Veselí nad Lužnicí leží v Jižních Čechách, západním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a na soutoku Nežárky a Lužnice. Veselí nad Lužnicí je dvojměstí které vzniklo v roce 1943 spojením dvou samostatných měst a to Veselí nad Lužnicí a Mezimostí nad Nežárkou. V okolí města je vybudovaná celá řada rybníků. Nedaleko jižního okraje města je zatopená bývalá pískovna, která je využívaná jako přírodní koupaliště a k vodním sportům. V severní části města je na břehu Lužnice vybudován kemp, který je ve větší míře využíván vodáky, sjíždějícími řeku. Severním směrem z města jsou sádky. Ve městě se křižuje lokální cyklistická stezka s dálkovou trasou Rožmberského dědictví. Městem prochází několik značených turistických tras, většina z těchto tras vede rybníkářskou oblastí a přes okolní lesy. Vydáme-li se severozápadním směrem z města dojdeme k naučné stezce Borkovická blata. Naučná stezka vede po stejnojmenné přírodní rezervaci a v severní části stezka budeme procházet kolem rozhledny.
První zmínka o osadě Veselí je z roku 1259 a patřila rodu Rožmberků. V roce 1302 byla osada povýšena na městečko a od roku 1362 byla královským městem. V roce 1468 bylo město napadeno a vypáleno. Osada Mezimostí vznikla na druhém břehu Lužnice za řekou Nežárkou. První zmínka o této osadě je z roku 1322 a v této době byla v osadě tvrz. Od druhé poloviny 14. století je osada označována jako městečko a povýšení na město bylo v roce 1909.
Městu Veselí dominuje gotický kostel Povýšení svatého Kříže, který byl rozšířen v renesančním slohu a později prodělal barokní úpravy. Velmi pěkná je renesanční budova Staré radnice, která stojí na náměstí a byla postavena v první polovině 17. století. Dnešní podoba radnice je po renesanční přestavbě po požáru v druhé polovině 18. století. V roce 1763 byla provedena barokní přestavba průčelí a přistavěna věž. V blízkosti radnice je renesanční dům Martina Lomnického, který byl postaven v 16. století. Dům zdobí novorenesanční sgrafity. V současné době je v objektu sídlo muzea, ve kterém je pamětní síň věnovaná hudebnímu skladateli Karlu Weisovi ( 1862-1944). Na západní straně náměstí je budova se třemi renesančními štíty ze 16. století. V této budově bývala poštovní stanice a přepřahaly se tu poštovní vozy. Z 18. století pochází barokní budova fary se zdobeným barokním vjezdem.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑