Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Karlovarský kraj > Okres Sokolov > Kraslice
Kraslice
Město Kraslice se rozkládá na úpatí západočeské části Krušných hor v Kraslickém průsmyku. Sousedí s německým městem Klingenthal, s nímž jej spojuje hraniční přechod pro osobní automobily, pěší turisty, cyklisty a železnice. výborné možnosti pro turistiku a zimní sporty.
Kraslice leží v Západních Čechách, severozápadně od Karlových Varů. Kraslice jsou horské městečko rozkládající se v srdci Krušných hor a nedaleko hranice s Německem. Město se pyšní světově uznávanou tradicí výroby hudebních nástrojů. Kraslice jsou obklopeny zalesněnými stráněmi kopců zvedajícími se nad městem. Městem protéká říčka Svatava. Kraslice jsou bývalé hornické město. Město je vyhledávaným střediskem zimní rekreace. Severně od Kraslic přes obec Stříbrnou k Bublavě je rozsáhlý lyžařský areál s velkým počtem sjezdových tratí a běžeckých stop. Sjezdové tratě najdeme také u západního okraje města. Ve městě se křižuje lokální cyklistická trasa s Krušnohorskou magistrálou. Z Kraslic do oblasti Krušných hor vede také celá řada značených turistických tras. U severního okraje města je vybudována naučná stezka nesoucí název Stopami horníků. Trasa stezky vede přes vrchol kopce Olověný vrch ( 802 m.n.m.), na kterém byla postavena rozhledna. V podhradí Kraslického hradu vznikla osada, která byla v roce 1352 označena jako městečko a v roce 1370 byly Kraslice městem a v roce 1541 byly hornickým městem. Na přelomu 15. a 16. století vznikaly v okolí města hornické osady. Období třicetileté války se na rozvoji města podepsalo velmi negativně. Kraslice byly zničeny požárem a horníci nekatolického vyznání byli vystěhováni do Saska. Následkem těchto událostí došlo k útlumu těžby. V 17. století se ve městě začínají rozvíjet řemesla, především výroba hudebních nástrojů a krajkářství. Železniční trať vedoucí ze Sokolova byla zprovozněna v roce 1876. V období druhé světové války byla řada továren přeměněna na zbrojní výrobu a v okolí města vzniklo několik zajateckých táborů. Byla tu část ženského koncentračního tábora Flossenburg. Na konci druhé světové války byli němečtí obyvatelé města odsunuti. Město se podařilo úspěšně znovu zaplnit obyvateli. Dominantou města se velký novorománský děkanský chrám Božího těla pocházející z let 1893 až 1896. Před chrámem je sloup se sochou panny Marie a svatého Jana Nepomuckého zhotovený v 18. století. Budova evangelické modlitebny byla postavena v 19. století. Dostupné autem po celý rok
Historie - Kraslice
Kraslice vznikly na staré obchodní stezce mezi Německem a Českou kotlinou, která byla později nazývána jako „Zlatá cesta erfurtská“. První zmínky o osídlení souvisejí s klášterem ve Waldsassenu. Na základě pozvání cisterciáckých mnichů byla oblast kolonizována německými osadníky. V letech 1150 až 1350 vznikají první osady, které se později sloučí pod názvem Greslas. Po obci jméno přechází také na hrad. Ve 14. století se v oblasti začínají dolovat rudy stříbra, olova a cínu a došlo tak k rozvoji celé oblasti . Roku 1356 se panství stává majetkem českého krále Karla IV., Toto období bylo pro Kraslice dobou rozmachu a prosperity. Růst Kraslic byl natolik rychlý, že je král Karel IV. již roku 1370 povýšil na královské město. Po smrti krále Karla IV získali panství bratři Jindřich a Konrád z Reitenbachu, kteří se začali věnovat loupežným nájezdům. Roce 1412 loketský purkrabí s vojskem vypálil hrad a město vyplenil. Osidlování kraje začalo znovu. Až o dalších 115 let později jsou Kraslice povýšeny na svobodné horní město. Rozkvět města přerušila třicetiletá válka a rekatolizace. V 17. století rudné dolování v okolí Kraslic upadá a nastává rozmach řemesel, především krajkářství, tkalcovství, výroba hraček a výroba hudebních nástrojů. Obnovení rozvoje města přispěla roku 1886 výstavba železnice. V polovině 18. století Josef Jan Anger založil továrnu na výrobu hudebních nástrojů, jejíž věhlas se šířil pod značkou Amati. Slibný rozvoj města zastavila druhá světová válka a zejména následné vysídlení sudetských Němců po jejím skončení. Nové možnosti se otevřeli po roce 1989, kdy se otevřela ekonomika, což konkrétně v Kraslicích znamenalo stále sílící spolupráci se sousedním německým městem Klingenthal.
Výlety - Kraslice
Poloha Kraslic na úpatí Krušných hor v těsné blízkosti hranic se SRN a partnerského města Klingenthal napomáhá rozvoji cestovního ruchu. Město a okolí je turistickou destinací pro letní i zimní rekreaci. Celá oblast je protkaná turistickými trasami. U obce začíná Krušnohorská magistrála, která vede směrem od Kraslic podél hranice až na Klínovec. Významnou úlohu v prezentaci možností cestovního ruchu sehrává informační centrum v Kraslicích. Pokud se chystáte do Kraslic, přijměte i nabídku programu na využití volného času „SEDM DNŮ V REGIONU KRASLICE“.