Velešín leží v Jižních Čechách, východním směrem od města Český Krumlov. Městečko se rozkládá na levém břehu řeky Malše a nad vodní nádrží Římov, která slouží jako rezervoár pitné vody pro okolní města. Od severního a východního okraje města se rozprostírá les. Jižním směrem z města je u obce Chodeč ranč s chovem koní. Nedaleko západního okraje města bylo vybudováno sportovní letiště. Severozápadním směrem od města jsou pozůstatky bývalé přepřahací stanice bývalé koněspřežní dráhy vedoucí z Českých Budějovic do Vídně. Ve městě se křižují cyklistické trasy po kterých se můžeme vydat západním směrem do oblasti Blanský les a nebo jihovýchodním směrem do Novohradských hor. Město je výchozím bodem dvou značených turistických tras. Severovýchodním směrem dojdeme do obce Římov a tady můžeme pokračovat kolem obce po vyznačené naučné stezce Římov, která vede kolem hráze stejnojmenné vodní nádrže. Severozápadním směrem z města dojdeme k rozcestí Dolní Svinice a odtud budeme pokračovat západním směrem do rekreační oblasti u obce Zlatá Koruna. V obci se dochoval cisterciácký klášter a najdeme tu muzeum písemnictví.
V první polovině 13. století byl na kopci nad pravým břehem řeky Malše postaven královský hrad. V podhradí na levém břehu řeky byla založena osada. V současné době je z hradu zřícenina, které není veřejnosti zpřístupněna, jelikož se nachází v ochranném pásmu kolem přehrady. V roce 1391 byla osada povýšena na městečko, městský statut získal Velešín až v roce 1994. Ve městečku několikrát řádily požáry, které zničily většinu z historických budov.
Městské náměstí má protáhlý trojúhelníkový tvar, a v jeho horní části stojí renesanční budova radnice pocházející z roku 1611. Radnice prodělala v druhé polovině 18. století barokní přestavbu a budova bylo doplněna o dva štíty, které zdobí městský znak a bysta T.G. Masaryka. Nedaleko radnice stojí původní gotický kostel svatého Filipa a Jakuba. V roce 1785 byl kostel zrušen a přestavěn na byty. Dolnímu konci náměstí dominuje gotický děkanský kostel svatého Václava, který v letech 1887 až 1888 prodělal barokní úpravy. Na náměstí se dochovalo několik gotických domů.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Velešín
Řeka Malše protékající v hlubokém meandrovitém údolí spolu se stržemi četných potoků vytvářela již v době prehistorické podmínky pro vznik dobře chráněných lidských sídlišť. Náhradní nálezy v prostorách pozdějšího slovanského hradiště Strahov napovídají o osídlení jíž ve starší době bronzové. 2000 až 1500 let před n.l.). Vznik vlastní osady Velešín nebude zřejmě nikdy přesně datován. Uvádí se léta 1215 až 1230. Jméno osady je přičítáno jakémusi Velešovi, jež zde měl vlastnit dvorec. Do roku 1264 patřil Velešín ke zboží královskému. Pravděpodobně roku 1265 je postoupil král Přemysl Otakar II. Čéčovi z Budějovic za území při soutoku řek Malše a Vltavy, kde hodlal založit královské město. Již roku 1266 se Čéč zval „z Velešína“. V roce 1276 byl Velešín opět ve vlastnictví zemského knížectví, jež král Václav II dal roku 1283 v držení pánům z Michalovic. V jejich držení byl až do roku 1387, kdy přešel na pány z Rožmberka, od roku 1611 na pány ze Švamberka a roku 1620 na hrabata Bukvojů. Roku 1391 byl Velešín Václavem IV. Povýšen na trhové městečko. Zboží Velešínské bylo rozsáhlé, mělo výměru několika čtverečních mil (zeměpisných, 1 míle čtvereční je přibližně 56 km2). Patřily k němu nejen blízké obce, ale zasahovalo na jihu až do dnešního Rakouska. Jako trhové městečko měl Velešín kromě týdenních trhů dva výroční trhy, od roku 1577 pak tři. Narůstající obchod přispíval k rozkvětu obce. Postupně zde vznikaly cechy: tkalcovský, kovářský, kolařský a bednářský, ševcovský a řeznicko-pekařský. K rozvoji významně přispívalo i právo vařit pivo. V 18 století vznikla královská silnice spojující Prahu s Lincem. V našem regionu kopírovala starou cáhlovskou cestu, spojující Budějovice s Freistadtem. V 19 století vzniká železniční spojení, nejprve koněspřežní železnice, přebudovaná později na parní provoz, spojující České Budějovice s Lincem. Další rozvoj městečka pokračoval vydlážděním náměstí, vybudováním vodovodu a kanalizace. Rozvíjí se bohatá spolková, společenská a kulturní činnost. Ve 20 století dochází k průmyslovému rozvoji. Předcházela mu elektrifikace obce v roce 1918.
Kultura - Velešín
Ve Velešíně je občanům i turistům k dispozici kino či letní parket Holkov.
Sport - Velešín
Tenisové kurty, bowling, turistické stezky, cyklotrasy.
Výlety - Velešín
Nedaleko obce stojí zbytky královského hradu Velešín, dalšími zajímavostmi jsou např. koňská dráha - přepřažní stanice či kamenné mostky.
Zajímavé odkazy:
www.velesin.cz _(hide) ↑