Dostupné pouze pěšky celý rok
Historie - Strážnice
První doložená písemná zmínka o Strážnici pochází z počátku 14. stol. Počátky města souvisejí s výstavbou hradu ve Strážnici kolem roku 1260. Samotné jméno města je odvozováno od strážní funkce hradu. Původní královský majetek na počátku 14. století získal rod pánů z Kravař, kteří se zasloužili o jeho rozvoj. V období husitských válek se páni z Kravař na Strážnici přiklonili na stranu husitů a město bylo v průběhu těchto válek značně poničeno. Poslední mužský potomek rodu Jiří z Kravař po ukončení válek znovu napomohl významnému rozvoji města. Bylo založeno strážnické Nové město, opevněné vodním příkopem a hliněným valem s vestavěnými kamennými branami a došlo i k dokončení přestavby hradu. Roku 1458 se na strážnickém hradu sešli Jiří z Poděbrad s uherskými stavy, kterým byl vydán zajatý Matyáš Korvín. Na počátku 15. století zakoupili město bohatý rod Žerotínů za jejichž vlády Strážnice prožívala období největšího rozmachu a došlo k vylepšení opevnění města. Opevnění spojilo dohromady všechny tři části města a starý vodní hrad byl přestavěn do podoby renesančního zámku s vnitřními arkádami. Za panování Žerotínů bylo ve městě podporováno bratrské školství a školu zde navštěvoval i učitel národů Jan Ámos Komenský. 17. století se zapsalo do historie města černým písmem. Roku 1605 bylo město vypáleno a mnoho obyvatel pobito či odvlečeno vojáky Štěpána Bočkaje. Obnova města byla velmi těžká a navíc ji narušila další pohroma v podobě třicetileté války. Ničení, rabování a náboženský útlak přiměl mnoho obyvatel k vystěhování se z města. Roku 1628 koupil město a panství jeden z vítězných velitelů Bitvy na Bílé Hoře císařský plukovník František z Magni, který zahájil katolizaci města. Obnova města probíhala velmi pomalu a krajinu sužovali loupeživé tlupy propuštěných vojáků. Roku 1652 město navíc postihl ničivý požár, který založili najatí žháři. Dalšíé pohromou byla morová epidemie a roku 1683 byla Strážnice znovu přepadena uherskými povstalci. Tyto události způsobily všeobecný úpadek panství a město pozbylo svého dřívějšího významu. Nové oživení se výrazněji dostavilo až ve 2 polovině 19. století v souvislosti s národním obrozením a průmyslovým rozvojem.
Kultura - Strážnice
Kulturními stánky města jsou Kulturní dům Strážničan s městskou knihovnou a kinem, Městské muzeum a Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. Vedle již zmíněného Mezinárodního folklórního festivalu zde probíhá festival Dětská Strážnice, Mezinárodní folklorní festival, Vinobraní, Hody, Zarážání hory, Strážnická pouť, festival Slunce a další akce svědčící o bohatém kulturním životě města.
Výlety - Strážnice
Pro turisty je bezesporu lákavá návštěva zámku, kde se nachází expozice lidové keramiky, hudebních nástrojů, sbírka obrazů a knihovna, skanzenu, či městského muzea. Z dalších zajímavých památek jsou ve městě například zbytky opevnění tzv. „Strážnické brány“, Židovská synagoga se hřbitovem připomínající smutný osud židovského národa v období nacismu a historické Strážnické náměstí. Dalšími duchovními památkami jsou věž s kostelem sv. Martina a Kostel Nanebevzetí P. Marie.
Zajímavé odkazy:
www.straznice-mesto.cz _(hide) ↑