Renesanční zámek se nachází v centru obce Přerov nad Labem na Nymbursku ve Středočeském kraji. Zámek je dvoupatrový dvoukřídlý objekt s gotickými a renesančními okny a osmibokou schodišťovou věží s jehlanovitou střechou. Fasády zámku jsou bohatě zdobené nádhernými renesančními figurálními i psaníčkovými sgrafity. Pevnostní charakter připomínají vyzděný příkop, který je překlenutý kamenným mostem, a renesanční valy.
Původní vodní tvrz ze 13. století byla na konci 14. století rozšířena na honosné klášterní sídlo, které bylo po roce 1547 zkonfiskováno pražským měšťanům a stalo se královským majetkem. Král Ferdinand I. dal objekt v letech 1559 – 1561 přestavět podle návrhu M. Borgorelliho na výstavný renesanční zámek. Později však zámek chátral, v polovině 17. století se v důsledku švédského drancování zřítila dvě zámecká křídla. V roce 1723 a pak v letech 1872 – 1873 byl zámek upravován. Po roce 1945 byly interiéry zámku upraveny na archív Československého rozhlasu.
Dostupné autem po celý rok
Historie - Přerov nad Labem
Úrodná oblast byla osídlena už v mladší době kamenné. První písemná zmínka pochází ovšem až z roku 993. V tomto roce se obec stala majetkem benediktýnského kláštera v Praze na Břevnově, který jej dále pronajímal. V roce 1499 byl Přerov povýšen na městys. Po dalších majetkových přesunech zabral Přerov v roce 1547 jako konfiskát císař Ferdinand I. spojeným pražským obcím za účast na stavovském povstání. Vytvořil z něj královské komorní panství. Přestože v této době došlo k rekonstrukcím zámku a pozornost se zaměřila na výstavbu a rekonstrukce hospodářských budov, pivovaru, starého mlýna, nového mlýna s pilou, dvora, vinice, chmelnice a rybníků, špatným hospodařením panství upadalo a tak bylo panství přičlenit k panství brandýskému, k čemuž došlo roku 1631. Hospodářskou prosperitu Přerova podstatně narušila třicetiletá válka, během níž byl celý kraj válčícími stranami bezostyšně pleněn. V průběhu třicetileté války byl pobořen i zámek, který se dochoval do dnešních pouze v částečné podobě oproti jeho původní velikosti. Za vlády Josefa II. došlo k oživení oblasti pod Přerovskou hůrou, severně od ní na panských pozemcích vznikla osada Nový Přerov, kde se usazovali převážně drobní chalupníci a hospodáři. Na žádost obce Starý Přerov povolilo tehdejší c. k. ministerstvo vnitra dne 3. 3. 1903 pro obce Starý a Nový Přerov společný název Přerov nad Labem. Po roce 1918 se Přerov nad Labem stal nezávislou obcí.
Kultura - Přerov nad Labem
Vedle běžného kulturního života je v obci aktivní folklórní soubor s názvem „DYKYTA“. Již od roku 1988 se zabývá zpracováním lidových písní a tanců z Čech se zaměřením na středočeský region (střední Polabí). Soubor úspěšně vystupuje nejen na tuzemských festivalech, ale i v Dánsku, Norsku, Maďarsku a Itálii.
Sport - Přerov nad Labem
Centrem sportovního dění v obci je sportovní areál u Babince vybudovaný v 80. letech minulého století. Tj Sokol Přerov nad Labem byla založena v roce 1918, fotbalový oddíl pak v roce 1923.
Výlety - Přerov nad Labem
Nejvýznamnější turistickou atrakcí je Skanzen lidové architektury Polabského muzea - jedná se o čtvrtý největší skanzen v Evropě s výjimkou severských zemí a o nejstarší národopisné muzeum v Česku. Jeho historie začíná okolo roku 1900. Tehdy majitel místního zámku - arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský - zakoupil pro účely národopisného muzea Staročeskou chalupu (bývalou panskou kovárnu a později přerovskou rychtu). Do současné doby bylo do skanzenu o rozloze necelých 2 hektarů přeneseno celkem 30 objektů (9 chalup, 4 špýchary a další drobnější roubené stavby a lidové památky). V jednotlivých budovách jsou umístěny tématické výstavy. Ovocný sad dotváří malou včelařskou expozici se skupinkou vyřezávaných úlů. Další historickou památkou je Kostel sv. Vojtěcha. Při své procházce nezapomeňte na studánku s kapličkou Sv. Vojtěcha, nebo na studánku u které se nachází i čtveřice lip srdčitých. Obě se nacházejí na jižním okraji obce. Zajímavostí veřejnosti nepřístupnou je zámek ve kterém byl v nedávné minulosti umístěn archiv Českého rozhlasu. Objekt je dnes bez využití. V okolí obce potom naleznete celou řadu dalších přitažlivých cílů pro Vaše výlety.
Na prezentaci této obce se značně podílel Petr Vilgus.
obecní úřad
Přerov nad Labem 38, Přerov nad Labem 28916
Web
www.prerovnl.cz
Zajímavé odkazy:
www.prerovnl.cz _(hide) ↑