Rymice
Rymice jsou nevelkou zemědělskou obcí s 560 obyvateli a najdeme ji na rozhraní Hané a Valašska, severozápadně od Holešova. Zajímavostí obce je muzeum lidových staveb, chráněných jako vesnická památková zóna. U východního okraje obce a součástí místního skanzenu je dřevěný sloupový mlýn z roku 1795, který byl na toto místo přemístěn z nedaleké obce Bořenovice. Obcí prochází silnice vedoucí z Holešova do Přerova. Obcí protéká Rymický potok a v severní části Rymice je vybudován rybník. Obcí vede značená trasa lokální cyklostezky.
První zmínka o obci je z roku 1353, ale podle archeologických průzkumů bylo toto území osídleno již v období neolitu. V letech 1580 až 1600 nechali v Rymicích Podstatští z Prusinovic postavit tvrz. Od roku 1644 byla tvrz letním sídlem olomoucké jezuitské koleje. Jezuité nechali tvrz barokně přestavět. V roce 1840 byla tvrz přebudovaná na cukrovar. V současné době probíhá rekonstrukce tvrze a bude využita jako muzeum. Dominantou obce je kostel svatého Bartoloměje postavený v roce 1786. Soubor památkově chráněných domů pochází z 18. a 19. století a představuje lidovou hanáckou architekturu. Jedná se převážně o hliněné domy s doškovou střechou. Domy byly majetkem drobných řemeslníků a zemědělců a najdeme tu také dvě kovárny. Areál skanzemu byl nedávno obohacen o dřevěný větrný mlýn z obce Bořenovice. Jihovýchodně od obce u silnice vedoucí do města Holešov je pomník věnovaný památce vojáků, kteří tu tragicky zahynuli v roce 1945.
Dostupné autem po celý rok
Rymice jsou nevelkou zemědělskou obcí s 560 obyvateli a najdeme ji na rozhraní Hané a Valašska, severozápadně od Holešova. Zajímavostí obce je muzeum lidových staveb, chráněných jako vesnická památková zóna. U východního okraje obce a součástí místního skanzenu je ...
Rezervujte si stůl online do
Cukrovar a poznejte své nové gastronomické okolí.