Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží Dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Městečko je obklopeno vrcholky a lesy naléžející do pohoří Krušných hor. Boží Dar patří mezi nejvýznamnější střediska zimních sportů. V lyžařském areálu najdeme několik lyžařských vleků a sjezdové tratě s různým stupněm obtížnosti. Nedaleko centrálního parkoviště najdeme také půjčovnu lyžařského vybavení a snowboardů. V středisku působí také několik lyžařských škol. Na okraji jedné ze sjezdovek je budován park pro snowboardisty. V areálu je umožněno i večerní lyžování, dvě sjezdové trati jsou osvětleny. Komu nepostačí sjezdovky na Božím Daru, může se vypravit do lyžařského střediska na Klínovci. Klínovec najdeme nedaleko Božího daru jihovýchodním směrem. V okolí městečka je také řada upravených běžeckých tratí, které mají na českém území délku 70 kilometrů a na německém území dalších asi 50 kilometrů. V ostatních částech roku nabízí Boží dar řadu cyklistických stezek a turisticky značených tras, které lákají k výletům do malebného okolí. V jihozápadním směru od městečka je jedna z největších národních přírodních rezervací Božídarské rašeliniště, kde najdeme dvě naučné stezky. Vezmeme-li si sebou pas můžeme navštívit německé město Rittersgrun, kde najdeme technické muzeum a muzeum úzkokolejné železnice. V blízkém německém městě Oberwiesenthal najdeme muzeum lyžování, kabinkovou lanovku a letní bobovou dráhu.
Město vzniklo jako hornická osada v 16. století. V okolí bylo naleziště barevných a drahých kovů. Po nalezení stříbra nechali páni z Tetova vybudovat v roce 1533 osadu. Do Čech patřil Boží dar až v roce 1547. Název města pochází z prohlášení saského pána, že stříbro je boží dar. Městečko bylo postaveno v renesančním stylu a najdeme tu prvky Saské kultury. Náměstí má obdélníkový půdorys, ze kterého v rozích vybíhají ulice. Za města byl Boží Dar vyhlášen v roce 1546. V 17. století se těžba nerostu velmi rozvíjela, k útlumu došlo až vlivem třicetileté války. Po omezení těžby se lidé živili výrobou krajek, dřevěných předmětů a chovem dobytka. V dolech se těžilo až do 19. století.
V roce 1808 postihl město velmi ničivý požár, popelem lehla stovka domů. V letech 1844 až 1845 byla ve městě postavena nová budova radnice. Je v empírovém slohu, interiér zdobí klenuté stropy a k nebi se zvedá šestiboká věžička. Kostel svatá Annz byl v roce 1593 postaven jako dřevěný, zděná barokní podoba je z roku 1771. Na náměstí byla instalována pamětní deska, věnovaná místnímu rodákovi, básníkovi Antonu Guntherovi. Nedaleko od centra najdeme místní muzeum s expozicí věnovanou slavným osobnostem, které navštívili Boží dar.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑