Obec najdeme v malebném horském údolí, jihovýchodně od města Jablunkova. Bukovec je druhá nejvýchodnější obec České republiky. O svoje prvenství v poloze soupeří s obcí Hrčavou. Obklopují ji dvě horská uskupení. Na severu od Bukovce se zvedají vrcholky Jablunkovské Brázdy a na jihu potom Jablunkovského mezihoří. Severní částí obce protéká řeka Olše. Nedaleko Bukovce jsou hranice s Polskem a hraniční přechod Bukovec – Jasnowice, který je určen pro motocykly a automobily. V blízkosti obce je přírodní rezervace Bukovec rašelinového typu s vzácnými rostlinami z čeledi orchidejí vstavači. V Bukovci roste chráněný strom jilm drsný. Staří jilmu se odhaduje na 360 let a je to největší jilm v České republice. Průměr kmene ve výšce 1,3 metrů nad zemí je 2,18 metrů. Strom sahá do výšky 38 metrů a šířka koruny je 28,5 metrů. V Bukovci byly vybudovány dvě Šance, které sloužily k její obraně. Zbytky jedné z nich můžeme vidět na vrchu Kempa ( 571 m.n.m). Pozůstatky druhé Šance jsou na nedalekém Sušanském vrchu ( 619 m.n.m.). Po značených turistických trasách se můžeme z obce vydat do okolních pohoří. Cesty jsou určeny pro pěší turisty, cyklisty a v zimním období také pro lyžaře na běžkách. Vydáme-li se severním směrem z obce půjdeme přes Ostrou horu ( 722 m.n.m.) kolem Bahence ( 822 m.n.m.) a přes rozcestí Gruníček do horské chaty Stožek, která leží na úbočí Velkého Stožku ( 978 m.n.m.). Jižním směrem z Bukovce dojdeme na rozcestí Komorový Grúň, dále můžeme pokračovat na vrchol Komorový Grúň ( 733 m.n.m.) a dále na Gírovou ( 839 m.n.m.). Tady můžeme posedět ve stejnojmenné horské chatě. Pod Gírovou je skupina skal s názvem Čertovy mlýny. Pod Skalami je zasypaná jeskyně, která sloužila jako úkryt zbojníkům. Skály jsou využívány především horolezci, kteří si tady zkouší své dovednosti.
Vznik obce je připisován roku 1353. Obec založil těšínský kníže Kazimír. Osada byla zázemím pro strážnici, která hlídala jihovýchodní území těšínského knížectví. V stará kronika uvádí, že na konci 16. století se obyvatelé živili především rolnictvím a pastevectvím. V této době přišli do obce první Valaši a postavili salaše. O rozkvět obce se v 18. století zasloužil obchod se solí. Obcí procházela solná stezka vedoucí z Jablunkova do Polska. V obci také pracovaly dva mlýny. Škola byla založena v roce 1792 v kovárně. V roce 1855 byla na příkaz knížete Alberta z Těšína postavena nová škola. V obci jsou zachovány dřevěné roubené domy z 19. století, jedná se o stavby bez komína, kterým se říka kurloky. Ve třicátých letech 20. století byl v obci postaven kostel Nanebevzetí panny Marie.
Název obce: BukovecPočet obyvatel: 1367Rozloha: 18 km2Adresa: Obecní úřad Bukovec, 739 84 Bukovec 270Statutární orgán - Starosta: Josef ČmielTelefon: 558 358 245Fax: 558 357 356E-mail: [email protected]é stránky: http://www.bukovec.zde.cz/Obec s rozšířenou působností: JablunkovObec s pověřeným obecním úřadem: Jablunkov
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑