Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Jihomoravský kraj > Okres Břeclav > Hustopeče
Hustopeče
Město Hustopeče leží ve vinařském kraji nedaleko Novomlýnských nádrží a CHKO Pálava. Daleko odtud není do Lednicko-Valtického areálu a vynikající dostupnost toho regionálního centra je dána i polohou u dálnice mezi Brnem a Bratislavou. Město naleznete cca 25 km jihovýchodně od Brna.
Na území dnešního města byla již v pravěku sídliště lovců mamutů. Původně tu byla na obchodní cestě z Brna na Podivín založena osada nesoucí název Česká Ves. První písemná zmínka o této osadě pochází z roku 1247. Počátkem 14. století bylo na druhém břehu Štinkovky založeno městečko Hustopeče, patřící pánům z Egerberku. V roce 1324 bylo město královnou Eliškou Rejčkou věnováno cisteriánskému klášteru v Brně. V roce 1599 přechází městečko do držení rodu Lichštejnů. V pozdějších letech městečko přechází do majetku lednického panství. V roce 1572 byly Hustopeče prohlášeny městem. V průběhu let bylo město několikrát poničeno rozsáhlými požáry. Obyvatelé města se živili nejenom pěstováním vinné révy a výrobou vína, ale kvetl tu také obchod s dobytkem. V okolí města se rovněž pěstoval fenykl a lékořice. Historické centrum města má oválný půdorys. V roce 1510 bylo obehnáno hradbami a vstup zajišťovaly čtyři vstupní brány, které byly v roce 1842 zbořeny. Z obranných hradeb se dochovala pouze kruhová bašta. Nejstarší a největší vinné sklepy ve městě najdeme nedaleko zachované bašty. Náměstí obklopují ve větší míře renesanční domy. Dominantou náměstí je třípatrová budova radnice s věží postavená v roce 1906. V sousedství radnice je klasicistní tak zvaný Lichštejnský dům. Nejzajímavějším historickým domem ve městě je dům purkmistra z roku 1594. Dům je zdoben valašským portálem. Na místě původního kostela, který se v roce 1961 zřítil byl v roce 1994 postaven moderní kostel svatého Václava a svaté Anežky. Střed náměstí zdobí renesanční kašna zhotovená v roce 1595 se sousoším Tritona a nedaleko barokní sloup Nejsvětější Trojice postavený v letech 1736 až 1738. V Hustopečích v letech 1861 až 1863 studoval T.G. Masaryk a jsou tu pohřbeni jeho rodiče. Hustopeče leží na Jižní Moravě, severozápadně od Břeclavi. Hustopeče jsou střediskem vinařství na Jižní Moravě. Město leží na rozhraní tří přírodních celků a protéká jím řeka Štinkovka. Západním směrem od města je oblast Svrateckého úvalu, severovýchodním směrem se rozkládá oblast Ždánický les a jihovýchodním směrem Kyjovská pahorkatina. V okolí města jsou na svazích kopců rozsáhlé vinice a ovocné sady. Jihozápadním směrem od města je vybudována vodní nádrž Věstonice. Západním směrem od Hustopečí jsou u obce Starovice vinné sklepy. Městem prochází dálniční tah vedoucí z Brna do Bratislavy. V severní části města najdeme ranč s chovem koní a možností projížděk na koních. Severním směrem z města vede značená turistická trasa nazvaná Cesta T. G. Masaryka vedoucí do obce Diváky, kde je památník věnovaný bratřím Mrštíkům a dále do města Klobouky u Brna. V Hustopečích se křižují dvě dálkové cyklistické trasy a to Velkopavlovická a Moravská vinná. Dostupné autem po celý rok
Historie - Hustopeče
Osídlení této úrodné oblasti na jihu Moravy započalo již v ranné historii. Blízkost Dolních Věstonic vytváří předpoklad, že se zde pohybovali lovci mamutů už 20 000 až 25 000 let před naším letopočtem. O mimořádně bohaté historii svědčí již záznam z roku 893, kdy Schvoy v Topografii Moravy uvádí Hustopeče jako opevněné místo, kam se přemístilo vojsko knížete Svatopluka po vpádu Uhrů na Moravu. O bohaté vinařské historii potom svědčí první zmínky o vinicích z roku 1240. V polovině 13.století je na panství vrchností Vilém z Egerbergu, který je získal za obranu moravských hranic proti Uhrům. Je to doba kdy v nedalekých Čejkovicích templáři budují svůj chrám. Město se pozvolna rozvíjí a roku 1372 je zaznamenán příchod židovské komunity. Při vojenských potyčkách mezi šlechtou jsou Hustopeče v následujících letech drancovány a zničena je Česká Ves. Alžběta, abatyše kláštera Králové, pomáhala obyvatelům úlevami a osvobození od platů. Po husitských válkách potvrdil Jiří z Poděbrad městu jeho privilegia. Král Vladislav II., dal roku 1510 městu právo opevnit je hradbami a vybírat mýto. Roku 1535 přichází do města první dvě skupiny novokřtěnců (Habánů) ze Slavkova a Rosic. O náboženské toleranci svědčí to že zde vedle sebe žili vedle katolíků i luteráni a pikardi. Dalším významným mezníkem byl rok 1557 kdy král Ferdinand I. potvrdil právo odúmrtí. Roku 1572 Maxmilián II., římský císař a král, povyšuje Hustopeče na město s právem třetího trhu a uděluje mu znak a právo pečetit červeným voskem. 17.století stíhala město rána za ranou. Již roku 1604 vypukla v Hustopečích morová epidemie. O rok později město přepadli Uhři a v roce 1607 je většina obyvatel vyvražděna vojsky knížete Patzowskeho. Další drancování má na svědomí Gábor Bethlen, který město vydrancoval v letech 1619 a 1623 kdy odsud bylo dvlečeno mnoho žen a dětí. V dalším roce vyplenilo město císařské vojsko a roku 1643 a roku 1645 švédský generál Torstenson. Následovaly morové epidemie a roku 1663 vpád Tatarů. Lepší časy se dostavily až v polovině 19.století, kdy se Hustopeče staly municipiálním městem. Později byla vybudována trať Vídeň – Brno, zřízena poštovní stanice a založena první moravská továrna na zpracování sladkého dřeva. Národnostní problémy mezi českou menšinou a většinovým německým obyvatelstvem města vyústili po vyhlášení Československé republiky a pokus o připojení města k Rakousku byl ukončen obsazením města čs. vojskem. O dvacet let později 8.10.1938 bylo město obsazeno okupační německou armádou a po 6 letech okupace padlo při osvobozování města 358 sovětských vojáků. Po válce následoval odsun německého obyvatelstva a stal se tak smutnou tečkou za druhou světovou válkou.
Kultura - Hustopeče
Kulturní život ve městě zajišťuje Centrum volného času. Pořádá divadelní a filmová představení, koncerty, výstavy, festivaly a přehlídky, besedy a další akce. Centrum provozuje Kulturní středisko, Kino, knihovnu, amfiteátr a další zařízení města. Z kulturních akcí se zde koná již tradičně mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moravie konaný každoročně v červnu až září. Dále pravidelné přehlídky amatérských divadelních souborů a v městské pamětní síni se koná řada výtvarných výstav. Na podzim v Hustopečích probíhají burčákové slavnosti.
Sport - Hustopeče
Ve městě naleznete krytý plavecký bazén, letní koupaliště v jehož blízkosti jsou tenisové kurty, sportovní stadion, sportovní hala a sauna, dále fotbalový a lehkoatletický stadión, hokejbalové hřiště, atd.
Výlety - Hustopeče
Centrum města zdobí řada památkově chráněných domů, zejména novorenesanční radnice, ve které je dnes sídlo městského úřadu a expozice o minulosti města a okolí. Místo bylo od nepaměti vhodné pro pěstování vinné révy, takže se Hustopeče záhy staly jedním z nejvýznamnějších vinařských míst jižní Moravy. Sídlil zde i odvolací soud pro ostatní vinařské horenské soudy.