Již v 8. století byla v těchto místech osada, jejíž opevněné centrum bylo tvořeno nedalekým opevněným hradištěm na Hrádku. V polovině 10. století nechal kníže Boleslav I. založit nové hradiště na Dómském vrchu. Ve jeho východní části byl na pokyn Spytihněva II. postaven v roce 1057 kapitul. Jako Litoměřice byla označována právě osada vybudovaná na Dómském pahorku. V letech 1228 až 1234 získaly Litoměřice práva královského města. Ve městě se rozvíjelo obchodování především se solí a další řemesla zejména vinařství. Před rokem 1250 bylo město obehnáno obranými hradbami. Ve 14. století se město značně rozrostlo. V roce 1359 daroval král Karel IV. městu své pozemky, které se nacházely v okolí města k založení nových vinic. Od poloviny 13. století do roku 1849 a dále v letech 1855 až 1862 působil ve městě soud, který byl do roku 1610 odvolacím soudem českých měst. V období husitských nepokojů obyvatelé města sympatizovali s husity. Po rozsáhlé požáru v roce 1537 bylo město renesančně přestavěno. V období třicetileté války bylo město několikrát napadeno a vypáleno včetně předměstí. Po této válce měli České země dvě nová biskupství z nichž jedno v roce 1655 sídlilo v Litoměřicích. V tomto období město prodělávalo rozsáhlou barokní přestavbu. V 18. století bylo kolem města uděláno tak zvané zemní opevnění. V 19. století byla ve městě prováděna klasicistní přestavba a docházelo k pomalému bourání hradeb. V roce 1874 zavítala do města železnice na trase Litoměřice – Děčín a v roce 1898 se rozjel první vlak po trati do České Lípy. V důsledku toho byl pod městskou terasou prokopán 300 metrů dlouhý tunel. Na přelomu 19. a 20. století byly Litoměřice považovány za reprezentativní centrum kraje. V období druhé světové války musela většina obyvatel město opustit, v Litoměřicích se usídlila německá nacistická justice. Ve vápencovém lomu byla vybudována továrna Richard. V roce 1950 bylo historické centrum města prohlášeno městskou památkovou rezervací.
V historické části města se dochovaly zbytky hradeb včetně bašt a cimbuří. Původní královský hrad, který tu stával ve 13. století dnes připomíná už jenom torzo věže, jelikož větší část objektu byla v 18. století přestavěna na pivovar. Starou radnici najdeme na Mírovém náměstí a její zvláštností je dochované část věžového domu ze 13. století. Po požáru v roce 1537 byla radnice přebudována v renesančním slohu. Budova radnice v průběhu let prodělala řadu přestaveb, poslední proběhla v letech 1921 až 1927 a po ní získala radnice svou původní podobu. V současné době najdeme v objektu muzeum. Tak zvaný Králův hrádek byl postaven v roce 1564, později sloužil jako kasárna a dnes v něm najdeme městský úřad. Roubený patrový dům, bývalá Katovna je z roku 1701 a v letech 1994 až 1997 prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Domy na náměstí a v přilehlých ulicích mají gotická a renesanční jádra a exteriér je buď barokní nebo empírový. Dominantou města je katedrála svatého Štěpána na Dómském vrchu, která byla původně románskou bazilikou postavenou v roce 1057. V sousedství katedrály byla v roce 1883 až 1889 postavená zvonice. Od katedrály k sousední biskupské rezidenci byla vybudována v letech 1689 až 1701 krytá chodba. Barokní jezuitský kostel Zvěstování panny Marie byl postaven v 18. století. V městské části Nové Město je barokně přestavěný kostel svatého Václava pocházející z roku 1363. V Litoměřicích pracoval a žil básník Karel Hynek Mácha ( 1810 – 1836). V domě kde bydlel je veřejnosti přístupná tak zvaná Máchova světnička.
Litoměřice leží v Západních Čechách, jihovýchodně od města Ústí nad Labem. Litoměřice najdeme pod jihovýchodními vrcholky kopců Českého středohoří. Město je postaveno na pravém břehu řeky Labe. Na druhém břehu řeky se rozprostírá tak zvaná Terezínská kotlina. Litoměřice každoročně hostí výstavu nazývanou Zahrada Čech. Západním směrem od města najdeme ovocné sady a vinohrady. Jihozápadním směrem od města se rozkládá vodní plocha Žernoseckého jezera, využívaná jako přírodní koupaliště. Od severního okraje města se zvedá kopec Mostka ( 273 m.n.m.) na jehož vrcholku byla postavena rozhledna. Nedaleko západního okraje města jsou prostory neslavně proslulé podzemní továrny Richard, pobočky koncentračního Terezín. Městem prochází dvě dálkové cyklistické trasy Labská a Labská vinařská trasa. Litoměřice jsou výchozím bodem turistických značených cest směřujících do oblasti Českého středohoří.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Litoměřice
Centrem osídlení se stal mocný přemyslovský hrad. Jedno z nejvýznamnějších správních center v Čechách. Postupně se rozvíjející rozsáhlé osídlení se na počátku 13. století stalo městem. Náboženské řády, rozvíjející se řemeslo, obchod, labská doprava a řada privilegií a městských práv postupně utvořili z Litoměřic a okolí významnou aglomeraci. V tomto období najdeme i počátky tradice zdejšího pěstovánjí vinné révy, které město v budoucnu tak proslavila. V období husitské revoluce už mělo město silné opevnění. Díky němu odrazilo obléhání slavným husitským vojevůdcem Janem Žižkou a postupně se přidalo na stranu husitů. V průběhu revolučních bouří zde došlo k oslabení pozic katolické církve, což se po husitských válkách projevilo v posílení růstu vlivu městských stavů.Tragickou ranou byla pro město třicetiletá válka a následný hromadný odchod více jak dvouset nekatolických rodin do exilu. Z původního města se stalo více jak polovina domů neobyvatelných. Rekatolizace města byla korunována roku 1655 zřízením biskupství. Nový významnější rozvoj přineslo až 19.století s nástupem průmyslové revoluce. Národnostní problémy na počátku 20.století vyústili na konci I.světové v pokusu o odtržení oblasti od nově vznikající Československé republiky. Světová hospodářská krize a nástup nacismu ve 30. letech národnostní problémy vyhrotil a po Mnichovské dohodě 10.října vstoupily do Litoměřic nacistické jednotky. Okupace trvala až do 9.5.1945. Následné vysídlení obyvatel německé národnosti se stalo tečkou za tímto tragickým historickým obdobím.
Kultura - Litoměřice
Silná duchovní tradice přetrvala staletí. Divadla, kina, hudební kluby, herny, muzea a galerie obohacují zdejší kulturní scénu. Významnou akcí je například výstava Zahrada Čech, která se koná každý rok na místním výstavišti.
Sport - Litoměřice
Město nabízí řadu sportovních aktivit. Bowling, bruslení, squash, golf, jezdecké kluby, létání, lyžařský vlek, plavecký bazén, neobvyklý Paintball, několik koupališť a jezer, U rampu, střelnici, tenisové kurty a řadu dalších aktivit. Příznivci cykloturistiky jistě ocení okolí města, kudy procházejí značené cyklotrasy.
Výlety - Litoměřice
V okolí města nalezneme celou řadu zajímavostí. Pohledy na krajinu Českého středohoří nám nabízejí rozhledny, navštívit můžeme nedaléké a známé pevnostní město Terezín, barokní zámek s vinnými sklepy ve Velkých Žernosekách atd.
Zajímavé odkazy:
www.litomerice.cz _(hide) ↑