Město Chodov je situováno do západních Čech, konkrétně v okrese Sokolov, do malebného prostředí. První zmínka o tomto místě je patrná už z roku 1196, kdy bylo obýváno českými strážci hranic a až do roku 1322 plnilo funkci dnešní pohraniční celnice na zemské stezce. Časem se místo začalo osídlovat a dnes je druhým největším městem celého sokolovského okresu. Chodov si zachoval původní tradici manufakturní výroby růžového porcelánu, čímž se taky zapsal do podvědomí mnohých z nás. Pro milovníky letních radovánek se nedaleko za městem rozprostírá vodní nádrž Tatrovice, která je ideální pro trávení volného času s dětmi.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Chodov
Původní osídlení vzniklo na tzv. "královské cestě" spojující Čechy s oblastí Erfurtu a mělo zejména strážní funkci. První písemné zmínky o Chodově se dochovaly z 12. století, kdy patřil do majetku cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu. Klášter se podílel na kolonizaci území německými osadníky. V polovině 14. století získává panství šlechta a obec se dělí na Horní a Dolní Chodov. V 17. století v období kdy panství vlastnil rod Plankenheimů dochází k budování významných stavebních památek a roku dubnu 1869 dochází k opětovnému spojení Dolního a Horního Chodova a prohlášení obce městysem. Roku 1894 povyšuje císař František Josef I Chodov na město. S nástupem industrializace se v Chodově začíná prosazovat těžba nerostného bohatství a dochází k rychlému rozvoji města. Na těžbu uhlí navázala výroba porcelánu, rozvoj strojírenství, stavební výroba, sklářství a na počátku 20. století i chemická výroba. Výroba porcelánu která byla v Chodově zahájena v roce 1811 si uchovala svoji tradici do dnešních dnů a stala se proslavenou značkou. Dalším mohutným impulsem v rozvoji města byla výstavba železnice. Důsledky druhé světové války rozvoj města negativně ovlivnily a znamenaly dočasnou stagnaci. Počet obyvatel klesl pod polovinu původního stavu. Poválečný příliv osídlenců, sloučení strojírenských podniků, vybudování kombinátu pro využití hnědého uhlí a dalších strojírenských provozů, to vše umožnilo další rozvoj města. Rok 1989 s sebou přinesl řadu pozitivních změn a impuls pro další rozvoj města. Umožnění soukromého podnikání přineslo městu i novýekonomický fenomén v podobě rozvoje služeb cestovního ruchu.
Kultura - Chodov
Kulturní vyžití občanů města i jeho návštěvníků zajišťují Kulturní a společenské středisko, Městská knihovna, Základní umělecká škola, Městská galerie, ale i zájmové organizace. Bohatá nabídka koncertů různých žánrů, výstavy, estrády, taneční zábavy, plesy a vysílání chodovského televizního studia přispívají k široké nabídce aktivit pro volný čas. Pro děti je k dispozici Dům dětí a mládeže.
Sport - Chodov
Sportovní život má ve městě dveře otevřené dokořán. Je spojován s řadou tradičních akcí jako Chodovská tretra, Vánoční laťka, Chodovský bike, vrcholové soutěže v beachvolejbalu aj. Působí zde řada sportovních klubů a sportovních zařízení. K dispozici je sportovní hala, tělocvična, atletický stadion Klubu olympioniků ČR, areál TJ Spartak Chodov s hřišti na fotbal, volejbal, plážový volejbal a tenis, tenisové kurty TJ Batesta Chodov a nohejbalová hřiště TJ Vřesová a několik soukromých fitness centrech, v sauně s bazénem a také řada veřejně přístupných hřišť.
Výlety - Chodov
Přitažlivé historické centrum města doplňují další zajímavosti v místě a okolí. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří Kostel sv. Vavřince, Boží muka, Socha sv. Šebestiána, Mariánský sloup, Gongy z kostela sv. Vavřince a Památník obětí válek. Patnáctitisícové město Chodov je důležitou dopravní křižovatkou.
Zajímavé odkazy:
www.mestochodov.cz _(hide) ↑