Světlá Hora leží severozápadním směrem od města Bruntál. Severozápadním směrem od obce se rozkládá lázeňské městečko Karlova Studánka a jihozápadním směrem vyhledávané rekreační středisko v letním i zimním období a to Malá Morávka. Obec Světlá Hora se rozkládá u východního okraje chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Obcí protéká Černý potok. V okolí obce se zvedají zalesněné stráně kopců. Světlá hora je rovněž rekreační obcí najdeme tu několik penzionů. V severní části obce je ranč s chovem koní a s možností projížděk na koních. Obcí prochází železniční trať spojující město Bruntál s Malou Morávkou. Severním směrem od Světlé hory leží obec Andělská Hora a nedaleko jejího severního okraje je vybudovaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. Obcí prochází značená cyklistická trasa po které se můžeme vydat přes Karlovu Studánku na vrchol Praděd a nebo zavítat do rekreační oblasti obce Malá Morávka. Nedaleko železniční stanice ve Světlé Hoře je výchozí bod červené turistické trasy směřující severním směrem z obce. Po červené značce se vydáme přes obec Andělská Hora na vrchol kopce Anenský vrch ( 860 m.n.m.). Na východním svahu tohoto vrcholku je vybudovaná sjezdová trať a z vrcholku kopce je malebný výhled na okolní panorama kopců či do obcí rozkládajících v okolí. Cestou na vrchol kopce budeme procházet kolem kostela svaté Anny. U tohoto kostela je rozcestí turistických tras. Půjdeme-li odtud severovýchodním směrem po žluté značce dojdeme ke zřícenině hradu Freudenstein.
Obec Světlou Horu nechal v roce 1267 založit rytíř Jindřich z Waldau. Obec patřila k opavského panství a v roce 1377 při dělení tohoto panství připojena k panství patřící Janu I. V roce 1405 proběhlo další dělení majetku a to mezi syny Jana I. a obce Světlá Hora byla v majetku Mikuláše. Kolem roku 1410 byly kolem obce doly ve kterých se těžily drahé kovy a nedaleko nich byly postaveny hutě. U vodního toku pak byly vybudovány hamry. V roce 1450 bylo zdejší panství prodáno a novým majetelem obce se stává knížecí rod pánů z Vrbna. V letech 1552 až 1556 byla obec postižena silnou epidemií moru a obyvatelstvo obce téměř vymřelo a do obce přišli noví osadníci. V období po Bílé hoře byl majetek pánů z Vrbna zabaven a novým majitelem panství se stává velmistr Řádu německých rytířů, který předal správu panství Jiřímu Vilémovi z Ekerhausenu. Kolem roku 1631 byly založeny nové hutě. V období třicetileté války obyvatelstvo obce trpělo jelikož obec byla několikrát napadena a vydrancována švédským vojskem. V roce 1864 byla v obci vybudována zásluhou továrníka Josefa Kuhnela prádelna lnu. V tomto období byly již v obci pila, mlýn, lisovna oleje a cihelna. V roce 1899 se přes obec začala budovat železniční trať vedoucí z Malé Morávky do Bruntálu, dokončení trati bylo v roce 1901. V roce 1939 byly nedaleko prádelny lnu vystavěny dřevěné budovy, které sloužily jako přechodná stanice pro židovské ženy před přesunem do koncentračního tábora v Osvětimi. Nedobrovolné obyvatelky tohoto tábora byly nuceny pracovat ve zdejší prádelně lnu.
Název obce: Světlá HoraPočet obyvatel: 1550Rozloha: 42 km2Adresa: Obecní úřad Světlá Hora, Světlá 374, 793 31 Světlá HoraStatutární orgán - Starosta: Rostislav HarazinTelefon: 554 773 150Fax: 554 773 158E-mail: [email protected]ální internetové stránky nejsou uváděnéObec s rozšířenou působností: BruntálObec s pověřeným obecním úřadem: Bruntál
Dostupné autem po celý rok
_(hide) ↑