Název dostala tato obec od místní skály Vířiny, pod níž se na řece tvořily nebezpečné vodní víry. První písemné zmínky o obci poukazují na dobu kolem roku 1047. Později je zmiňována až v roce 1364, kdy připadla do vlastnictví rodu Pernštejnů, v té době Vojtěchu z Pernštejna. Od 16. století patřila trvale pánům z Kunštátu.
V minulosti tu probíhala těžba železné rudy, kterou od šestnáctého století až do století sedmnáctého zpracovávala místní huť a hamr. Tyto budovy se nedochovaly, pouze pod dolní vyrovnávací hrází (Vír II) jsou patrné základy a náhon na mlýnské kolo.
V průběhu druhé světové války byla tato oblast známá rozsáhlou partyzánskou činností.
V šestnáctém století byla poblíž Víru ve směru k Bystřici n. Perštejnem založena Hrdá Ves, která byla až do roku 1954 samostatnou obcí. Toho roku se spojila s Vírem pod názvem Vír-Hrdá Ves, ale dnes už je to pouze část celku se jménem Vír.
Dnešní rozloha obce je 531 ha.
Oblast patří do vyhlášeného přírodního parku Svratecká hornatina. Přírodní rezervací je Vírská skalka s přirozenými lesními porosty a významnými druhy rostlin. Nad obcí na řece Svratce byla vybudována Vírská přehrada, která je zásobárnou pitné vody pro město Brno a okolí.
Dostupné autem po celý rok
Zajímavé odkazy:
_(hide) ↑