První písemná zmínka o Kunovicích je z roku 1196, ale podle archeologických nálezů bylo území dnešního města osídleno již mnohem dříve. Byly tu objeveny předměty z pravěku a z období Velké Moravy. Na městečko byly Kunovice povýšeny v roce 1466. V druhé polovině 19. století byla do Kunovice přivedena železnice, což byl prvotní impuls k rozvoji průmyslu. Byla tu založena cihelna, továrna na zpracování zeleniny a v roce 1937 podnik Avia a nedlouho po něm byl vybudován letecký průmysl.
Nejvýznamnější památkou a rovněž dominantou města Kunovice je kostel svatého Petra a Pavla, který je prvně připomínán v roce 1517. V letech 1759 až 1761 prodělal kostel přestavbu a byl rozšířen. V roce 1592 je zmiňován v Kunovicích zámek. Z původního zámku se dochovalo několik renesančních budov v centru města a areál panského dvora Lichtenštejnů, jehož nejstarší část je z přelomu 16. a 17. století. Panský dvůr je od roku 1995 chráněn jako kulturní historická památka. Další památkou v Kunovicích je kaple panny Marie pocházející z roku 1517 a najdeme ji v sousedství kostela. Dnešní podoba kaple je po přestavbě v polovině 18. století. V okolí kostela stojí několik soch a to socha svatého Floriána z roku 1777, socha svatého Jana Nepomuckého a sousoší svatého Cyrila a Metoděje zhotovené v roce 1887. Střed města zdobí socha svaté Anny pocházející z roku 1904. V Kunovicích ještě najdeme sochu panny Marie Hostýnské z roku 1887 a u východního okraje města sochu panny Marie Lurdské zhotovenou v roce 1932. Ve středu města je umístěn památník věnovaný obětem první a druhé světové války. Kromě soch je v Kunovicích řada křížů většinou z období 19. století. V Kunovicích najdeme i památku lidové architektury a to dům č.p. 679 pocházející z 19. století. V domku je instalovaná expozice bydlení v daném období, která je ovšem přístupná jen příležitostně.
Kunovice jsou nevelké město s 5200 obyvateli a od jižního okraje Uherského Hradiště je odděleno řekou Olšavou, která západním směrem od Kunovic ústí do řeky Moravy. Kunovice se rozkládají na levém břehu Olšavy a na rozhraní tří pohoří a to Chřibů, Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat. V Kunovicích je důležitá silniční křižovatka. Křižuje se tu silnice spojující města Otrokovice a Trenčín a Otrokovice a Hodonín. Kromě silnic se tu křižují železniční trati vedoucí jedna na Slovensko a druhá na jižní Moravu. Nedaleko západního okraje Kunovic je vnitrostátní letiště s přistávací drahou a nedaleko letiště na okraji města je Slovácké letecké muzeum. Jihozápadním směrem od města se rozkládají rozlehlá Novoveská jezera zatopené štěrkovny. Kolem jižního okraje Kunovic protéká říčka Petříkovec, podél jejího toku je malý lesík a v jeho oblasti jsou roztroušeny chaty. Jihozápadně od Kunovic jsou sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves a součástí lázeňského areálu je golfové hřiště. Jižním směrem od Kunovice najdeme ovocné sady a vinice. Na levém břehu řeky Olšavy a u východního okraje města je vybudován kemp s příslušným vybavením, s koupalištěm a najdeme tam i sportovní hřiště. Kunovicemi prochází dálková trasa cyklostezky nesoucí název Moravská stezka a vedoucí podél toku řeky Moravy.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑