Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Liberecký kraj > Okres Semily > Harrachov
Harrachov
Obec Harrachov leží na pomezí západní části Krkonoš a Jizerských hor v údolí řeky Mumlavy. Výhodná poloha Harrachova pod Čertovou horou, s otevřenou krajinou směrem na sever, předurčila jeho osud. Stal se významným střediskem zimních sportů a rekreace.
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly připojeny osady Nový svět a Rýžoviště, v r. 1959 byly připojeny též Mýtiny, samoty na polském území, výměnou za stejně velké území u Kacířské skály. Harrachov pak dostal železniční spojení přes Kořenov s Tanvaldem. Tato jedna z málo provozovaných ozubnicových drah nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, s množstvím tunelů a viaduktů. Dříve než se stal Harrachov nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš, proslul daleko za hranicemi Čech svým sklářstvím. Nejprve v lokalitě Rýžoviště, později na Novém Světě vznikla tradice prvotřídně ručně vyráběného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla. V nově otevřeném muzeu skla jsou vystaveny skutečné skvosty sklářského umění. Těžbou rud proslula osada Rýžoviště. Patří k nejstarším krkonošským osadám, které vznikly v době předhusitské, kdy se v Krkonoších začalo dolovat. V minulosti byla založena štola v tzv. Kamenné stěně na začátku Mumlavského dolu. Byla tam objevena žíla s obsahem barytu s fluoritem a galenitem. V nedávné době jedno z nejvíce těžených ložisek fluoritu na území České republiky a jediné těžené ložisko rud v této oblasti. Těžba byla ukončena v r. 1992. V první polovině 17. století byla v Rýžovišti založena sklářská huť (asi r. 1630, zanikla r. 1711) a r. 1865 postavena textilní továrna Seifenbašská tkalcovna, z níž bylo v r. 1947 vybudováno tělovýchovné středisko, dnes Sporthotel. Dostupné autem po celý rok
Historie - Harrachov
Původní ves byla založena u Ryzího potoka v 17. století a nesla jméno Dörfl. Na začátku následujícího století byla přejmenována podle tehdejších majitelů na Harrachsdorf a odsud pochází i nynější počeštěný název Harrachov. V období po 1. světové válce dochází k rozvoji turistického zázemí a přílivu prvních turistů. Po skončení 2. světové války se obec spojila s osadami Nový svět a Rýžoviště. Harrachov se může pyšnit železničním spojením směrem na Tanvald. Odtud vede krásná ozubnicová dráha s množstvím tunelů, viaduktů a s romantickým výhledem na Jizerské hory a Krkonoše. Ještě než se obec proslavila jako turistické a sportovní středisko, byla známá pro svoji sklářskou tradici nejen v Čechách ale i daleko za hranicemi. Tradiční sklářské výrobky ale i skutečné skvosty sklářského umění naleznete v nově otevřeném muzeu skla ve sklářském skanzenu. Vystaveno je prvotřídní foukané, broušené ale i ryté, malované či jinak zdobené sklo.
Kultura - Harrachov
Zájemci o kulturní vyžití najdou ve městě kino, několik hudebních klubů a diskoték. K pravidelným veřejným akcím patří Setkání s Krakonošem, tradiční oslava mýtického „ochránce hor“. Nadšence do historie zaujme sklářský skanzen, Hornické muzeum, Ski muzeu či Lesnická a myslivecká expozice.
Sport - Harrachov
Centrem turistiky a zimních sportů není Harrachov nazýván jen tak. Celé okolní území je doslova protkáno bezpočtem turistických a cyklistických tras, desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop a také sjezdových tratí všech stupňů náročnosti. Dominantou města je bezesporu mamutí skokanský můstek. Díky vynikajícímu lyžařskému zázemí je Harrachov častým hostitelem různých závodů, z nich nejznámější jsou právě skoky na mamutím můstku, jehož rekord je přes 210m. V letní sezóně nabízí své služby několik spolků mezi něž patří golfový klub, tenisový klub či adrenalinové sporty jako je horolezectví, paragliding nebo bungee jumping.
Výlety - Harrachov
Nejenom v zimě zaujme každého obří skokanský můstek na Černé hoře, kromě něj je zde ještě dalších 7 menších můstků, některé s umělým povrchem umožňujícím skoky v létě. Při výletu na Černou horu se můžete nechat svézt lanovkou a překonat tak 300 metrový výškový rozdíl. Sklářskou historii připomíná i kostel sv. Václava a kaple sv. Alžběty s unikátním skleněným zvonem. Železniční trať mezi Tanvaldem a Harrachovem patří mezi národní technické památky a je vyhledávána především turisty toužícími po romantické projížďce krásnou horskou krajinou.