Jeden z nejrozsáhlejších našich raně barokních zámků, později klasicistně upravený, stojí v jihovýchodním rohu náměstí v Jičíně v Královéhradeckém kraji. Zámek je jednou z nejvýznamnějších dominant městské památkové rezervace. Výstavná zámecká budova má 12 arkádových pilířů, průčelí ukončují původní nárožní arkýře. V historických zámeckých interiérech si návštěvníci mohou prohlédnout empírový konferenční salónek Tří císařů s portréty monarchů, který je částí stálé vlastivědné a archeologické expozice. Zajímavé je pojetí muzea, které nám dává příležitost vyzkoušet si třeba tkalcovský stav, mlýnek na obilí apod. V bývalé konírně je galerie.
Původně stál na místě zámku pozdně gotický panský dům z 16. století, který byl majetkem Trčků z Lípy. V roce 1609 zahájil Zikmund Smiřický výstavbu čtyřkřídlého renesančního zámku. V roce 1620 byl zámek těžce poškozen při výbuchu střelného prachu. V roce 1623 získal objekt Albrecht z Valdštejna, který nechal vážně poškozený zámek opravit, při zámecké zahradě byly vybudovány konírny, jízdárna, míčovna a zbrojnice. Později následovaly až barokní úpravy po požárech v 18. století. V době napoleonských válek v roce 1813 sídlil na zámku nějaký čas císař František I., který zde vedl řadu jednání. V současné době je na zámku umístěno muzeum a galerie.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Jičín
Město bylo založeno na přelomu 13.a 14. století jako součást velišského panství a královských statků. Velkého rozmachu dosáhl Jičín během desetiletého panování Albrechta z Valdštejna , který ho v první polovině 17. století chtěl přeměnit za pomoci významných italských architektů na své sídelní město. Promyšleně budovaná rezidence se stala součástí vzácné raně barokní krajinné kompozice nemající v našich krajích obdoby. Celé dílo nebylo bohužel díky Valdštejnově smrti dokončeno, přesto dodnes rozhodujícím způsobem určuje charakter města a okolí. Čtyřřadé lipové stromořadí spojuje město s krásnou barokní loggií, dominantní Valdická brána tvoří s kostelem sv. Jakuba Většího, zámkem a gotickým kostelem sv. Ignáce z Loyoly typickou siluetu města . Valdštejnovo náměstí s historickými domy a podloubím na všech čtyřech stranách okouzlí turistu svou pohádkovostí.
Kultura - Jičín
Od konce 18.století se z města postupně stalo sídlo různých úřadů, vojska a škol, které poskytly vzdělání mnoha pozdějším vynikajícím osobnostem vědeckého i kulturního života. V obecném povědomí je spisovatel Josef Štefan Kubín, který se stejně jako rakouský spisovatel Karl Kraus v Jičíně narodil. Hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster jezdil do Jičína na návštěvy, město miloval a složil na jeho počest Jičínskou suitu. Význačnou osobností města je rovněž spisovatel Václav Čtvrtek, který v Jičíně prožil dětství a zde se také nechal inspirovat k vytvoření pohádkové postavy ševce a později loupežníka Rumcajse. Tomu pak dal výtvarnou podobu český malíř Radek Pilař. Na tuto bohatou kulturní tradici navazuje každoročně pořádaný festival „Jičín-město pohádky“. V posledních letech došlo i k oživení dávných „Valdštejnských dnů“. Ve městě samém působí několik zájmových sdružení, spolků, organizací a občanských sdružení, některé z nich mají skutečně dlouhodobou tradici.
Sport - Jičín
Vedle sportovního areálu, ve kterém se koncem 1999 znovu otevřelo zcela přebudované Aqua centrum (s tobogánem, vířivkami a saunou), je k vyžití několik dalších sportovišť a koupaliště. Odpočívat můžete při procházkách po okolí, vyjížďkách na koních, či leteckých výletech z místního letiště. V současné době se vzhledem k velkému zájmu o cykloturistiku budují nové zajímavé cyklotrasy směřující především do atraktivní obasti Českého ráje.
Výlety - Jičín
Centrem kulturního života je především kulturní dům, dále Regionální muzeum a galerie, biograf Český ráj i Valdická brána, kde se pořádají výstavy a divadelní představení zejména mladých umělců. K nejnavštěvovanějším místům v okolí patří kromě již zmíněného pískovcového skalního města i Jinolicé rybníky, gotický hrad Kost, zřícenina hradu Trosky, zámek Staré Hrady i pozůstatky bývalých hradů Pařez, Kumburk a Bradlec.
Zajímavé odkazy:
www.mujicin.cz _(hide) ↑