Ostrov je středně velkou a protáhlou obcí s 600 obyvateli a najdeme ji na okraji Třebovické vrchoviny, západním směrem od města Lanškroun a východním směrem od města Česká Třebová. Obec se rozkládá podél toku Ostrovského potoka a v nedalekém okolí obce jsou rozlehlé lesy. Východně od obce je na toku Ostrovského potoka soustava rybníků. Rybníky a lesy jež je obklopují tvoří oblast přírodního parku Lanškrounské rybníky. Největší z rybníků Dlouhý rybník je využíván jako přírodní koupaliště a na jeho břehu je malá rekreační oblast s řadou chat, kempem a penziony. Západním směrem od Ostrova je chráněné území přírodní rezervace Třebovské stěny. Rezervaci tvoří dlouhý hřeben, jež má na východě strmé, téměř kolmé skalnaté stráně a západním směrem se stráně pozvolna svažují. Kolem Ostrova prochází silnice spojující města Lanškroun a Ústí nad Orlicí. První písemná zmínka o obci je z roku 1292. Dominantou obce je pozdně barokní kostel svatého Mikuláše z roku 1773. Ostrovem prochází značená trasa lokální cyklostezky a severozápadní částí obce červená turistická značka. Výchozí bod červené značky je v České Třebové, turistická trasa prochází oblastí Třebovských stěn a přes Ostrov vede dále k poutnímu kostelu panny Marie v osadě Mariánská Hora.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Ostrov
Středověké osídlení Ostrova se vztahuje k počátkům 13.století. Nejstarší historická památka, kostel sv. Jakuba, pochází z roku 1224. Původní slovanská osada byla založena Slávkem z Oseka. Název Schlackenwerth, tedy Slávkův Ostrov byl později změněn na Ostrov, ale město je známo i pod názvem Ostrov nad Ohří. Trhová osada na staré obchodní cestě se nacházela na pevném místě uprostřed bažin. Městská privilegia obdržel Ostrov od krále Jana Lucemburského roku 1331. Od 15. století se vlastníky panství stal šlechtický rod Šliků a po nich roku 1625 císařský vojevůdce a vévoda Sasko-Lauenburský Julius Heinrich. V tomto období proběhla rozsáhlá rekonstrukce zámku a následně zámeckého parku, který byl nazýván osmým divem světa. Podoba současného starého města je ovlivněna stavební činností po požáru v roce 1866. V 19. století ostrov vlastnili Habsburkové a to až do roku 1918 kdy byla vyhlášena Československá republika. Průmyslová revoluce a počátky 20.století přinesly prudký průmyslový rozvoj města. Byla zde vystavěna huť, porcelánka, továrna na lepenku, zavedena elektřina, železnice a postavena silnice. Nástup nacismu v sousedním německu vyvrcholil v Ostrově roku 1939 nuceným odchodem českých obyvatel a ostrovský zámek se stal koncentračním táborem. Po ukončení války v roce 1945 došlo k opětovnému osídlení oblasti českým obyvatelstvem a dalším tragickým důsledkem války byl souběžný odsun původního německého obyvatelstva. V 50.letech byla zahájena těžba uranové rudy v blízkém Jáchymově. Z důvodu přílivu značného množství obyvatel byla rovněž zahájena rozsáhlá výstavba ve stavebním stylu Sorela, který byl importován ze Sovětského svazu.
Kultura - Ostrov
Návštěvníci města mohou navštívit Dům kultury, kde se každoročně na podzim pořádá dětský filmový festival Oty Hofmana, konají se zde přehlídky folkové a rockové hudby, festivaly netradičních divadel a další akce. Je možno shlédnout výstavy na Staré radnici nebo v Galerii umění v zámeckém parku. V Městské knihovně Ostrov je veřejně přístupný internet.
Sport - Ostrov
V letních měsících je k dispozici pro návštěvníky města moderní koupaliště a několik hřišť s umělým povrchem. Najdeme zde i bowling, fitnes centrum, víceúčelové hřiště, dostupné je lyžování ve známých skiareálech na Božím Daru, Perninku a Klínovci. Skály kolem města jsou přitažlivým cílem pro horolezce.
Výlety - Ostrov
Mezi místní památky a zajímovosti patří určitě městská památková zóna, Stará radnice, Kostel sv. Michaela, zámek, zámecký park a areál bývalého piaristického kláštera. Architekturu 50.let 20.století přibližuje Nové Město. Vyhlášeným se stal ostrovský porcelán z porcelánky založené roku 1873 Josefem Pfeifferem a Ludwigem Löwensteinem. Ostrov se skládá z městských částí Arnoldov, Dolní Žďár, Hanušov, Hluboký, Horní Žďár, Kfely, Květnová, Liticov, Maroltov, Mořičov, Ostrov a Vykmanov.
Zajímavé odkazy:
www.ostrov.cz _(hide) ↑