast přírodního parku Podbeskydí. Příborem se rozkládá na březích řeky Lubiny. Jihozápadním směrem od města je vybudovaná vodní nádrž Větřkovice, která slouží jako přírodní koupaliště. Východním směrem od města je městečko Hukvaldy se stejnojmennou zříceninou hradu a s rodným domem Leoše Janáčka. Město tvoří křižovatku několika cyklistických tras jedna z cyklostezek je dálková Trasa Jihlava – Český Těšín. Příbor je výchozím bodem několika turistických značených tras. Jižním směrem z Příboru dojdeme do města Štramberk, kde můžeme navštívit Štramberskou Trúbu, případně rozhlednu Bílá Hora nebo nově budovanou botanickou zahradu v bývalém lomu. Vydáme-li se jihovýchodním směrem dojdeme do výše zmíněného městečka Hukvaldy. Na místě osady z roku 1178 bylo v roce 1250 založeno město s pravidelným půdorysem. Těmito místy vedla Polská obchodní stezka. Koncem 13. století bylo město prodáno olomouckému biskupovi Arnovi a Příbor se stal jedním ze správním středisek olomouckého biskupství. Ve 14. století byly kolem města vybudovány hradby a vstup zajišťovaly tři vstupní brány. V 16. století se ve městě rozvíjela řemesla a kvetl obchod. V roce 1694 se ve městě začala budovat piaristická kolej a gymnázium. V roce 1875 byl v Příboru založen učitelský ústav. Železniční trať byla ve městě vybudována koncem 19. století. V období druhé světové války bylo město přičleněno k německé říši. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Střed tvoří náměstí, které ze tří stran obklopuje podloubí. Domy na náměstí jsou původně renesanční a barokně přestavěné. V domě na náměstí č.p. 41 byl v letech 1587 až 1590 ubytován svatý Jan Sarkander. Ve středu náměstí stojí socha panny Marie zhotovená v roce 1713. Zdejšího slavného rodáka Sigmunda Freuda připomíná nejenom socha, ale také muzeum věnované jeho památce. Muzeum je umístěné v barokní budově bývalé piaristické školy. Barokní kostel svatého Valentina nedaleko školy byl postaven v roce 1740 až 1750. Renesanční věž zvedající se nad kostelem byla postavena dříve. Kostel svatého Kříže pochází z roku 1611 a v pozdějších letech prodělal přestavbu. Název města: PříborPočet obyvatel: 8785Rozloha: 22 km2Adresa: Městský úřad Příbor, náměstí Sigmunda Freuda 19, 742 58 PříborStatutární orgán - Starosta: Ing. Milan StrakošTelefon: 556 455 455Fax: 556 722 093E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: KopřivniceObec s pověřeným obecním úřadem: Příbor Dostupné autem po celý rok
Historie - Příbor
Na místě osady z roku 1178 bylo v roce 1250 založeno město s pravidelným půdorysem. Těmito místy vedla Polská obchodní stezka. Koncem 13. století bylo město prodáno olomouckému biskupovi Arnovi a Příbor se stal jedním ze správním středisek olomouckého biskupství. Ve 14. století byly kolem města vybudovány hradby a vstup zajišťovaly tři vstupní brány. V 16. století se ve městě rozvíjela řemesla a kvetl obchod. V roce 1694 se ve městě začala budovat piaristická kolej a gymnázium. V roce 1875 byl v Příboru založen učitelský ústav. Železniční trať byla ve městě vybudována koncem 19. století. V období druhé světové války bylo město přičleněno k německé říši.
Výlety - Příbor
Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Střed tvoří náměstí, které ze tří stran obklopuje podloubí. Domy na náměstí jsou původně renesanční a barokně přestavěné. V domě na náměstí č.p. 41 byl v letech 1587 až 1590 ubytován svatý Jan Sarkander. Ve středu náměstí stojí socha panny Marie zhotovená v roce 1713. Zdejšího slavného rodáka Sigmunda Freuda připomíná nejenom socha, ale také muzeum věnované jeho památce. Muzeum je umístěné v barokní budově bývalé piaristické školy. Barokní kostel svatého Valentina nedaleko školy byl postaven v roce 1740 až 1750. Renesanční věž zvedající se nad kostelem byla postavena dříve. Kostel svatého Kříže pochází z roku 1611 a v pozdějších letech prodělal přestavbu. Jihozápadním směrem od města je vybudovaná vodní nádrž Větřkovice, která slouží jako přírodní koupaliště. Východním směrem od města je městečko Hukvaldy se stejnojmennou zříceninou hradu a s rodným domem Leoše Janáčka. Město tvoří křižovatku několika cyklistických tras jedna z cyklostezek je dálková Trasa Jihlava – Český Těšín. Příbor je výchozím bodem několika turistických značených tras. Jižním směrem z Příboru dojdeme do města Štramberk, kde můžeme navštívit Štramberskou Trúbu, případně rozhlednu Bílá Hora nebo nově budovanou botanickou zahradu v bývalém lomu. Vydáme-li se jihovýchodním směrem dojdeme do výše zmíněného městečka Hukvaldy.