V místech dnešního města byla křižovatka obchodních cest, u které byla ve 13. století postavena tvrz. Od roku 1371 je Mimoň městečkem. Statut města byl Mimoni udělen v roce 1505. Ve městě se rozvíjelo především soukenictví. V roce 1883 byla ve městě dokončena železniční trať na trase do České Lípy. V roce 1900 byla železnice prodloužena do Liberce. Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto a do města se stěhovali noví obyvatelé. Oblast Ralské pahorkatiny sloužila jako vojenský prostor. Tím, že město bylo na okraji vojenského prostoru, bylo nežádoucí aby do města jezdili turisté a tak byla velká část historických domů zbourána. V roce 1985 podlehla demolici část náměstí a byl odstřelen zámek. I přes tyto zásahy se několik památek ve městě zachovalo. Barokní kostel svatého Petra a Pavla byl postaven v roce 1675 až 1677 a dále barokní kaple Božího hrobu postavená v letech 1678 až 1679. Ve městě najdeme také několik roubených patrových domků.
Mimoň leží v Severních Čechách, jihozápadním směrem od města Liberce. Město se rozkládá pod severními vrcholky Ralské pahorkatiny v údolí tvořeném řekou Ploučnicí. Kromě severní strany je město obklopeno lesy. Severovýchodním směrem se nad městem zvedá nejvýše položené místo Ralské pahorkatiny a to vrchol Ralsko ( 696 m.n.m.). Na vrcholku kopce je zřícenina stejnojmenného hradu Ralsko. V okolí města je vybudováno několik rybníků. Severovýchodním směrem od města je několik skalních útvarů přírodní rezervace Vranoských skal. U jihozápadního okraje města bylo vybudováno dostihové závodiště. Ve městě se křižují lokální cyklistické trasy. Mimoň je výchozím bodem turistických značených cest, které nás zavedou do lesní oblasti Ralské pahorkatiny. Vydáme-li se z města západním směrem dojdeme do města Zákupy, kde můžeme navštívit stejnojmenný zámek.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Mimoň
Ve 13.století začalo při významné kupecké vznikat celní městečko. Potvrzení celních práv Karlem IV. roku 1371 tehdejším majitelům, Janovi a Václavovi z Vartemberka, znamenalo rozvoj obchodu a přínos do pokladny obce i majitelům panství. Už r. 1505 je Mimoň uváděna jako město. Velký rozvoj města byl zaznamenán po roce 1651, kdy bylo panství prodáno Janu Putzovi z Adlersthurnu. Podle otcova odkazu nechali synové postavit kapli Božího hrobu, pivovar, špitál, radnici a přestavět zámek a farní kostel. V té době tvořily město 3 katastry: vlastní Mimoň, vesnice Okrouhlá a vesnice Šibeničná. R. 1681 došlo ke sloučení všech částí a bylo ustanoveno složení městského zastupitelstva. Posledními vlastníky panství Mimoň byli do roku 1945 Hartigové. V současné době má město téměř 7000 obyvatel.
Kultura - Mimoň
Kulturní život ve městě zajišťuje Kulturní a informační středisko sídlící v budově městské knihovny. Hlavním kulturním stánkem ve městě je Dům kultury Ralsko. Družebními městy jsou Zlotoryja v Polsku a Oelsnitz v Německu.
Sport - Mimoň
Ve městě vyvíjí činnost několik sportovních klubů. Z hlediska aktivního odpočinku mohou návštěvníci zajít na procházku do rozsáhlého zámeckého parku, navštívit fitness-centrum, koupaliště, případně využít rozsáhlých možností, které poskytuje turistům a cykloturistům okolí.
Výlety - Mimoň
Nejbližší rekreační oblastí jsou Doksy s Máchovým jezerem a oblast Lužických hor. Mimoň je z velké části obklopena plochou bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko s poměrně rozsáhlými, především borovými lesy. Oblast je vyhlášeným houbařským rájem. Po zrušení vojenského provozu se toto území stává díky svému rozsáhlému bohatství přírodních krás územím poskytujícím řadu možností k provozování turistiky. Vede zde řada značených cyklostezek. Bývalé vojenské letiště je nyní využíváno pro přistávání ultralehkých letadel a pro rogala.
Zajímavé odkazy:
www.mestomimon.cz _(hide) ↑