Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Královehradecký kraj > Okres Trutnov > Kuks
Kuks
Obec Kuks najdete v malebném Podkrkonoší, 145 km severovýchodním směrem od Prahy. Kuks leží na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš. Je dobře dostupný vlakem i autobusem. Oblast si Vás získá krásnou přírodou, historickými a uměleckými památkami i možnostmi, které se zde nabízejí pro odpočinek a zábavu.
V oblasti kde se nacházely doly na zlato a nedaleko obce Slotova nechal hrabě František Antonín Špork vybudovat rozsáhlý areál barokních budov. V roce 1694 až 1724 tu bylo postaveno rozlehlé šlechtické sídlo. Řeka Labe rozdělovala město na světskou a církevní část. Na levém břehu Labe byly světské budovy, které byly spojeny kamenným mostem s církevními stavbami na pravém břehu řeky. Kolem obou městských částí byly vybudovány zahrady zdobené kašnami, fontánami a sochami. V okolí města byly objeveny minerální prameny a první lázeňský dům byl postaven v roce 1695. V roce 1697 byla postavena kaple Nanebevzetí panny Marie a v roce 1698 až 1699 tu byl vybudován první hostinec nesoucí název U zlatého slunce. Na počátku 18. století byla postavena celá řada nových objektů. Jmenujme větrný mlýn, dřevěné divadlo, špitální kostel a špitál a v neposlední řadě závodiště. V roce 1710 byl v městečku postaven zámek, který byl v roce 1901 zbořen. V roce 1740 bylo městečko postiženo povodní a řada budov byla zničena. Kuks byl vyhlášen městskou památkovou zónou. Dominantou města je špitální kostel Nejsvětější Trojice pocházející z let 1707 až 1717. V budově špitálu se dochovala původní stará lékárna z roku 1711, ve které je v dnešní době expozice farmaceutického muzea. Na terase před touto budovou jsou sochy Neřestí a Ctností, ale je tu také socha zvaná Podvod. Kuks leží ve Východních Čechách, jihovýchodním směrem od Dvora Králové. Kuks se rozkládá v pěkné krajině Podkrkonoší. Městečkem protéká řeka Labe. Nedaleko jihozápadního okraje města je les. V severním okraji tohoto lesa je jedinečný soubor plastik, které vytvořil sochař Matyáš Braun a jeho žáci. Sochy byly zhotoveny v místním pískovci v letech 1726 až 1733 a podle hlavního motivu souboru soch nese název Betlém. U jižního okraje lesa bylo vybudováno golfové hřiště a hotel. V sousedství hotelu je ranč s chovem koní a s nabídkou projížděk na koních. Ve městečku se křižuje lokální cyklostezka vedoucí ke golfovému areálu s dálkovou Labskou trasou. Značené turistické trasy nás jihozápadním směrem dovedou ke golfovému hřišti a západním směrem k výše jmenovanému souboru plastik v lese. Vydáme-li se z městečka jihovýchodním směrem podél toku řeky Labe dojdeme do města Jaroměř. V okolí města byla vybudována nová naučná stezka. Dostupné autem po celý rok
Historie - Kuks
Poměrně mladá historie obce je spjata s nalezištěm či rýžovištěm zlata a v pozdějším období s léčivými lázeňskými prameny. Novodobé dějiny obce mají počátek v 17. století. Labské stráně byly bohaté na minerální prameny a tři z nich měly pověst vody léčivé. Majitel panství hrabě F. A. Sporck nechal v letech 1692 až 1696 svést prameny do kamenné nádrže umístěné ve skalní klenbě. Byla upravena i lesní cesta a nad nádrží byla postavena kaple Nenebevzetí P. Marie. V dřevěném stavení za kaplí byly kotle na ohřívání vody, odkud se voda vedla do prozatímního dřevěného lázeňského domu pod kaplí. To byl počátek budoucích lázníkteré přerostly ve velkolepý lázeňský areál. Lázně Kuks tvořily s nedalekou galerií Betlém urbanisticky a krajinářsky unikátní celek. Staly se dokladem vrcholného evropského barokního umění, které respektovalo a využívalo přírodní prostředí. Sláva lázní postupně upadla a obec se změnila ve vesnici dělníků a řemeslníků.
Kultura - Kuks
V průběhu roku se v obci koná celá řada kulturních akcí. Koncerty, tradiční pouť, vzpomínková slavnost Přepadení Kuksu hradeckým vojskem, tradiční Festival barokního divadla, opery a hudby THEATRUM KUKS, lovecké Svatohubertské slavnosti, maškarní ples, dětský karneval, vánoční trhy, a další akce.
Výlety - Kuks
Hospital Kuks je bývalý klášter se špitálem a kostelem Nejsvětější Trojice a hrobkou rodiny Sporck. Lázeňský zámeček stál na protilehlém svahu, nad schodištěm, které se dochovalo. Z původního lázeňského areálu zůstalo jen torzo – Hospital, schodiště k bývalému zámečku a několik lázeňských budov. Do dnešní doby se zachoval i HOSTINEC U ZLATÉHO SLUNCE, který byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. V tomto domě sedával u džbánku piva nebo sklenky medoviny nejeden umělec té doby, který na zakázku hraběte Sporcka vytvářel slavné lázně KUCKUS BAAD. Zde sedával sochař Matyáš Bernard Braun, malíř Petr Brandl, zajisté zašli i herci slavných divadelních společností, které v Kuksu hráli pro rozptýlení lázeňských hostů. Kdo ví, snad sem zavítal i jezuita Antonín Koniáš nebo Dr. Neuman, kteří dokázali hraběti Sporckovi znepříjemnit život v Kuksu. Přírodní galerie Braunových plastik je sice za hranicemi Kuksu, ale neodmyslitelně k němu patří. Na návrší Nový les, nad obcí Žíreč, vytvořil M. B. Braun se svými žáky v období let 1723 až 1733 rozsáhlý soubor plastik. Podle ústředního díla se soubor nazývá Betlém. Kromě slavného autora jsou plastiky zajímavé i tím, že vznikly jako promyšlený soubor uměleckých děl přímo na místě objevu nebo těžby kamene. Od roku 1970 je Betlém veden jako kulturní památka a World Monument Fund jej nedávno zařadil mezi 100 nejohroženějších památek světa.