Kynšperk nad Ohří leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u západního okraje chráněné krajinné oblasti Slavkovský Les. Jak název města napovídá protéká jím řeka Ohře. V severní části města na břehu Ohře je vybudován kemp. Na území města najdeme ještě jeden kemp a to nedaleko východního okraje města na okraji lesa. Od severního východního okraje města se rozprostírá les. Západním směrem nedaleko města je obec Mostov, ve které je stejnojmenný zámek a muzeum porcelánu. Ve městě se křižují lokální cyklistická trasa, které nás jednak zavedou do Slavkovského lesa a pokud se vydáma z města západním směrem můžeme dojet do lázeňského města Františkovy Lázně. Po turistické značené trase dojdeme severním směrem na vrchol kopce Drsný vrch ( 570 m.n.m.), kde můžeme navštívit rozhlednu.
V místech kde dnes stojí město Kynšperk bylo dříve přemyslovské hradiště. První písemná zmínka o městě je z roku 1188 a je označována jako falzifikát. První pravá písemnost pochází z roku 1219. Hradiště bylo později přebudováno na hrad a v roce 1232 tu bylo založeno tržní město. V roce 1364 král Karel IV. udělil městečku městská práva a povoli vybudování hradeb. V roce 1603 byl hrad opuštěný a v roce 1836 používalo město zříceninu hradu jako stavební materiál. Město bylo bokem císařské silnice a železniční trať je postavena daleko od středu města. Po ukončení druhé světové války se řada obyvatel musela odstěhovat a bylo zbořeno značné množství domů.
Dominantou města je barokní kostel Nanebevzetí panny Marie postavený v letech 1721 až 1727. Z opevnění se dochovala městská branka pocházející z 15. století. V 17. století byl ve městě založen židovský hřbitov. Evangelický kostel pochází z roku 1904 až 1905. Na náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice zhotovený v roce 1700 a kašna zdobený sochou svatého Floriána z roku 1706. Nedaleko města na Zámeckém vrchu jsou patrné zbytky hradu.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Kynšperk nad Ohří
Město Kynšperk nad Ohří bylo založeno doksanským klášterem roku 1232. Centrum osídlení se v průběhu prvních let posunulo a rozvinulo se v plné míře v okolí hradu Kynšperk. Obyvatelstvo se živilo převážně zemědělstvím a drobnými řemesly. V 18. století dochází k rozvoji řemesel a následně i k rozvoji hornictví. S příchodem industrializace v 19. a 20. století se ve městě rozvíjí kovovýroba, textilní průmysl a další obory. Druhá světová válka změnila národnostní složení obyvatelstva, kdy po vysídlení německých obyvatel přicházejí do města české rodiny z vnitrozemí, ale i Poláci, Maďaři, Slováci, Srbové a další národnosti. Původní zástavba byla v padesátých letech nahrazena bytovými domy a město se dále rozšířilo směrem k jihu. Nový impuls pro rozvoj města přišel s rokem 1989, kdy v zemi proběhly zásadní společenské a politické změny.
Kultura - Kynšperk nad Ohří
Ve městě působí několik hudebních souborů, mažoretky, ochotnické divadlo, aktivní je kulturní středisko, které zajišťuje provoz městské knihovny a kina, organizuje výstavy, zábavy, zájezdy a zve do města umělce z jiných částí České republiky.
Sport - Kynšperk nad Ohří
Město má ideální podmínky pro aktivní rekreaci. Členitý terén v okolí města umožňuje provozování sportovních aktivit jako například turistiky, vodáctví a cyklistiky. Sportovní vyžití ve městě nabízí řada sportovišť. Najdete zde tenisové a volejbalové kurty, fotbalové hřiště, sportovní halu, školní tělocvičny aj.
Výlety - Kynšperk nad Ohří
Významnými památkami jsou Kynšperský hrad na Zámeckém vrchu, Katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, Evangelický kostel Vykupitele, Židovský hřbitov a část původního opevnění Kynšperská branka. Kynšperský Betlém starý více jak 150 let prohlásilo Ministerstvo kultury roku 2002 za kulturní památku. Nalezneme zde i zajímavou Dřevěnou lávku s krytou mostovkou. Roku 1871 se v Kynšperku nad Ohří narodil vynálezce ofsetového způsobu tisku Kašpar Herrmann.
obecní úřad
Jana A. Komenského 221, Kynšperk nad Ohří 35751
Web
www.kynsperk.cz
Zajímavé odkazy:
www.kynsperk.cz _(hide) ↑