Černý pivovar - strana 4

Černý pivovar

Pozemek na Karlově náměstí v Praze, na kterém dnes dům stojí, má velmi slavnou historii, v dávné době patřil zderazskému klášteru. Na konci 14. století tu stály dva gotické domy. V době kdy bylo potřeba parcelu uvolnit pro novostavbu musely být zbořeny dva zde stojící domy. Patrový barokní, zvaný Vyšebrodský a dům čp. 292, novoměstský pivovar s pivnicí, jehož architektonický výraz byl klasicistní. Nazýval se Zlatý lev či Pflanzrův černý pivovar, neboť část jeho fasády měla tmavou barvu. Jak reliéf lva ve formě domovního znamení tak i název přešly na nový objekt. Při demoličních pracích byl objeven původní pozdně renesanční malovaný trámový strop, který byl odevzdán do městského muzea. V zadním dvoře narazili dělníci na starou roubenou studnu. Ta byla nejen zachována ale i opravena a použita k zachycení spodních vod. V době nálezu dosahovala její hloubka 22 m a byla zaklenuta cihlovým příklopem. Do hloubky 16 m byla roubena kamenem a sloupec vody činil 14 m. Vlastní stavební realizace především pak založení stavby byla náročná záležitost.

Pozemek měl 44 m délky, 63 m šířky a hloubka vykopávky pro základy a podzemní podlaží činila 11 m. Na výkopu pracovalo až 100 lidí současně. Při výkopových prací se často narazilo na prameny spodních vod, z nichž některé vytryskly jako gejzíry, ale vzápětí jejich vydatnost zeslábla. Přitom se narazilo na břidlici, která byla kluzká jako mýdlo. Stěny výkopu se pažily železobetonovými pásy a patkami. Vše vzpíraly opěry ze silné kulatiny, na které se spotřebovalo 8 vagónů dřeva. K podchycení základů české techniky se používaly mohutné podezdívky z cihel, k jejich spojování pak místo malty elektrotavný cement, který byl sice drahý, ale velice pevný a tuhnul již za 3 dny. Celá gigantická vykopávka se prováděla pouze ručně s pomocí krumpáčů a lopat.

Konečným výsledkem je pětipatrová budova s šestým ustupujícím patrem a dvěma symetricky umístěnými pavilony v sedmém patře. Suterén tvoří dvě podlaží. Již od počátku zde byla restaurace a v přední frontě známý bufet s rychlým občerstvením. V restauraci se nachází pět vitráží z bílého skla a olova, která vyplňují velká okna a jejichž motivem je výroba a distribuce piva. V roce 1987-88 se dočkala restaurace generální rekonstrukce kdy k větší útulnosti přispělo nové obložení stěn.


Jednoduchou dostupnost turistiských cílů v okolí Vám zajistí Europcar - autopůjčovna Praha, kde si jistě vyberete auto právě pro Vás.


Zajímavé odkazy:
Turistické objekty v nejbližším okolí, 5 km, 10 km, 20 km
Celkem záznamů: 121
2 3 4 5 6
ukázat na mapě
Byl jsem tu

Vaše hodnocení

zpracovávám data... zpracovávám data...

Vyberte počet hvězdiček

5 hvězdiček znamená nejlepší hodnocení

* Zde můžete vložit slovní hodnocení

Děkujeme, Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zeptat se návštěvníků

  • nejsem pražák, ale chodil jsem vedle do školy - čvut. dost mě zamrzelo, ze místo toho pro mě trošku nostalgického bufetu jsem tam před pár lety objevil sámošku. už si tam bohužel pivko na stojáka nedám :o(((((28. 12. 2008
    gott258
Zeptat se

Vaše otázka

zpracovávám data... zpracovávám data...

Abyste se mohli ptát, musíte být registrováni a přihlášeni