Štorchův dům - strana 22
Štorchův dům
Na místě Štorchova domu stával již od počátku 15. století dům původně s názvem U Černých dveří, později s různými názvy dle majitelů domu a také s názvem U Kamenné Panny Marie. Na konci 19. století dům zakoupil knihkupec Alexandr Storch a nechal jej zásadním způsobem přestavět do dnešní podoby. Při této přestavbě byl objeven zbytek gotického arkýře ukrytého v barokní fasádě. Slouží ke cti stavebníka, že ačkoliv byly plány domu již hotovy byl tento arkýř obnoven a dodnes zdobí fasádu domu. Kromě toho čekalo na řemeslníky další překvapení. Při demolici zdi v mezipatře se přišlo na malou gotickou kapličku s výklenkem, v jehož středu stál stůl a na něm byl položen meč. Historie tohoto místa, stejně jako totožnost osoby, která zde meč položila a nechala prostor zazdít, zůstane již asi na věky tajemstvím. Spíše než interiérem přitahuje dům svojí fasádou. Tu vymaloval malíř Láďa Novák podle kartounů velkého českého malíře Mikoláše Alše. Hlavní dominantou kompozice je třímetrová jezdecká postava českého knížete sv. Václava. Ten sedí na bělouši a třímaje praporec jakoby se chystal vjet do prostoru náměstí. Rostliný ornament pod kopyty koně je doplněn znaky svatováclavské orlice a českého lva. Z ornamentu volně vyrůstá strom, nad kterým krouží pták, symbol svobody českého národa. Dole se pak na strom marně snaží vylézt ještěr jenž zde představuje nepřátele naší státní samostatnosti. Nad okny druhého patra jsou pak vepsána slova svatováclavského chorálu. Symboliku použil i M. Aleš tehdy, když zde vymaloval postavy Tří králů jako upomínku na bývalý název domu U Kamenné Panny Marie. Nad obloukem výkladce a portálu vchodu je opět symbolicky ve dvou výjevech zachyceno povolání majitele domu, který byl významným nakladatelem.
Pokud chcete stihnout co nejvíce turistických zajímavostí v okolí, Europcar - autopůjčovna Praha Vám přistaví auto podle Vašich představ.
-
211.
Hanavský pavilon
Hanavský pavilon je výrazná dominantní budova vystavěná v novobarokním slohu nacházející se v pražských Holešovicích resp. v Letenských sadech na Baště sv. Tomáše neboli na Na Mariánských hradbách v těsném ...více informací -
212.