Výškov je vzdálen dvanáct kilometrů severovýchodně od Žatce a čtyři kilometry severozápadně od Postoloprt (Postelberg). Jak se vypravuje, měla být poloha obce Výškov původně dále jižně k Rvanicím, v těch místech, kde se ještě dnes říká „ Ve starém Výškově“ (IM ALTEN WISCHKOWA).V současné době nejsou na tomto místě již žádné stopy bývalé existence obce. Obec Výškov čítá 70 domů s 313 obyvateli a zaujímá plochu 645ha a 23 arů. Výškov leží v úrodné rovině, která navazuje na severu na nížinu „SERPINA“ a na západě a severozápadě přechází pozvolna v náhorní rovinu, ze které vyvstává kopec „WACHTBERG“ svou výškou 285 m. Východně ve vzdálenosti asi 2,5 km přetíná tuto rovinu k Břvanům (WEBERSCHAN) patřící kopec Chlum (CHLUBERG). Uprostřed návsi stojí v roce 1743 postavená celkem velká a pěkně upravená kaple „Obětování Marii“. Velký obecní rybník, obklopen stinným stromovím, je převedením jednoho pramenu zařízen pro pěstování ryb. Vedle tohoto shromažďují ještě dva menší rybníky. Hřbitov leží severně od obce a byl vybudován v roce 1899 společně se sousední obcí Počerady „POTSCHERAD“ na bezplatně k dispozici daném pozemku výškovského majitele Josefa Starka.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Vyškov
O obci Vyškov nacházíme první zmínky v listině z roku 1141. Počátkem 13. století je Vyškov sídlem zeměpanských úředníků, později obec získávají olomoučtí biskupové, jejichž majetkem zůstane po více jak 600 let. Ve 14. století je již jedním z nejvýznamnějších měst olomouckého biskupství. Vznešené město bylo obehnáno hradbami, mělo kostel a krásný zámek se zahradou. Zkáza přišla během husitských a následných uherských válek. Město bylo zpustošeno a vypáleno. Pro rychlejší obnovu města byli měšťané zbaveni některých povinností. Klidnější 16. století přineslo rychlý hospodářský rozkvět až do třicetileté války. Dvakrát vypleněné město přišlo o většinu obyvatel a budov. I po této ráně se však obec znovu rychle vzpamatovala a koncem 17. století zažívala největší rozkvět od svého založení. Rozšíření zámku a zahrady vynesly městu označení „Moravské Versailles“. Nadějný rozkvět zastavil velký požár v roce 1753, který zničil téměř celé město včetně zámku. Zámek obnoven, ale bývalé slávy již nedosáhl. V předvečer bitvy u Slavkova se na zámku sešel ruský car Alexandr s rakouským císařem Františkem. Po skončení napoleonských válek se město s přicházejícím průmyslovým rozvojem rozšiřuje za své hranice a jsou částečně zbořeny městské hradby. Hospodářský rozvoj pokračoval s malou přestávkou až do začátku 2. světové války. Po jejím skončení patřilo město k nejvíce postiženým městům. Entuziasmus obyvatel však významně přispěl k obnově města a jeho rozvoj pokračoval i v následujících desetiletích.
Kultura - Vyškov
Během celého roku je pořádána celá řada výstav, koncertů divadelních představení a besed. Řada akcí se týká i slavné bitvy u Slavkova. Tyto akce jsou pořádány Městským kulturním střediskem, knihovnou, Domem dětí a mládeže, muzeem. Ve městě funguje také kino a hvězdárna.
Sport - Vyškov
Největším lákadlem všech příznivcům vodních radovánek je místní aquapark. Jeho krytý bazén s atrakcemi a letní plavecký areál ocení malí i velcí. Kromě tradičních sportovišť najdete ve městě i squash centrum či paintballové hřiště s veškerým servisem. Ve spolupráci s obcí Blansko byla nedávno otevřena cyklostezka „srdcem jižní Moravy“, která zavede zájemce k zajímavým místům kraje.
Výlety - Vyškov
ZOO Vyškov nabízí zajímavý přehled nejen exotických, ale také domácích hospodářských zvířat. Především děti se tak dozvědí nejen o cizokrajných zvířatech, ale také o zvířatech žijících v České republice. Vyškovský zámek je v současnosti sídlem Muzea Vyškovska. Nejen fanoušci letadel navštíví expozici Nadace letecké historické společnosti na vyškovském letišti. Mezi nejstaršími exponáty patří části letounů havarovaných v průběhu 2. světové války. V nejbližším okolí města dále naleznete Račický zámek, keltské hradiště Černov či pozůstatky rotundy sv. Pantaleona v Pustiměři.
Zajímavé odkazy:
www.vyskov-mesto.cz _(hide) ↑