Historie - Přebuz
Na území dnešního města a v jeho okolí se již ve 12. a 13. století dolovalo a rýžovalo stříbro a později cín. Založení obce podle historických záznamů souvisí s bohatým nalezištěm cínu. První písemná zmínka o Přebuzi je z roku 1553, kdy obec povýšil Viktorin Šlik na horní městečko. Na přelomu 15. a 16. století se přestává stříbro a cín rýžovat a nastupuje hlubinná těžba. Těžba nerostu probíhala na rozlehlém území a pro jeho kontrolu byl v Přebuzi v roce 1556 Šliky zřízen horní úřad. V období třicetileté války byla těžba v útlumu a obnovena byla v 17. století. V roce 1815 se v Přebuzi přestalo těžit úplně, příčinou byly vysoké náklady na těžbu se vzrůstající hloubkou šachet. V roce 1828 začali obyvatelé městečka s těžbou rašeliny, jež byla využívána jako palivo. Kromě těžby rašeliny se v Přebuzi rozvíjí také paličkování krajek. Během druhé světové války byla obnovena těžba cínu, v dolech pracovali vězni ze zajateckého tábora. Nejznámější osobností městečka byl místní farář Daniel Josef Ignác z Mayernu, jendak to byl velmi vzdělaný muž a později byl povýšen na pražského arcibiskupa, ale jeho největší zásluhou je zavedení pěstování brambor ve zdejším nehostinném kraji v první polovině 18. století. V roce 2007 získala Přebuz statut města.
Sport - Přebuz
Přímo ve městě je na návrší bývalé haldy vybudovaná nevelká sjezdovka s vlekem, další sjezdovky jsou v nedalekém okolí obce zejména u města Kraslice. U jižního okraje Přebuzi je vodní nádrž Přebuz, jež je využívaná jako přírodní koupaliště. Městem vede značená trasa lokální cyklostezky a severní částí Přebuzi prochází zelená turistická značka.
Výlety - Přebuz
Dominantou města je kostel svatého Bartoloměje, jehož dnešní barokní podoba je po přestavbě v roce 1781. Nedaleko okraje města se dochoval smírčí kámen. Zajímavostí v okolí města jsou také pozůstatky po těžbě cínu, což jsou tak zvané pinky. Pinky jsou prohlubně terénu vzniklé zavalením vytěžených podzemních prostor a nebo jako pozůstatky povrchové těžby.
Zajímavé odkazy:
www.volny.cz _(hide) ↑