Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Moravskoslezský kraj > Okres Frýdek-Místek > Jablunkov
Jablunkov
Jablunkov je nejvýchodnějším městem v České republice. Nachází se přibližně 50 km jihovýchodně od Ostravy, nedaleko státních hranic s Polskem a Slovenskem. Město je turisticky atraktivní díky své poloze v Beskydech, ale i pro řadu zajímavostí a památek. V létě je oblast příznivá pro turisty a cykloturisty, v zimě potom pro vyznavače zimních sportů, kteří naleznou nedaleko města několik lyžařských vleků.
Jablunkov je nejvýchodnější město České republiky. Leží na soutoku řeky Olše a Lomné. Kolem města se zvedají tři pohoří. Na západ od Jablunkova můžeme vidět Moravskoslezské Beskydy, na severovýchodě se zvedá Jablunkovská brázda a na jihu od města je Jablunkovské mezihoří. Město má horský charakter, najdeme tady řadu hotelů, penzionů a horských chat. Jablunkov je využíván k celoroční rekreaci. Městem prochází řada značených turistických i cykloturistických tras. V Jablunkovské Brázdě můžeme navštívit Gruníček v nadmořské výšce 832 metrů, dále pak pokračujeme na Filipku ( 762 m.n.m.). Pokud se vydáme z Filipky zpět do Jablunkova budeme procházet kolem dvou chráněných přírodních území. Do Jablunkovského mezihoří se pak vypravíme na Gírovou do nadmořské výšky 839 metrů, kde můžeme posedět ve stejnojmenné chatě. Uděláme-li si výlet do Beskyd pak můžeme dojít přes Kozubovou (982m.n.m.) do Dolní Lomné nebo do Horní Lomné. Čistý horský vzduch v Jablunkově slouží jako lék pro pacienty místního plicního sanatoria. V jeho areálu byl vybudován park, ve kterém najdeme vzácné druhy dřevin. Jablunkov vznikl v 15. století. Po vpádu Uhrů v roce 1447 bylo město zničeno. Znovu město vybudovali v 16. století. Obyvatelé města byli obchodníci a procházela tudy tzv. měděná stezka. Ve městě najdeme barokní kostel Božího těla ze 17. století, který byl v 19. století přestavěn. V polovině 19. století tu byl vybudován klášter s kostelem svatého Josefa. Na náměstí si můžeme prohlédnout řadu klasicistních měšťanských domů, knížecí dům z poloviny 18. století a secesní radnici z roku 1900. Uprostřed náměstí je postaven mariánský sloup z 18. století. V parku sanatoria si můžeme prohlédnout dvě sochy od Vincence Makovského z počátku 20. století. V roce 1871 byla ve městě vybudována železnice. Název města: JablunkovPočet obyvatel: 5878Rozloha: 10 km2Adresa: Městský úřad Jablunkov, Dukelská 144, 739 91 JablunkovStatutární orgán - Starosta: Petr SagitariusTelefon: 558 340 611Fax: 558 358 041E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: JablunkovObec s pověřeným obecním úřadem: Jablunkov Dostupné autem po celý rok
Historie - Jablunkov
Jablunkova vznikl přibližně ve 12. století jako osada u hradiště střežící jihovýchodní hranici těšínského knížectví. První zmínka o Jablunkově pochází z roku 1435. Kolem roku 1447 byl Jablunkov zcela zničen uherskými nájezdy. Nová osada proto začala vznikat na novém místě u soutoku Lomné a Olše. Těšínský kníže Václav II. udělil Jablunkovu roku 1560 městská privilegia která přispěla k jeho rychlému rozvoji, stejně jako poloha města na obchodní (měděné) stezce vedoucí od Baltu ke Středozemnímu moři. V první polovině 17.století stálo v Jablunkově 42 měšťanských domů. V 18.století se Jablunkované zabývali obchodem, řemesly a především obdělávaní polí, která osévali obilím, boby, fazolemi a hrachem a chovem dobytka. Po ukončení I.světové války při vzniku Československa došlo s Polskem ke sporu o určení státní hranice. 10.7.1920 Ministr Beneš a polský premiér Grabski podepsali prohlášení dávající spojenecké Nejvyšší radě plnou moc k určení hranic na Těšínsku bez referenda. Nejvyšší rada ji přenesla na Radu velvyslanců, která o rozdělení Těšínska rozhodla dne 28.7.1920. Západní polovina Těšínska s celým jablunkovským soudním okresem (až na obce Javořinku a Istebnou) připadla Československu. V Těšíně tvořila hranici řeka Olše, a tak stará historická část města na pravém břehu Olše připadla Polsku a nová část města včetně nádraží byla připojena k Československu. Roku 1926 započala elektrifikace Jablunkova. V letech 1933 až 1936 vzniklo v Jablunkově plicní sanatorium. Druhá světová válka, která vypukla 1.9.1939 se projevila obsazením Jablunkova a celé oblasti německou armádou. Osvobezení přinesla až sovětská vojska 2.5.1945. Roku 1955 byla dokončena elektrifikace města a dalším impulsem pro jeho další rozvoj byly společenské změny po roce 1989.
Kultura - Jablunkov
Od roku 1948 se každoročně v Jablunkově v srpnu, koná regionální folklorní slavnost Gorolski Święto začleněna do mezinárodního týdne beskydské kultury. V sousední Dolní Lomné se každoročně v červenci koná Country-folkový Festival na pomezí a v září národopisné slavnosti Slezské dny. Ve městě je knihovna s veřejným internetem, výstavní síň Muzea Těšínska, společenský sál je na radnici v Jablunkově a o volný čas dětí a mládeže se stará vedle zájmových organizací i Dům dětí a mládeže Jablunkov.
Výlety - Jablunkov
Město i jeho okolí je turistickým i rekreačním rájem. Dominantou města je historické náměstí s kašnou a baroktní sochou Immaculaty z roku 1655, renesanční farní kostel Božího těla, nejstarší měšťanský knížecí dům ze 16.století, Starý klášter se zachovanými klenbami a klášter alžbětinek. Město je obklopeno horami. V létě můžete využít turistické trasy pro pěší i cykloturisty nebo navštívit koupaliště s toboganem v Jablunkově. V zimě je díky klimatickým podmínkám okolí vhodné pro lyžování. Vleky jsou na Bahenci, na Velkém Polomu, na Skalce, na Kozubové, v Dolní i Horní Lomné, v Mostech u Jablunkova a v Hrádku. Při horském průsmyku a zemské hranici jsou zbytky mohutného renesančního opevnění zvané Šance ze 16. století. Bylo vybudované k ochraně staré obchodní cesty vedoucí přes Jablunkov do Uher, nazývané Furmanec. Architektonickým dílem moderní moravské architektury je Plícní sanatorium, zaměřené na léčbu plicních onemocnění. Park sanatoria byl založen v letech 1936-1938 jako přírodně krajinářský park s arboretem, čítající více jak 500 druhů vzácných stromů a keřů a sochy Vincence Makovského - Odpočinek, Sedící žena a Dvě ženy. Jan Tříska je autorem sochy Hygie - pomníku 80 popravených členů spolku Humanita.