Historie - Luby
První písemná zmínka o obci Luby je z roku 1158. Obec byla centrem tak zvaného Lubského újezdu. V roce 1165 byla oblast újezdu včetně s obcí Luby věnována králem Vladislavem II. klášteru ve Waldsassenu. V roce 1319 byla obec Luby povýšena na městečko a získala právo trhů. V roce 1349 se Luby a okolí stávají lénem české koruny a v roce 1389 byly Luby připojeny Václavem IV. k německým koruním lénům. V roce 1461 je Lubsko opět lénem české koruny a v jeho držení se vystřídala řada majitelů. V 16. století se v okolí městečka dolovala rtuť, tyto doly v období třicetileté války zanikly. V 17. století se v Lubech začala rozvíjet výroba strunných a dechových hudebních nástrojů. Na konci 18. století bylo v městečku osm houslařských dílen a v roce 1873 tu byla založena houslařská škola. Na konci 19. století byly zdejší housle vyráběny pod značkou Cremona. V roce 1968 byl vybudován nový podnik na výrobu houslí a v tomto období byl největším výrobcem hudebních nástrojů v Evropě. Dnes je z Cremony je akciová společnost Strunal CZ a kromě toho je ve městě několik menších podniků vyrábějících hudební nástroje.
Kultura - Luby
V budově městského úřadu bylo otevřeno Muzeum hudebních nástrojů. Muzeum je přístupné na požádání a celoročně. Kromě toho je v budově městského úřadu také celoročně otevřena Stálá expozice historie města Luby – všechny texty jsou v českém a německém jazyce s velkým množstvím historických fotografií, pohlednic a dobových předmětů. Ve městě se každoročně v září koná Lubský podzim, což je pouť s jarmarkem, pouťovými atrakcemi a bohatým kulturním programem. V Lubech působí Městské kulturní středisko, jež ve městě v průběhu roku pořádá řadu kulturních akcí, jako například divadelní představení či setkáná se známými osobnostmi. V srpnu se každoročně v prostoru hraničního přechodu Luby – Wernitzgrün konají česko-německé Hraniční slavnosti a v prosinci Vánoční setkání u stromku. Obě tyto akce jsou konány ve spolupráci s partnerským městem Erlbach (Sasko).
Sport - Luby
Ve městě je fotbalové hřiště a v jeho sousedství je sportovní areál s tenisovými kurty, kombinovaným hřištěm na nohejbal a volejbal, hřiště na plážový volejbal či házenou. Za budovou základní školy je nový sportovní areál s atletickou dráhou, vše s umělohmotným povrchem. Tento sportovní areál je v odpoledních hodinách přístupný veřejnosti. V Lubech se křižuje značená lokální cyklostezka s dálkovou a to s Krušnohorskou magistrálou. Luby prochází červená turistická značka. Severním směrem z města dojdeme po červené na vrchol Vysoký kámen ( 773 m.n.m.). Tento vrcholek tvoří významný skalní útvar a na skále byla vybudovaná vyhlídková plošina. Severním směrem od města Luby bylo vybudováno golfové hřiště a v jeho areálu dřevěná rozhledna.
Výlety - Luby
Dominantou města je kostel svatého Ondřeje pocházející z roku 1697. Nad kostelem se zvedá renesanční věž a v roce 1716 prodělal kostel barokní přestavbu. V sousedství kostela najdeme sochu Houslaře stojícího na zeměkouli. Nedaleko sochy Houslaře na náměstí je Mariánský sloup z roku 1699. Zajímavostí sloupu je oboustranné provedení sochy panny Marie s Jezulátkem v náruči. Mariánský sloup byl v roce 2004 restaurován a po té byl opět postaven na své původní místo. Jak je výše uvedeno další zajímavostí je nedaleké golfové hřiště s dřevěnou rozhlednou a nebo skalní útvar Vysoký kámen s vyhlídkovou plošinou. V blízkosti golfového hřiště roste památný srom a to lípa, jejíž věk je odhadován na více jak 400 let.
Zajímavé odkazy:
www.mestoluby.cz _(hide) ↑