Celá ČR - Kraje
Turistik.cz > Celá ČR > Kraje > Jihomoravský kraj > Okres Blansko > Blansko
Blansko
Město Blansko se nachází přibližně 30 km severně od Brna. Je nazýváno branou do Moravského krasu, který je lákavým turistickým cílem pro domácí i zahraniční návštěvníky díky množství přístupných jeskyní a známé propasti Macocha. Vedle navazujících služeb cestovního ruchu je ve městě rozvinut průmysl s dlouholetou tradicí.
První zmínka o městě je z roku 1141 a město bylo součástí olomouckého panství. Původní osada se nacházela na pravém břehu řeky Svitavy. Ve 13. století byla na levém břehu vybudována další osada nesoucí název Nové Blansko. Obě osady byly do roku 1526 samostatné. V době husitských nepokojů byl majitel města Jan Železný, který byl proti husitům. Město bylo v té době několikrát napadeno a poničeno. Za doby třicetileté války bylo město zničeno nájezdem Švédů . Osada Blansko byla na městečko povýšena v roce 1580. V roce 1698 byl nedaleko města v údolí řeky Punkvy vybudován první hamr, který nechal postavit šlechtic Gellhorn. V roce 1766 přešel hamr do majetku Salm-Refferscheidtů. Tito v roce 1896 prodali majetek pražské firmě Breitfeld-Daněk. Značnou měrou se na rozvoji města podílela železniční trať vedoucí z Brna přes Českou Třebovou do Prahy, která byla zprovozněna v roce 1850. V roce 1905 císař František Josef I. Povýšil Blansko na město. Renesanční zámek ve městě byl postaven ve druhé polovině 16. století a to přestavbou tvrze. V dnešní době je v budově zámku muzeum s expozicí dějin železářství, dějin Velké Moravy a města Blansko a nechybí také expozice o historii a současnosti Moravského krasu. Ve městě najdeme dřevěný karpatský kostelík, který byl v roce 1936 přestěhován z Nižného Sedliště v Podkarpadské Rusi. Ve městě se dochoval malý počet historických staveb. Radnice byla postavena v roce 1885 a přestavěná v roce 1904. Po přestavbě získala radnice věž s hodinami. V novogotickém winsdorském slohu byla na počátku 20. století postavena budova bývalé firmy Ježek. Blansko najdeme severně od Brna. Město Blansko bylo postaveno na březích řeky Svitavy. U jižního okraje města do Svitavy ústí říčka Punkva. Blansko se rozkládá na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Město je ze své větší části obklopeno lesy. Z města vede řada značených turistických tras a cyklostezek, po kterých se můžeme vydat do Moravského krasu a k prohlídce krápníkových jeskyní a po lesnatém okolí města. Dojít můžeme k propasti Macocha a odtud se svézt lanovkou ke vchodu do Punkevní jeskyně. Moravský kras patří mezi nejznámější krasové oblasti ve Střední Evropě. Vydáme-li se z Blanska severovýchodním směrem dojdeme na vrchol Podvrší ( 590 m.n.m. ), kde se po okolí můžeme podívat z rozhledny. V zimním období využíjeme dvě nedaleké sjezdovky, které najdeme západně od města u obce Hořice. Vydáme-li se jižním směrem od města Blanska dojdeme ke městu Adamov, které se vyznačuje starou železářskou tradicí. Již v roce 1350 tady pracovaly první hamry zpracovávající železnou rudu. Město charakterizuje absence historických památek. Dostupné autem po celý rok
Historie - Blansko
První písemná zmínka o obci Blansko pochází z roku 1141 ve spisech olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Od konce 14. století vyrůstala na druhém břehu Svitavy nová osada – tzv. Nové Blansko. Obě části žili jako samostatné obce až do roku 1526, kdy došlo k jejich spojení. Roku 1580 bylo Blansko zásluhou nového majitele obce Matyáše Žalkovského povýšeno na městys. Jeho syn Jan nechal na přelomu 16. a 17. století přestavět původní tvrz na renesanční zámek. Na konci 17. století mění město opět majitele a dochází k založení železářské výroby. V první polovině 19. století vzkvétá blanenské železářství a zejména pak výroba umělecké litiny. Do města je v polovině století přivedena železnice. Rod Salmů, kterému patřilo Blansko až do roku 1945, prodává v roce 1896 železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk. V roce 1905 bylo Blansko povýšeno na město. Po druhé světové válce se Blansko stalo městem okresním. V současné době zde žije přes 20 tisíc obyvatel. Železářský průmysl má ve městě tradici již od 17. století. V současné době je to především výroba turbin, šedé litiny, elektrických měřících přístrojů a zařízení pro polygrafický průmysl.
Kultura - Blansko
Bohatý kulturní program nabízí Kulturní středisko města Blanska, které je zřizovatelem Komorního orchestru města Blanska, galerie, městského klubu a kina. Neméně aktivní jsou také Městská knihovna Blansko a Muzeum Blansko, pořádající množství rozmanitých výstav a dalších kulturních akcí.
Sport - Blansko
V letním období je oblíbeným cílem turistů vodní nádrž s travnatými plážemi Palava, která se nachází na okraji východní části města Blanska. V zimním období pak její funkci zastoupí krytý bazén. Ve městě najdete hřiště na fotbal, volejbal, tenisové kurty a další. Zimní stadion je v letním období využíván jako hřiště pro in-line hokej a míčové sporty.
Výlety - Blansko
Největší turistickou atraktivitou v okolí Blanska je bezesporu Moravský kras. Především pak Sloupsko-šošůvské jeskyně a 138m hluboká propast Macocha. K oblíbeným patří také Kateřinské jeskyně a jeskyně Balcarka. Pro zvídavé jsou připraveny naučné stezky představující zajímavá místa nejen krasového původu. Samotné Blansko nabízí k prohlídce renesanční zámek, muzeum, dřevěný kostelík z Podkarpatské Rusi z roku 1601, kostel sv. Martina, Klamovu huť - poslední zachovalou huť železáren z 19. století a pozoruhodnou stavbou je také radnice a správní budova firmy ADAST Blansko a.s. postavená ve windsorském stylu.